Igor Jarek i Jan Gondowicz laureatami Poznańskiej Nagrody Literackiej

Remigiusz Koziński Remigiusz Koziński
02.06.2021

Obaj nagrodzeni, a także nominowane do Nagrody poetki Urszula Honek i Katarzyna Szweda, pojawili się w Poznaniu osobiście. Kontakt bezpośredni był możliwy tylko dla nielicznych: członków Kapituły, prezydenta Poznania i gospodarzy spotkania, transmisję online mogli oglądać wszyscy chętni, rozkoszując się przy okazji piękną muzyką Hani Rani.

Igor Jarek i Jan Gondowicz laureatami Poznańskiej Nagrody Literackiej Centrum Kultury ZAMEK

Jan Gondowicz z nagrodą Adama Mickiewicza

Laudację, lub może raczej wariację na jej temat, wygłosił Jarosław Mikołajewski. Sam nazwał swe wystąpienie „refleksją pozakartkową”, choć – koniec końców – do kartki wrócił. Jan Gondowicz, który w pokazanym chwilę przed wystąpieniem Mikołajewskiego nagraniu określił się, najprecyzyjniej, jak to możliwe, „człowiekiem książki”, został nazwany tym, „który nie jest niespodzianką”. Wyróżnienie nagradzanego mnóstwem nagród eseisty, krytyka, tłumacza, a może po prostu erudyty, nie jest niespodzianką dla „fachowców”-humanistów. Czyli tych od szeleszczących, ciut pożółkłych kartek, parających się słowem lub jego oceną i pokasłujących w kłębach kurzu zrzucanego z bibliotecznych półek. Jednak mimo kongenialnych felietonów z „Pan tu nie stał. Artykuły drugiej potrzeby” Jan Gondowicz nie gości na „bookstore’owych” listach przebojów, może Poznańska Nagroda Literacka im. Adama Mickiewicza odrobinę poprawi te notowania.

Igor Jarek. Wygrał z poetkami

Werdykt Kapituły i przyznanie Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka pisarzowi z Nowej Huty wywoła z pewnością wiele dyskusji. Obie znajdujące się wraz z nim na shortliście poetki: Urszula Honek i Katarzyna Szweda też przecież zdecydowanie wybijają się spośród grona parających się piórem młodych ludzi. Dyskutować będą przede wszystkim humaniści – tak, tak – ci szeleszczący i pokasłujący, wirujący w rytm wariacji o laudacji. „Zwykłemu” czytelnikowi z kolei spodoba się język, realizm, egzystencjalne „k...wy”, wylatujące jedna za drugą ze stron „Halnego”... 

Proza Igora Jarka brzmi jakby Dorota Masłowska wywołała w Nowej Hucie ducha Marka Nowakowskiego, a potem wespół z na wskroś (ach, jak to brzmi w tym kontekście) warszawskim ciałem astralnym pisarza wzięła się za opowiadanie o dzielnicy. Może raczej Dzielnicy, bo tak ją nazywa nagrodzony w Poznaniu autor w tomie poezji „Białaczka”. Wiersze tam umieszczone są bardziej „katowickie” niż „krakowskie”, jednak sama Dzielnica zdaje się być bardziej uniwersalna.

...jak już dostanie Nike albo tę nagrodę mediów albo
tego całego Nobla to Dzielnica powie „taki z niego był
pracowity synek” I może nawet doda „jak bardzo
nam tu tego pierona brakuje” Gorzej tylko jak nic nie dostanie…

(„ze struny na strunę”)

Koniec końców Igor Jarek jednak „coś dostał” – nominacja do Paszportów Polityki, nagroda przyznana w Poznaniu, może w kolejce czekają następne wyróżnienia… Dzielnica może być dumna.

Igor Jarek – upodobanie do czarnego

Czyżby to była prawda, że węglowy pył osiada w porach skóry i, po jakimś czasie, nie można go już wyszorować? A może osiada też na duszy? To by tłumaczyło czarny kolor… Wszędzie… Od wierszy, przez komiksy, do prozy… I od kopalni po literackie spotkania. Wszędzie czarny, węglowy pył. On też wywołuje kaszel – prawie tak samo, jak kurz z bibliotecznych półek. „W pisaniu fajne jest to, że można czytać” – powiedział autor po odebraniu nagrody w poznańskim Centrum Kultury ZAMEK. Litery poezji i prozy Jarka mają zdecydowanie czarny kolor. Czernie i mrok dominują w komiksach: „Słowackiego.”, „Spodoustych” i, noblesse oblige, „Czarnej studni”. Kolory, zmieszane z ciemnością, dodane przez Judytę Sosnę, żonę autora „Halnego”.

Czy nagrody literackie, nawet taka, której patronują pospołu Mickiewicz z Barańczakiem, dają popularność? Raczej nie – wszak, raz jeszcze wspominając o noblesse, które oblige – wydawnictwo o nazwie Nisza zobowiązuje. Takie wyróżnienia mogą jednak wygenerować snobizm, a wręcz „snobizm na…”, czego obu nagrodzonym autorom należy życzyć z całego serca.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Remigiusz Koziński - awatar
Remigiusz Koziński 02.06.2021 10:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post