Pożegnanie z bronią

Data 1. wydania:
1929-01-01
83-7200-477-3
Bronisław Zieliński
I wojna światowa miłość służby sanitarne
Inne

więcej Więcej

Gdyby nie dobra końcówka tej powieści dałbym trzy gwiazdki. Strasznie mi się dłużyła, jednak pod koniec zrobiło się ciekawie. Ogólnie dobra książka, jednak bez rewelacji. Za tydzień zapomnę większość wątków. Chyba nie polecam. Ale ta moja recenzja jest słaba. Ale tak tego nikt nie czyta. W zasadzie nie wiem po co to piszę. Czytajcie książki!!! :) ;) :)

Dużo słabsza niż "Komu bije dzwon", ale nadal jest to Hemingway, który potrafi trochę przynudzić, ale ostatecznie daje nam świetną literaturę.

Frederick Henry to Amerykanin służący we włoskiej armii w trakcie I wojny światowej. Nie bierze on bezpośredniego udziału w walce, ale jest kierowcą sanitarki, przez co ma bliski kontakt z frontem. Henry poznaje szkocką pielęgniarkę Catherine. Młodzi wkrótce zakochują się w sobie, jednak ich miłość jest skaza na to, aby rozgrywać się na wojennym tle.

Hemingway przedstawił...

Po klasyce oczekiwałam czegoś więcej. Napotkałam infantylne dialogi i bohaterów opóźnionych w rozwoju. Nie warto.

Hmmm. To prawda, że książka jest dobrze napisana, a dialogi przednie - jak to u Hemingwaya. A jednak coś mi zgrzyta, pewnie z powodu czasu, który upłynął od wydarzeń opisanych w książce.
Jest to na pewno życiowa książka - historia faceta, który poszedł na wojnę, zakochał się został ranny, wrócił na front, zdezerterował i przeżył osobistą tragedię. Cały czas czekałem aż się...

Udany powrót do klasyki. Nadal warto czytać, choćby dla dialogów, jakich już dzisiaj nie uświadczycie.

Antywojenny romans napisany pięknym stylem (aż chce się napisać Hemingwayowskim), który trafnie opisuje powieściową rzeczywistość dbając o szczegóły, jednak pomijając, co zbędne, a jednocześnie tworząc szeroką game nastrojów bez użycia jakichś oszałamiających środków stylistycznych. Kiedy trzeba turpizmu, mamy go, gdy trzeba melancholii, otrzymujemy ją, gdy zechcemy...

Zabierałem się do tej książki jak, za przeproszeniem, pies do jeża. Powieść legendarnego Hemingwaya, przecież powinno być odwrotnie! Dlaczego jakoś nie mogłem się przemóc by zacząć ją czytać? Ano dlatego, że jeszcze w czasach licealnych porwałem się na "Komu bije dzwon" i ta pozycja nie trafiła zbyt głęboko do mojego serca. Muszę szczerze przyznać, że wpływ na moje ciągłe...

Przeczytana, na półce:)

Solidna proza behawiorystyczna. Właśnie nią karmił się m.in. Charles Bukowski.

1 956
    1 598