Książki, które wspierają rozwój emocjonalny dziecka

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.12.2021

Korzyści płynące z czytania dzieciom trudno przecenić. Książki rozwijają wyobraźnię, kreatywność, poprawiają pamięć, wzbogacają język. Rozbudzają także ciekawość świata i często uczą empatii oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami. Na rynku wydawniczym coraz więcej jest książek, które wspierają nie tylko rozwój intelektualny, ale przede wszystkim emocjonalny. Po które z nich warto sięgnąć?

Książki, które wspierają rozwój emocjonalny dziecka jannoon028 / freepik

Dzieci, gdy słuchają czytanych im książek, uczą się nowych rzeczy, poznają różnych bohaterów i nieznane im miejsca. Czytanie wzbogaca ich język, wpływa nie tylko na bierny słownik, czyli rozumienie, ale także czynny, czyli mowę. Szerszy zasób słownictwa pozwala im inaczej kształtować styl wypowiedzi, wyrażać własne myśli i mówić o różnych rzeczach. Dzięki książkom młodzi czytelnicy poznają nie tylko nowe słowa, ale także kolory, kształty czy przysłowia.

Czytanie to też świetny sposób na wspólne spędzenie czasu. Często już 20 minut czytania dziecku dziennie wystarczy, by poczuło się ono ważne i kochane. Książki budują więź między rodzicem a dzieckiem.

Wiele lektur przekazuje wiedzę nie tylko o świecie materialnym, ale również o emocjach, uczy się je nazywać i wyrażać. Dzieci, podczas czytania różnych historii, poznają wzorce zachowań, kibicują swoim ulubionym bohaterom i martwią się, gdy ci znajdą się w tarapatach. Które z książek o emocjach warto więc poczytać najmłodszym?

Dobro i zło, co to takiego. Dzieci filozofują”, Oscar Brenifier, średnia ocena w lubimyczytać.pl  7,4/10

„Czy powinieneś zawsze wszystko mówić?”, „Czy zawsze możesz robić to, na co masz ochotę?”, „Czy musisz być miły dla innych?”, „Czy trzeba słuchać rodziców w każdej sytuacji?” – to tylko część pytań, które znajdziemy w książce pt. „Dobro i zło, co to takiego. Dzieci filozofują” Oscara Brenifiera. Jest to część cyklu, w którym ukazały się także m.in. „Ja, co to takiego?”, „Życie, co to takiego?” i „Piękno i sztuka, co to takiego?”. 

Autor zamieszcza w nich dziecięce pytania, które często mają naturę pytań filozoficznych i wobec których dorośli często czują się bezradni. Odpowiedzi nie są bowiem jednoznaczne. Seria skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych i wykorzystuje naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi. Porusza kwestie odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak etyka, znaczenie życia, tożsamość, emocje czy świadomość. Każda książka z serii to sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, a każda odpowiedź – do kilku nowych pytań, które w pewien sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. Wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.

Jak pisze użytkowniczka lubimyczytać.pl „mommy_book":

Ta pozornie prosta książka wprawiła mnie w ogromną zadumę i pewnego rodzaju melancholię, ponieważ spod warstwy krótkich zdań wydobywa się mnóstwo trudnych decyzji, a także sytuacji bez możliwości podjęcia jedynego słusznego wyboru.

„Wielka księga supermocy”, Susanna Isern, Rocio Bonilla, średnia ocena w lubimyczytać.pl  7,5/10

„Wielka księga supermocy" autorstwa Susanny Isern i Rocio Bonilli otwiera przed dziećmi świat wielu możliwości i przedstawia bohaterów nie przez pryzmat posiadanych przedmiotów, ale przez ich pasję i zaangażowanie. Jak podkreślają autorki, nie liczy się samo posiadanie talentu, ale przede wszystkim oddawanie się swoim zainteresowaniom i robienie tego, co sprawia nam radość.

Książka pomaga budować u dziecka zdrową odwagę, przedstawia także istotę cierpliwości i optymizmu. Autorki inspirują i zachęcają dziecko do przemyśleń nad własnymi zdolnościami, tożsamością oraz rozpoznania własnych kompetencji.

Jak pisze o „Wielkiej księdze supermocy” użytkowniczka lubimyczytać.pl „kamila", jest to książka:

Pięknie ilustrowana. Oszczędna w treść, dla mnie stanowi punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem o tym, że każdy z nas jest inny, ma inne zdolności i talenty Świetna inspiracja.

Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych”, Begona Ibarrola, średnia ocena w lubimyczytać.pl - 7,6/10

W tej książce znajdziemy opowieści nie tylko o tym, jak żyć wśród innych, ale także te wpływające na inteligencję emocjonalną dzieci. Poszczególne historie wzruszają, mówią o tym, co ważne w życiu, a także pomagają rozwinąć poszczególne cechy osobowości dziecka. Historie zaprezentowane w opowiadaniach uczą dzieci m.in. w jaki sposób dążyć do sztuki kompromisu i mówią o tym, że dialog jest cenną umiejętnością zbliżającą ludzi. Książka traktuje też o przyjaźni, trosce, zaufaniu i szeregu innych aspektów życia w społeczeństwie. Dodatkowo, jej akcja toczy się w terenach zielonych, dzięki czemu uczy jak dbać o środowisko naturalne.

„Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych” zamykają cykl trzech książek rozwijających inteligencję emocjonalną u dzieci. Każdy rozdział dotyczy innej wartości i opisuje przygody małego Indianina z Amazonii. Bajkom towarzyszą wskazówki dla rodziców oraz propozycje wspólnych rozmów, zajęć i zabaw. Begona Ibarrola jest także autorką m.in. książki pt. „Jesteśmy różni. Bajki, które wzmacniają samoocenę”.

Książka jest bardzo przydatna dla tych rodziców, którzy nie mają pomysłów na zabawę z dzićmi. Tłumaczy także, bardzo fachowo, jak postępować z dziećmi, aby dać im jak największy i najlepszy „bagaż” pozytywnych cech.

– pisze o niej „Audrey60", użytkowniczka lubimyczytać.pl.

Bajkoterapia”, praca zbiorowa, Grażyna Bąkiewicz, Artur Barciś, Rafał Królikowski, średnia ocena w lubimyczytać.pl 7,7/10

Bajkoterapia to antologia pouczających bajek dla dzieci, a jednocześnie poradnik dla rodziców, oparty na zastosowaniu tytułowej techniki bajkoterapii. W książce zamieszczone są historie wspierające najmłodszych, w większości dotyczące świata dziecięcych emocji i mogących rodzić się w związku z nimi problemów. Mali czytelnicy dzięki bajkom mogą utożsamiać się z bohaterami, przeżywać wraz z nimi wiele przygód i… uczyć się odpowiedniego zachowania w konkretnych sytuacjach.

Dodatkowo, przy każdej historii znajdziemy komentarze i wskazówki Katarzyny Klimowicz, które stanowią pomoc i inspirację do rozmowy z dziećmi, a także do zgłębiania z nimi takich tematów jak wiara w siebie, rywalizacja czy bezpieczeństwo.

Jak pisze użytkowniczka lubimyczytać.pl „Magda", „Bajkoterapia" to:

Zbiór krótkich opowiadań pozwalająch dzieciom w sposób przystępny zrozumieć zagadanienia z zakresu pomocy, problemów ze strachem i problemów bezpieczeństwa szeroko rozumianego. Każdy rozdział opatrzony jest komentarzem, poradnikiem, pytaniami dla dzieci i dla rodziców. Lubimy wracać do tych historii. Dzieci je lubią, bo są niedługie, ciekawe i mądre.

„Basia. Wielka księga o uczuciach”, Marianna Oklejak, Zofia Stanecka, średnia ocena w lubimyczytać.pl  8,1/10

„Basia. Wielka księga o uczuciach” to kolejna część cyklu po „Wielkiej księdze słów”, „Wielkiej księdze pytań” czy „Wielkiej księdze przedszkola”. Basia to bohaterka, która pozwala dzieciom zrozumieć różne emocje, takie jak strach, radość, smutek, złość czy zazdrość. W ponad 40 tekstach znajdziemy 40 różnych uczuć. Młodzi czytelnicy odnajdą też w nich odpowiedź, jak sobie z nimi radzić.

W tej książce Basia jest szczęśliwa zawsze w „dzień słodyczowy”, a Lula czuje tremę przed występami na scenie. Mały Franek we wszystkich dorosłych budzi czułość, a babcia Krysia martwi się o dziadka Henryka. To książka pełna emocji i uczuć – zarówno takich, które wprawiają nas w dobry nastrój, jak i tych, które mogą okazać się trudne. Młodzi czytelnicy dowiedzą się z niej co i o czym mówią nam uczucia i będą mogli skorzystać ze wskazówek Miśka Zdziśka by… poradzić sobie w każdej sytuacji. „Wielka księga o uczuciach” to także nieoceniony pomocnik każdego rodzica.

W opinii użytkownika lubimyczytać.pl „Northmana":

Książka jest świetną pomocą i genialnym pretekstem do rozmów wychowawczych z własnym dzieckiem. Pozycje wspomagające zrozumienie przez dziecko otaczającego go świata i samego siebie to coś, czego wagi nie sposób przecenić – warto więc po niniejszą książkę po prostu sięgnąć.

„Co robią uczucia?”, Tina Oziewicz, Aleksandra Zając, średnia ocena w lubimyczytać.pl  8,7/10

Kto wspina się najwyżej jak może? Kto zagrzebuje się w ziemi? A kto brnie przez pustynię? Jaka emocja depcze wszystko, co ładne? O tym jest książka pt. „Co robią uczucia?". Dzieci mogą w niej nie tylko przeczytać o poszczególnych emocjach, ale także poszukać odpowiedzi na te pytania w... sobie. Książka stanowi bowiem zaproszenie dla dzieci i rodziców do rozmów i rozmyślań nad tym, co kryje się w każdym z nas.

„Co robią uczucia?" to książka dowcipna, pełna ciepła i pięknie ilustrowana. Nie tylko opowiada o tym, co dzieje się w świecie uczuć, ale także w niezwykły sposób uruchamia wyobraźnię.

Jak czytamy w opisie wydawcy:

Radość, duma, zachwyt, złość, niepokój, lęk… Wszyscy znamy te uczucia – i wiele innych. Ale czy wiemy, co robią, kiedy mają wolne? Teraz w końcu możemy to zobaczyć.

A Wy? Które książki o emocjach dla dzieci polecacie?


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dor  - awatar
Dor 21.12.2022 08:49
Czytelnik

Co lubią uczucia jest fantastyczna i nieprawdopodobnie mądra. Nawet dorosły czasem powinien z nią się zatrzymać na 15 minut i przemyśleć.......swoją postawę

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Book_Dragoness  - awatar
Book_Dragoness 21.12.2021 14:22
Czytelniczka

Ja polecam jeszcze dwie inne książki, które mówią po prostu o uczuciach odczuwanych przez każdego człowieka, nie wartościując ich za bardzo, a raczej po prostu prezentując, kiedy się pojawiają.
 
oraz
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 21.12.2021 12:50
Bibliotekarz

Kobiety:


Też kobiety:


Przereklamowane te emocje 😐

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 21.12.2021 11:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post