Świat przedstawiony: Zapomniane znaczenia

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.10.2012

Zapomniane znaczenia: niesprawiedliwość i krzywda będą tematami kolejnego spotkania z cyklu "Świat przedstawiony: Literatura – Nauka – Media", które odbędzie się w poznańskim CK Zamek.

Świat przedstawiony: Zapomniane znaczenia

W świecie, który bywa przedstawiany jako płynna nowoczesność, niesprawiedliwość i krzywda stały się pojęciami, terminami, hasłami, którym trudno przypisać jedno znaczenie. Stale, a ostatnio szczególnie wyraźnie ("oburzeni"), obecne w debacie publicznej, według różnych ideologii, partii, religii odsyłają do nieco odmiennych, a czasem zupełnie innych wartości. A jeśli definicje problemów się pokrywają, to najczęściej różnią się propozycje rozwiązań. Jak wyjść poza powierzchowność polityki i nie zgubić aktualności problemu? Gdzie znaleźć wspólne pola? Czy pomóc może doświadczenie najnowszej historii polski? Albo refleksja wypracowana przez nauki humanistyczne? Zapraszamy na debatę i do debaty!

Debata z udziałem: Janusza Andermana, Zbigniewa Bujaka i Tomasza Polaka
prowadzenie: Kamila Drecka
25.10. g. 18 Sala pod Zegarem Centrum Kultury ZAMEK / wstęp wolny

Janusz Anderman – pisarz, tłumacz, reżyser, autor scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych; felietonista „Gazety Wyborczej”, członek Polskiej Akademii Filmowej. Uznanie zyskały jego powieści środowiskowe: debiutancka „Zabawa w głuchy telefon” (1976), a także „Gra na zwłokę” (1979), zbiory opowiadań: „Kraj świata” (Paryż 1988), „Tymczasem” (1998).

Zbigniew Bujak – polityk, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, poseł na Sejm I i II kadencji. W działalność w opozycji demokratycznej zaangażował się w 1980 roku, był współzałożycielem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w ZM Ursus w Warszawie. Uczestniczył w obradach plenarnych Okrągłego Stołu. Był też jednym z trzech założycieli Agory S.A.

Tomasz Polak – profesor zwyczajny na UAM, twórca i szef międzywydziałowej Pracowni Pytań Granicznych, jeden z najwybitniejszych polskich teologów. Był rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a potem dziekanem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu. Autor 28 książek naukowych i popularyzujących teologię. W 2007 roku wystąpił ze stanu kapłańskiego oraz odszedł z Kościoła Katolickiego.

Kamila Drecka – dziennikarka, od 1993 roku pracowała dla Programu 2 TVP. Najbardziej znana widzom z „Ogrodu Sztuk” – programu o tematyce filozoficzno-kulturalnej. Od 2010 roku wraz z Mirosławem Borkiem i Januszem Andermanem realizuje dla TVP Kultura program literacki „Od słowa do słowa”.


Program „Świat przedstawiony. Literatura - nauka – media”, którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński, skupiony jest na problematyce przedstawiania, modelowania, preparowania rzeczywistości. Czy prawda – a za nią poczucie zobowiązania wobec świata – nieodwołalnie przepadły, czy też jedynie skryły się w różnych, relatywnych interpretacjach?
W każdej z dziewięciu zaplanowanych w ramach cyklu części (składającej się z otwartej debaty, warsztatu/seminarium i lekcji w poznańskich liceach) uczestniczyć będą literaci, dziennikarze, naukowcy, wybitne osobowości nie tylko w swoich dziedzinach, autorzy ważnych książek.

Dyskutujemy o fundamentalnych pytaniach współczesności, stawianych z różnych perspektyw, odmiennymi językami i wobec innych odbiorców. Próba dobrego postawiania takich problemów, wykraczających poza język ideologii politycznych i kultury masowej, wydaje się kluczowym zadaniem kultury, a literatury w szczególności. Podstawowym celem projektu „Świat przedstawiony” jest konfrontacja różnych języków, narracji, strategii komunikacji społecznej wobec ważnego problemu współczesności. Gdzie jest rzeczywistość, która dla Czesława Miłosza była zadaniem artysty? Jakie są jej najważniejsze problemy, jakim językiem się o nich mówi?

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym cyklu spotkań "Świat przedstawiony: Literatura – Nauka – Media".


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 18.10.2012 10:53
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam