MPK=Miejskie Podróże Książkowe

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.11.2011

Fundacja Bookarest oraz portal lubimyczytać.pl zapraszają do udziału w akcji „MPK=Miejskie Podróże Książkowe”. To kampania społeczna, mająca na celu promocję czytelnictwa w poznańskich tramwajach i autobusach, opierająca się na założeniu pożytecznego wykorzystywania czasu.

MPK=Miejskie Podróże Książkowe

Statystyczny Polak spędza w komunikacji miejskiej 20 minut dziennie. Przy założeniu, że średni czas spędzony w tramwaju to 20 minut dziennie, średnia prędkość czytania to 200 słów na minutę, a jedna strona książki to około 200 słów, wykorzystując czas spędzony w komunikacji miejskiej, można przeczytać 10 książek rocznie! Organizatorzy chcą stworzyć wśród pasażerów komunikacji miejskiej modę na czytanie książek w codziennej drodze do pracy czy do szkoły.
Wsiądź do tramwaju czy autobusu, otwórz książkę i przeżyj niezapomnianą przygodę!

Podczas pięciu dni trwania kampanii Poznań stanie się areną niezwykłych literackich wydarzeń. W miasto wyruszą tramwaje oklejone hasłami promującymi czytelnictwo, na przystankach i słupach miejskich znajdą się plakaty zachęcające do podróży z książką.

Poznańskie tramwaje i autobusy będą codziennie odwiedzać „książkowi kontrolerzy”. Bez obaw! Zamiast sprawdzać bilety, będą wręczać pasażerom fragmenty książek oraz zapraszać do poznańskich bibliotek i księgarń.

W poniedziałek, środę i piątek w zabytkowym autobusie, tzw. „Ogórku”, przemierzającym ulice miasta, odbędą się trzy spotkania autorskie:

21.11.2011, godz. 18:00
PRZYSTANEK POEZJA. PRZYSTANEK PROZA. JUSTYNA BARGIELSKA. („OBSOLETKI”, „DWA FIATY”, „CHINA SHIPPING”...)

23.11.2011, godz. 18:00
CZY NA WYSPACH OWCZYCH SĄ TRAMWAJE? MACIEJ WASIELEWSKI („81:1 OPOWIEŚCI Z WYSP OWCZYCH”)

25.11. 2011, godz. 18:00
AUTOBUS ZWANY ZNIKANIEM. FOTOGRAFIA, GEOGRAFIA, REPORTAŻ. FILIP SPRINGER („MIEDZIANKA. HISTORIA ZNIKANIA”)

Spotkania poprowadzą Poczytalni – Tomek Kowalski i Maria Krześlak.

Autobus odjedzie z Alei Marcinkowskiego (przy Muzeum Narodowym). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wejściówki. Aby je zdobyć, należy wysłać zgłoszenie pod adres fundacja@bookarest.pl.

Dodatkowe atrakcje czekać będą na na fanów na Facebooku - codziennie konkursy z książkowymi nagrodami i inne literackie niespodzianki. Zapraszamy: www.facebook.com/bookarest

Więcej o projekcie na stronie www.fundacjabookarest.pl oraz lubimyczytać.pl.

Informacje o gościach spotkań:

Justyna Bargielska (ur. 1977)
Poetka. Debiutowała w 2003 roku tomem Dating sessions. Następnie opublikowała China Shipping (2005), a w 2009 roku Dwa fiaty, za które dostała Nagrodę Literacką Gdynia. Laureatka III edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). Jej wiersze były tłumaczone na słoweński i angielski. Prozatorka... Właśnie przygotowuje pierwszą w swojej karierze powieść...

Maciej Wasielewski (ur. 1982)
Był ulicznym grajkiem w Nowej Zelandii, kopał rowy na warszawskich budowach i patroszył ryby na Wyspach Owczych. Jest współautorem książki „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”, nominowanej do nagrody im. Beaty Pawlak. Wymyślił "Dziennik Dobrych Wiadomości", okazjonalnie pisze reportaże.

Filip Springer (ur. 1982)
Reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Regularnie publikuje w dzienniku "Polska The Times", tygodniku "Polityka", miesięczniku "The Reader’s Digest". Członek Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii literatury w roku 2010. Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Miedzianka. Historia znikania jest jego pierwszą książką reporterską. „Miedzianka. Historia znikania” jest jego pierwszą książką reporterską.

Poczytalni - Tomek Kowalski i Maria Krześlak - prowadzą audycję literacką Poczytalnia w Radiu Afera, organizują i prowadzą spotkania literackie w poznańskich księgarniach.


Projekt finansowany ze środków Miasta Poznania.

Organizator: Fundacja Bookarest.
Sponsor: lubimyczytać.pl.
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Radio Merkury, McRadio.
Partnerzy: MPK Poznań, Imbiria - Agencja PR, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czarne, Biblioteka Raczyńskich.


komentarze [17]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Boogna 16.11.2011 13:24
Czytelniczka

fprefect: Oktaryna: Są też przypadki stawania na środku wyjścia lub w drzwiach przez osoby tak "zaczytane" iż nawet "nie zauważają" przystanku.
Jeszcze podoba mi się metoda podróży na tzw."czytelnika", dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, najciekawsze fragmenty książki mają wtedy, gdy wsiada ktoś starszy lub chromy, to potrafią czytać tą samą stronę przez 10-15 minut, nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Róża_Bzowa 16.11.2011 11:57
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Czytam w komunikacji miejskiej, podmiejskiej, międzymiastowej i międzynarodowej. Przeczytałam w ten sposób około 30-40 książek. I nie przeszkadza mi to w odczytaniu komunikacji interpersonalnej.

Zazdroszczę akcji Poznaniowi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Karimba 16.11.2011 11:32
Czytelniczka

Joanna: Po drugie, kiedy czytam w trzęsącym autobusie lub tramwaju po dwóch przystankach boli mnie głowa, a po trzech mam już nudności. Po trzecie, i najważniejsze, SZKODA OCZU. Wolę te 20 minut przeznaczyć na słuchanie muzyki(na słuchawkach oczywiście).


Fakt, czytanie w takich warunkach pozostawia wiele do życzenia. Nie raz zdarzało się mi jechać tramwajem, którym tak...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Róża_Bzowa 16.11.2011 11:16
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Co za pesymistyczne podejście do życia.
Widuję ludzi czytających i ustępujących miejsca. I nie zawsze jest tłok.

Z drugiej strony: byłam w różnych krajach i Polska jest wyjątkiem, jeśli chodzi o ustępowanie miejsca w komunikacji miejskiej osobom starszym czy niesprawnym. Prawie nigdzie się z tym nie spotkałam. Natomiast po ustąpieniu miejsca (przeze mnie) odebrałam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
cień_fprefecta 16.11.2011 11:01
Bibliotekarz

Oktaryna: Są też przypadki stawania na środku wyjścia lub w drzwiach przez osoby tak "zaczytane" iż nawet "nie zauważają" przystanku.

Jeszcze podoba mi się metoda podróży na tzw."czytelnika", dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, najciekawsze fragmenty książki mają wtedy, gdy wsiada ktoś starszy lub chromy, to potrafią czytać tą samą stronę przez 10-15 minut, nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Joanna Wójcik 16.11.2011 10:41
Czytelniczka

Nie lubię czytać w komunikacji i uważam to za mało rozsądny pomysł. Po pierwsze, prawie nigdy nie siedzę więc nie dałabym rady utrzymać się na "wirażach" z książką w ręce(i jeszcze zmieniać strony), nie wspominając o tłoku. Po drugie, kiedy czytam w trzęsącym autobusie lub tramwaju po dwóch przystankach boli mnie głowa, a po trzech mam już nudności. Po trzecie, i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Oktaryna 16.11.2011 09:48
Czytelniczka

A ja się zgadzam z fprefect bo wiem doskonale o co mu chodzi. Widocznie nie jechaliście naprawdę zatłoczonym autobusem czy metrem gdzie nie ma czym oddychać a co dopiero żeby było miejsce na książkę. Są też przypadki stawania na środku wyjścia lub w drzwiach przez osoby tak "zaczytane" iż nawet "nie zauważają" przystanku. Według mnie to przejaw chamstwa i celowego robienia...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
mmonika92 15.11.2011 20:33
Bibliotekarka

Czasami jak jadę tramwajem spotykam ludzi,którzy czytają książki :D Jest ich dużo :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
bookowina 15.11.2011 19:31
Czytelniczka

fprefect: Mi za to bardzo podoba się jak w zatłoczonym do granic możliwości środku komunikacji miejskiej, taka kulwturalna osoba nie zważając na nikogo i na nic wyciąga książkę i zaczyna czytać. Taki przejaw kultury wywołuje u mnie, nie wiem zresztą czemu, objaw wymiotny.


o tak, bo czytamy tylko na pokaz :). Tak w sumie, to w tramwaju udaję, że czytam, żeby udawać...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
lapsus 15.11.2011 19:27
Oficjalny recenzent

Może fperfect gardzisz ludźmi i na ich widok robi ci się niedobrze?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post