Zbrodnia i kara

Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Kolekcja Klasyki literatura piękna
Преступление и наказание (Prestupleniye i nakazaniye)
2018-05-23
1966-01-01
Data 1. wydania:
2000-01-01
Czesław Jastrzębiec-Kozłowski
W.A.B.
literatura rosyjska powieść polifoniczna XIX wiek
Преступление и наказание (Prestupleniye i nakazaniye)
literatura piękna
2018-05-23
Czesław Jastrzębiec-Kozłowski
Kolekcja Klasyki
literatura rosyjska powieść polifoniczna XIX wiek
Inne

Opinie [1 492]

Rodion Romanycz Raskolnikow, ubogi były student, ma dość swojego życia w małej klitce, przepełnionego głodem, samotnością i poczuciem bezsensu. Postanawia więc wziąć siekierę w dłoń i zawalczyć o swoje, nawet jeśli będzie musiał w tym celu odebrać życie. Biedak nie wie, jak bardzo zaważy to na jego losie i jak słono będzie musiał zapłacić za swój czyn.

Powieść ma dość dużą...

Na początku było trochę trudno. Ale potem już przepadłam.
Niezwykły portret psychologiczny nas, ludzi. Motywy, wyrzuty sumienia, racjonowanie swojego czynu, umniejszanie jego znaczenia, usprawiedliwianie się, jednocześnie potępianie innych za ich czyny.
Raskolnikow przeżywa swój postępek na wiele sposobów. Nawet ociera się o obłęd.
Realia ówczesnego żucia w Petersburgu są...

dobra

Jest w niej coś intrygującego!
Autor dokładnie stara się uzmysłowić czytelnikowi opis przeżyć. Momentami wciąga niesamowowicie, momentami monotomnie nudzi , aczkolwiek oderwać się od powieści w ostateczności się nie da.

Bez wątpienia najlepsza lektura szkolna! Dzięki tej książce odkryłam, że czytanie może być przyjemnością, tak właśnie zaczęła się moja miłość do książek.

Książka ta ,,towarzyszyła'' mi na ustnej maturze z języka polskiego (stara wersja). Świetna lektura.

Zbrodnia to było jednak tylko kilkanaście pierwszych stron książki, natomiast karę odczuwa się razem z bohaterem. Dopiero po pewnym czasie zorientowałam się, że udziela mi się jego nastrój, a to za zasługą niezwykle szczegółowego psychologicznego przedstawienia Raskolnikova.

Moja ulubiona lektura szkolna. Jedna z najważniejszych książek w moim dotychczasowym życiu. Wspaniały klasyk wśród literatury.
Polecam

Kolejna lektura szkolna, która okazała się fantastyczna! Świetna historia, wszystko jest dobrze opisane (szczególnie motyw zbrodni). Książka jak najbardziej wciąga. Porusza takie tematy jak słabość człowieka, kryzys wiary, czy co się dzieje ze zbrodniarzem, po dokonaniu strasznego czynu. Polecam!

Powieść Fiodora Michajłowicza Dostojewskiego «Zbrodnia i kara» jest najsłynniejszym dziełem pisarza. Napisana w trudnym okresie prób życiowych autora porusza wiele poważnych problemów, które pozostają aktualne do dziś. Powieść jest złożona i głęboka. Idea „Zbrodni i kary” Dostojewskiego rozwijała się podczas jego ciężkiej pracy, w okresie najsilniejszych przeżyć...

Dyskusje

48 462