Znalezione w Ninatece: Zabawa Sławomira Mrożka

LubimyCzytać
12.11.2015

Historia trzech młodych parobków, którzy za wszelką cenę chcą się zabawić. Szkopuł w tym, że żadnej zabawy nie ma. Dziś o gombrowiczowskiej w duchu, wczesnej sztuce Mrożka.

Wybitny dramatopisarz, prozaik, satyryk, rysownik. Sławomir Mrożek. Zadebiutował reportażem w „Przekroju” w 1950 roku. W latach 1950-1954 pracował w redakcji krakowskiego „Dziennika Polskiego”, a od 1956 do 1958 roku – w tygodniku „Życie Literackie”. Od 1953 roku publikuje w prasie rysunki satyryczne. W 1959 roku przeniósł się do Warszawy. Współpracował z eksperymentalnym teatrem studenckim Bim-Bom w Gdańsku. W 1963 roku wyemigrował, mieszkał kolejno we Francji (Paryż), Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku, by w 1996 roku wrócić do Krakowa i ponowni go opuścić w 2008 roku, kiedy osiadł w Nicei na południu Francji. Zasłynął satyrycznymi opowiadaniami (m.in. ze zbiorów Półpancerze praktyczne, Wesele w Atomicach, Donosy), pełnymi groteski i ironii, ale światową sławę przyniósł mu dramat Tango z 1964 roku. W swoich utworach podejmował często tematy polityczne, obnażając absurdy polskiej rzeczywistości. W 1997 roku został odznaczony Krzyże Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 roku – Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Dziś zachęcamy do wysłuchania radiowej wersji dyplomowego przedstawienia studentów warszawskiej Akademii Teatralnej opartej na jednoaktówce Sławomira Mrożka „Zabawa”. Adaptacja i reżyseria: Anna Seniuk.

Zarys fabuły? Do wiejskiej świetlicy wpada trzech łaknących zabawy parobków, jednak zamiast muzyki i głosów bawiących się gości u zamkniętych drzwi sali wita ich tylko głucha cisza. Niezrażeni włamują się do środka i zaczynają złorzeczyć na tajemniczych „Onych”, zastanawiając się, czy zabawy nie ma w ogóle, czy też Oni mają coś przeciw nim i dlatego trzej młodzieńcy nie zostali do potańcówki dopuszczeni. Z czasem, przyglądając się ponuremu wystrojowi wnętrza zaczynają podejrzewać, że to nie zabawa, ale stypa. Chcą znaleźć odpowiedź na swoje wątpliwości w wydobytej z szafy książce, ale, jak się okazuje, żaden nie potrafi czytać. W coraz większym rozdrażnieniu i rozpaczy jeden z nich postanawia się powiesić...

Posłuchajcie fragmentu słuchowiska:

Fragment słuchowiska „Zabawa”.

Wysłuchajcie całej audycji w serwisie Ninateka  – bardzo polecamy!

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi Ninateka.pl.

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2802
4
12.11.2015 11:03

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd