Matilda Gustavsson, David Grosman i Rebecca Makkai. Poznaliśmy gwiazdy Big Book Festival 2020

LubimyCzytać
23.07.2020

Matilda Gustavsson, David Grosman, Chigozie Oboma, Auður Ava Ólafsdóttir i Rebecca Makkai. Big Book Festival będzie gościł wielkie nazwiska światowej literatury. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia.

Matilda Gustavsson, David Grosman i Rebecca Makkai. Poznaliśmy gwiazdy Big Book Festival 2020

patronat Lubimyczytać.plHasło odbywającego się pod patronatem medialnym serwisu Lubimyczytać.pl Big Book Festival 2020 to CZYSTA MIŁOŚĆ # PURE LOVE. Miłość do książek i miłość jako literacki temat. Tegoroczna edycja festiwalu serwuje literacką miłość we wszystkich odmianach. W tym roku organizatorzy zaplanowali blisko 40 wydarzeń, które będą się odbywały, z udziałem limitowanej publiczności, w trzech lokalizacjach na warszawskim Starym Mokotowie: w centrum edukacji literackiej Big Book Cafe, Centrum Łowicka oraz w Domu i Muzeum Władysława Broniewskiego.

Reklama

Spotkania z pisarzami z zagranicy odbywać się będą podczas Big Book Festival zdalnie. Prowadzący rozmowę połączy się z autorem na żywo z Centrum Łowicka, a publiczność będzie mogła zadawać pytania. Festiwalowe spotkania z autorami i dyskusje będą także transmitowane online na stronie www.bigbookfestival.pl

Na początek: widowisko multimedialne

Festiwal rozpocznie się 28 sierpnia widowiskiem multimedialnym BLOKI MÓWIĄ # WERSJA 2020. W wydarzeniu otwarcia bohaterowie przemówią tekstami pisarzy i pisarek, m.in.: Doroty Masłowskiej, Marcina Świetlickiego i Adama Mickiewicza, a także twórców i tworczyń muzycznych: Tego Typa Mesa, Martyny Jakubowicz i Patti Smith. Refrenem historii opowiadanej prosto z osiedla bloków staną się utwory artystów sceny hiphopowej i alternatywnej – na żywo zagrają Karolina Czarnecka, Novika&A_Gim oraz Bisz/Radex. Wystąpią Piotr „Vienio” Więcławski, Paweł Tomaszewski, Magdalena Berus, Marta Malikowska, Marta Ojrzyńska, Miron Jagniewski.

Reklama

Wielkie nazwiska światowej literatury

Big Book Festival to przede wszystkim spotkania z najważniejszymi postaciami światowej literatury. Warszawski festiwal odwiedzili już między innymi Simon Beckett, Władimir Sorokin, Elif Şafak, Ayobami Adebayo i Karl Ove Knausgård. W tym roku, wśród zaproszonych gości znajdują się nazwiska laureatów i finalistów nagród Pulitzera i Bookera, a także licznych krajowych wyróżnień dziennikarskich i literackich. Tegoroczna edycja będzie okazją do spotkania między innymi, amerykańskiej powieściopisarki Rebecci Makkai, której sława przyniosła książka „Wierzyliśmy jak nikt” traktująca o chicagowskiej epidemii AIDS w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. „Wierzyliśmy jak nikt” to mistrzowska wielowątkowa narracja o naznaczeniu i traumie, która trwa przez pokolenia. A także opowieść o mechanizmach pamięci. Najważniejsze amerykańskie media, na czele z „The New York Times” i „ The Washington Post”, uznały ją za jedną z najlepszych książek 2018 roku. „Los Angeles Times” i „Chicago Review of Books” przyznały doroczne nagrody dla najwybitniejszej książki. Makkai zaczynała od pisania opowiadań, które ukazywały się w poczytnych zbiorach „The best American Stories”. Na koncie ma również powieści „The borrower” i „The hundread-year house” oraz zbiór opowiadań „Music for wartime”.

Rebecca Makkai

Podczas Big Book Festival 2020 gościem będzie także David Grosman, określany mianem najważniejszego żyjącego izraelskiego pisarza. Autor nagradzanych powieści „Wchodzi koń do baru” i „Patrz pod: Miłość” oraz książki non-fiction „The yellow wind”, w której opisał życie Palestyńczyków w Strefie Gazy.
Grosman na ogół pisze gęstą prozę psychologiczną, bohaterowie jego książek uwikłani są w skomplikowane relacje osobiste, rodzinne i społeczne. Niektóre z jego fabuł mają wyrazisty kontekst historyczny i polityczny. A także osobisty. Bohaterka „Tam, gdzie kończy się kraj”, matka powołanego do wojska syna, wyrusza w długą pieszą wędrówkę, bojąc się, że otrzyma wiadomość o jego śmierci na froncie. Kiedy w 2006 r. Grosman kończył powieść, jego młodszy syn odbywający obowiązkową służbę wojskową zginął w ostatnich dniach wojny izraelsko-libańskiej. Pamięci syna pisarz poświęcił wstrząsającą powieść-tren „Poza czasem”.

Odbywający się pod koniec lata festiwal to również szansa na posłuchanie rozmowy ze szwedzką dziennikarką śledczą Matildą Gustavsson, autorką reportażu o skandalu korupcyjnym i seksualnym w Akademii Szwedzkiej, który zaowocował największym kryzysem od początków istnienia przyznającej Literacą Nagrodę Nobla instytucji. Rozwijająca wątki z reportażu książka „Klubben” ukazała się w Szwecji w 2019 r. i natychmiast stała się bestsellerem, zyskała także uznanie krytyków. Słynny reportaż Gustavsson ukazał się, gdy świat pochłonięty był aferą Herveya Weinsteina, a w siłę rósł ruch #MeToo. Podobnie jak dziennikarki „The New York Times”, szwedzka reporterka zebrała zeznania kobiet, które padły ofiarą napaści seksualnych. W Szwecji sprawcą był wpływowy w kręgach literackich i kulturalnych Jean-Claude Arnault, mąż cenionej poetki Katariny Frostenson. Razem prowadzili klub Forum, w którym bywała artystyczna elita kraju i który działał dzięki finansowemu wsparciu Akademii Szwedzkiej. Przez lata plotkowano o tym, że w lokalu i jego okolicy dochodzi do przemocy na tle seksualnym. Gustavsson zebrała zeznania 18 poszkodowanych. Książka „Klubben” pozwoliła jej wnikliwie zbadać mechanizmy i zdarzenia, które zaowocowały krachem zaufania do jednej z najbardziej prestiżowych instytucji światowej kultury.
Prawa do ekranizacji „Klubben” zostały już sprzedane.

Gościnią festiwalu będzie również pochodząca z Islandii powieściopisarka Auður Ava Ólafsdóttir. Ólafsdóttir Jest autorką sześciu powieści, zbiorów poetyckich i sztuk pokazywanych na deskach najważniejszych teatrów w Reykjaviku. Sztuką zajmowała się także jako autorka tekstów publicystycznych i kuratorka wystaw, w tym islandzkich prezentacji na Biennale w Wenecji. Jest silnie związana z Francją i bardzo nad Sekwaną ceniona – otrzymała tam kilka nagród literackich. Środkowe imię – Ava przyjęła jakiś czas temu w hołdzie dla niewidomej francuskiej świętej, żyjącej we Francji w czasach średniowiecza. Powieści przyniosły jej także jedną z najważniejszych nagród w Skandynawii – Nagrodę literacką Rady Nordyckiej oraz prestiżowe Icelandic Literary Prize i Best Icelandic Novel w ojczyźnie. W Polsce ukazała się jej powieść „Blizna”, której bohaterem jest dobiegający pięćdziesiątki Jonas, mężczyzna niezależny, który lubi naprawiać wszystko wokół, jednak nie udaje mu się naprawić własnego życia. Rozwiedziony, niemłody, popada w egzystencjalny kryzys i stawia sobie pytania, na jakie mało kto ma odwagę odpowiedzieć: Czy świat za mną zatęskni?

Auður Ava Ólafsdóttir

Wreszcie, będzie Big Book Festiwal okazją do spotkania z nigeryjskim pisarzem Chigozie Obiomą, dwukrotnym finalistą Man Booker Prize. Jego „Rybacy”, to Afrykańska przypowieść o braterstwie i samospełniającej się przepowiedni. Obioma wiąże w swoim pisarstwie współczesność z warstwą mitologiczną i afrykańską kosmologią, tworzy historie tragiczne.
Jako dziecko chłonął klasykę literatury europejskiej, ściąganą z półek domowej biblioteczki. Zaczynał od Szekspira, przez kilka miesięcy odwiedzał bibliotekę szkolną i po kawałku czytał „Odyseję” Homera. Echa tej fascynacji można wyczytać z jego nowej powieści. Bohater „An orchestra of Minorities” – afrykański hodowca kur, 26-letni Chinonso porzuca ojcowiznę i ulubione zwierzęta, by wyruszyć w podróż do Europy, gdzie ma nadzieję zdobyć majątek i zasłużyć na uznanie rodziny kobiety, którą kocha. Współczesny Odys jest nielegalnym imigrantem, podróżuje szlakiem kontrolowanym przez przemytników i oszustów. Za swoje marzenia zapłaci wysoką cenę. Uchodźstwo staje się w tej opowieści metaforą naszych czasów – ery nierówności i braku przynależności.

Chigozie Obioma

Pełny program festiwalu będzie znany 3 sierpnia, za to już dzisiaj możemy podać harmonogram spotkań online z gośćmi z zagranicy. 

Reklama

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
1089
574
23.07.2020 17:13

David Grosman najważniejszy współczesny pisarz, nie tylko izraelski, ale jeden z największych w ogóle, czuły, bezlitosny, wspaniały, kosmiczny. Mam nadzieję, że komitet noblowski pójdzie wreszcie po rozum do głowy (oczywiście nie mam nic do Olgi Tokarczuk, a nawet przeciwnie :).


2716
4
23.07.2020 10:14

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd