Zbrodnia i kara

Okładka książki Zbrodnia i kara
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Kolekcja Klasyki literatura piękna
literatura piękna
Kolekcja Klasyki
Преступление и наказание (Prestupleniye i nakazaniye)
W.A.B.
2018-05-23
2018-05-23
Czesław Jastrzębiec-Kozłowski
literatura rosyjska powieść polifoniczna XIX wiek
Inne

Wydanie/szata graficzna: +9/10*

Literatura piękna, klasyka
576 str., 1866 r.
Wydawnictwo: MG

* - Poszczególne oceny kategorii adekwatne do gatunku literackiego.
Ocena końcowa: współczynnik x 2.

Ocena: 10/10 (978/1000)

Wydanie/szata graficzna: +9/10*

Literatura piękna, klasyka
576 str., 1866 r.
Wydawnictwo: MG

* - Poszczególne oceny kategorii adekwatne do gatunku literackiego.
Ocena końcowa: współczynnik x 2.

Zbrodnia i Kara Dostojewskiego to niewątpliwie znane i wielce podziwiane dzieło. To moje pierwsze spotkanie z tym znanym rosyjskim pisarzem i mogę rzec, że czytanie tej książki było przyjemnością i katuszą jednocześnie. Nasz główny bohater, Rodion Raskolnikow był irytującym i „obłąkanym” człowiekim. Jego sposób bycia, niby dbający, niby nie, opieszałość, lekceważący wręcz stosunek do innych i ich uczuć, nieskończone błakanie się po Petersburgu aż wreszcie zbrodnia przez niego popełniona wskazują na jego jawne sprzeciwianie się światu i normom społecznym. Szczególnie interesująca była jego teoria ludzi wybitnych, mających prawo naginać czy łamać zasady. Dedukując więc, uważał się on za jednostkę lepszą niż inni, ale czego on właściwie pragnął przy dokonaniu swej zbrodni? Dobroci nie wykorzystał, a zbrodnia tylko go przyprawiła o zwariowanie i udrękę. Nie widziałabym go w roli człowieka niosącego tzw kaganek ludzkości, chociaż nie zaprzeczę, iż wydawał się pomimo wszystkiego duszą rozumiejąca i próbująca się unieść ponad te „bariery”. Świadomość „bycia” ponad innymi nie wystarcza jak widać. Ogólnie rozmowy w tym utworze to istne złoto! Dostojewski naprawdę umie oddać całokształt osoby i jego uczuć podczas napiętych rozmów pełnych tajemnicy i dociekliwości. Oczywiście nie można zapomnieć o widoku ubóstwa w Petersburgu, to był naprawdę smutny widok, który autor tak dobrze nakreślił. Na samo wspomnienie pokoju zamieszkiwanego przez rodzinę Marmieładowa odczuwam ponurość. Sama mentalność Rosjan jest pokazana na płaszczyznach wielu osób. Szczególnie w pamięć zapadnie mi tragiczne życie Katarzyny Iwanowy. Ale najlepszą częścią była dla mnie rozmowa Raskolnikowa z Porfirym, który proponuje mu by się sam oddał w ręce sprawiedliwości! No to było coś pięknego! Swidrygajłow to również bardzo barwna postać, która dodała charakteru tej książce. Scena z Dunią w jego mieszkaniu defintywnie podniosła ciśnienie. Epilog na końcu i nadzieja na przyszłość przez dwojga młodych i już doświadczonych życiem ludzi dodała słodkiego posmaku na koniec. Można jeszcze wiele mówić i wiele, ale trzeba powiedzieć jeszcze jedno, Sonia to anioł w ludzkim ciele! Oceniam na solidne 8.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wiem, że to klasyka literatury, ale jak dla mnie była trochę nudna. Facet przez 3/4 fabuły leży na kanapie i rozmyśla dlaczego zabił starszą panią. Może gdybym przeczytał to teraz, moja opinia byłaby inna ? Kto wie ?

Ja uważam, że jak książki są zaliczane do klasyki literatury to nie zawsze muszą być dobre. Jednak tutaj mamy do czynienia z arcydziełem.
Postać Raskolnikowa jest bardzo dobrze opisana ze szczegółowym opisem psychiki. Dialogi bohaterów są bardzo długie i zawierają w sobie wiele filozofii przez co jest to książką bardzo przegadana.
To co opisałem powyżej i wiele innych elementów sprawia, że ta powieść zasługuje na najwyższą ocenę.

To co opisałem powyżej i wiele innych...

Największy flex polskiego systemu edukacji to fakt, ze jest to u nas lektura obowiązkowa.

Oto rozterki głównego bohatera po dokonaniu podwójnego morderstwa: "Ma przed sobą trzy drogi, myślał, utopić się w kanale, skończyć w domu wariatów albo... rzucić się w wir rozpusty, odurzającej mózg i wysuszającej serce. Ostatnia ewentualność była dla niego najwstrętniejsza, ale że był już sceptykiem, teoretykiem, młodym i dlatego okrutnym, przeto wierzył, że właśnie rozpusta była najprawdopodobniejsza". Główny bohater spotykał na ulicy "dziewoje zarabiające własną osobą". Arkadiusz Iwanowicz Swidrygajłow mówił Duni (to Awdotia Romanowna Raskolnikow), czyli siostrze Rodiona, teorię według której "jednostka może popełnić zbrodnię, o ile prowadzi ona do godnego celu" – nie zgodziłem się z takim rozumowaniem.

Fiodor Dostojewski dużo swoich poglądów włożył w dialogi i rozmyślania bohaterów powieści. W jego książce zaznaczył się nurt pozytywistycznego myślenia.

Autor parodiował i deprecjonował osoby innych narodowości niż rosyjska. Gloryfikował Rosjan. Polaków obdarzał przywarami; Polacy byli biedni i pełnili obowiązki służących. Niemcy zostali przedstawieni grubiańsko – przykład właścicielki petersburskiej kamienicy. Żydów należało traktować ze wzgardą, ponieważ byli wyzyskiwaczami, bogacili się kosztem rosyjskiej ludności.

Bywały momenty z bardzo wciągającą akcją, stąd podwyższyłem ocenę do 6 gwiazdek. Fiodor Dostojewski miał swój specyficzny styl pisarstwa.

Ehhh... Nie wiem czy przeczytałem choć 20% tej książki. Pomijałem większość i czytałem tylko ważniejsze fragmenty. To znane dzieło i w mojej ocenie jego ogólna znajomość to konieczność. Ale nie chcę do tego wracać (ocena taka wysoka, bo się zbytnio nie wynudziłem, a to dlatego, że - jak mówiłem - większość tekstu pomijałem).

Nie mam do końca pojęcia, jaką ocenę postawić. Najlepsze momenty utworu to wbrew pozorom nie te dotyczące Raskolnikowa, a te dotyczące szeregu postaci pobocznych, m.in. jego rodziny, rodziny Sonii, oraz osób próbujących zakłócić im dotychczasowe, spokojne życie.
Pierwsza część książki to właściwie jedynie ekspozycja, długie monologi i listy. Całość zaczyna się po tytułowej zbrodni. Wtedy poznajemy ciekawszych bohaterów, takie jak Sonia, która przez niefortunne zbiegi okoliczności zmuszona jest utrzymywać całą swoją rodzinę i odrzucić cały swój honor, Razuchmina, wiecznie dobrego dla wszystkich przyjaciela Raskolnikowa, oraz Swidrygajłowa, starca z wieloma tajemnicami, które stopniowo poznajemy w tekście.
Gdy utwór jest słaby, jest bardzo słaby, ale są i okazjonalne perełki. Do jakiejś połowy utworu chciałem rzucić ją o ścianę jak Wokulski zrobił z Balladami w Lalce, ale przeczytałem ją. Czy polecam? Nie jako lekturę szkolną.

Książka ciężka, specyficzna. Męcząca i jednocześnie wzbudzająca podziw. Niezwykła w swoim realizmie i nieprawdopodobna zarazem. I właśnie dlatego uważam to za dobrą książkę - bo wzbudza silne emocje.