Pożegnanie z bronią

83-7200-477-3
Bronisław Zieliński
I wojna światowa miłość służby sanitarne
Inne

Antywojenny romans napisany pięknym stylem (aż chce się napisać Hemingwayowskim), który trafnie opisuje powieściową rzeczywistość dbając o szczegóły, jednak pomijając, co zbędne, a jednocześnie tworząc szeroką game nastrojów bez użycia jakichś oszałamiających środków stylistycznych. Kiedy trzeba turpizmu, mamy go, gdy trzeba melancholii, otrzymujemy ją, gdy zechcemy...

Zabierałem się do tej książki jak, za przeproszeniem, pies do jeża. Powieść legendarnego Hemingwaya, przecież powinno być odwrotnie! Dlaczego jakoś nie mogłem się przemóc by zacząć ją czytać? Ano dlatego, że jeszcze w czasach licealnych porwałem się na "Komu bije dzwon" i ta pozycja nie trafiła zbyt głęboko do mojego serca. Muszę szczerze przyznać, że wpływ na moje ciągłe...

Przeczytana, na półce:)

Solidna proza behawiorystyczna. Właśnie nią karmił się m.in. Charles Bukowski.

Miałem wrażenie jakby dialogi w tej książce pisało jakieś dziecko. Cały wątek miłosny też był tak mdły, że miałem ochotę kartkować te fragmenty. Jedyny dobry moment to ten, gdzie zgubił całą uciekającą kolumnę.

O miłości w sposób poruszający do szpiku kości.

Pamiętam wzruszyłem się zakończeniem tej powieśći.

Chyba nie lubię Hemingwaya. Drugie moje podejście i drugi raz odkładam książkę z wrażeniem "meh".

No cóż, dzisiaj są już nowe wojny, są nowe przekleństwa losu, nowe romanse, a papa Hemingway chyba się już powoli starzeje i wkrótce może dołączyć do kolegi Fitzgeralda, który jest dzisiaj tak nieaktualny jak pogoda w trzydziestym piątym.

Dyskusje

1 866