rozwińzwiń

Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych

Okładka książki Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych Kacper Śledziński
Okładka książki Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych
Kacper Śledziński Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
420 str. 7 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2014-10-06
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-06
Liczba stron:
420
Czas czytania
7 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324030231
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
112 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
7
7

Na półkach:

Kto czytał kiedyś Przymanowskiego bo zafascynował się serialem "Czterej pancerni..." wg jego książki powinien przyjąć tę odtrutkę. Bardzo dobra książka w klarownym stylu. Swoją drogą byłby to piękny tryumf polskiego kina taki serial o prawdziwej historii pancernych, od wysiedleń na Syberię aż do użycia Brygady im. Bohaterów Westerplatte w walce z podziemiem antykomunistycznym, bo Gustlik i Janek by brali udział w walce z reakcją w kolejnych odcinkach.

Kto czytał kiedyś Przymanowskiego bo zafascynował się serialem "Czterej pancerni..." wg jego książki powinien przyjąć tę odtrutkę. Bardzo dobra książka w klarownym stylu. Swoją drogą byłby to piękny tryumf polskiego kina taki serial o prawdziwej historii pancernych, od wysiedleń na Syberię aż do użycia Brygady im. Bohaterów Westerplatte w walce z podziemiem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
24
1

Na półkach:

Książka ta, to nic innego jak w znacznej mierze streszczenie książki "Studzianki" J. Przymanowskiego, która powiela te same mity co pierwowzór. Zasadnicza różnica polega na narracji, która w "Studziankach" jest pro-rosyjska, a tutaj anty-rosyjska. Czy warto ją przeczytać? Oczywiście, że nie. Książka jest słabo napisana, nie wnosi nic nowego do dyskusji, a kwintesencją tej książki jest wielokrotne wpisanie jako źródło informacji Wikipedii. Wiele zarzutów wobec oficerów LWP jest mocno naciąganych, co zapewne wynika ze stronniczości książki.

Najbardziej dziwi mnie wysoka ocena w serwisie, ale zapewne spowodowane to jest tym, że nie każdy czytał książkę Przymanowskiego, ani też nie każdy musi "ogarniać" temat, o którym traktuje ta książka.

Książka ta, to nic innego jak w znacznej mierze streszczenie książki "Studzianki" J. Przymanowskiego, która powiela te same mity co pierwowzór. Zasadnicza różnica polega na narracji, która w "Studziankach" jest pro-rosyjska, a tutaj anty-rosyjska. Czy warto ją przeczytać? Oczywiście, że nie. Książka jest słabo napisana, nie wnosi nic nowego do dyskusji, a kwintesencją tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
885
872

Na półkach: , ,

Historia 1 WDP im. Tadeusza Kościuszki. Zamiarem autora było stworzenie opowieści o prawdziwych 4 pancernych. Czy mu się to udało? Chyba tak. Książka jest przyjemna, dość dobrze się ją czyta. Miejscami wplata w swoją narrację szersze wątki polityczne czy militarne co akurat jest dobre bo pozwala odnaleźć się na szerokim froncie wschodnim. Ciekawe jest też przeplatanie opowieści innymi wątkami i urywanie jej aby znów do niej powrócić w dość zaskakującym momencie. Autor przywołuje proste losy prostych żołnierzy ściąganych gdzieś z Sybiru, opisuje skąd rekrutowali się oficerowie, dlaczego było tylu Rosjan. Ciekawie sportretowana jest rola gen. Berlinga.
Dla mnie to naprawdę ciekawa książka. Trudo mi polemizować z zarzutami o plagiat bo nie czytałem innych opowieści na ten temat. Cieszę się z tej lektury bo mogłem się poczuć trochę jak Marian Chodor. Jeden z wielu Polaków których wybrał jak wybrał, bo innego wyboru nie miał, a kochał Polskę!

Historia 1 WDP im. Tadeusza Kościuszki. Zamiarem autora było stworzenie opowieści o prawdziwych 4 pancernych. Czy mu się to udało? Chyba tak. Książka jest przyjemna, dość dobrze się ją czyta. Miejscami wplata w swoją narrację szersze wątki polityczne czy militarne co akurat jest dobre bo pozwala odnaleźć się na szerokim froncie wschodnim. Ciekawe jest też przeplatanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
339
2

Na półkach: ,

avatar
203
20

Na półkach:

Prawdziwa historia ... czy plagiat?

K. Śledziński przepisuje, tyle że własnymi słowami, książki K. Przytockiego (Warszawska Pancerna; W pancernym zwiadzie; Wojna, czołgi i dziewczyny) i J. Przymanowskiego (Studzianki).
W tym bezmyślnym tworzeniu popełnia te same błędy merytoryczne, tu nawiążę do stylu autora - "toczka w toczkę", co ww. autorzy.
W rozdziale o wyzwoleniu Bydgoszczy kopiuje dokładnie te same błędy co Przytocki (daty, kolejność wydarzeń, uzbrojenie). Z Przymanowskiego opisuje czyny załogi czołgu o nr. 102. Nie zna więc dwóch prac J. Magnuskiego "Wozy bojowe LWP" i S. Komornickiego "Regularne jednostki LWP", w których wyczytałby, że ani w dwupułkowej, ani w trzybatalionowej 1BPanc. nie było czołgu o nr. 102.
Mapy, zresztą bardzo słabe, to kopie map z książki K. Przytockiego "Warszawska Pancerna". W "Tankistach" nie ma o tym żadnej wzmianki.
K. Śledziński miejscami nie ma pojęcia o czym pisze: myli kompanie i bataliony, ilość czołgów i dział pancernych, skład jednostek.
Kompromituje się jako obiektywny historyk, ale też jako człowiek, pisząc o kobiecie: "Charakteryzująca się wątpliwą urodą ...".
Ta książka to ani biografia Berlinga, ani pełen szlak bojowy 1BPanc., ani wspomnienia czołgistów (cytuje jedynie wspomnienia dwóch żołnierzy z plutonu pieszego zwiadu),ani tym bardziej "prawdziwa historia czterech pancernych".
K. Śledziński nie błysnął ani kulturą, ani wiedzą, ani uczciwością.
Książka do zapomnienia.

"-"
- błędy merytoryczne
- słabej jakości mapy
- ubogi i kiepskiej jakości materiał ilustracyjny, do tego niewłaściwie podpisany

Prawdziwa historia ... czy plagiat?

K. Śledziński przepisuje, tyle że własnymi słowami, książki K. Przytockiego (Warszawska Pancerna; W pancernym zwiadzie; Wojna, czołgi i dziewczyny) i J. Przymanowskiego (Studzianki).
W tym bezmyślnym tworzeniu popełnia te same błędy merytoryczne, tu nawiążę do stylu autora - "toczka w toczkę", co ww. autorzy.
W rozdziale o wyzwoleniu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1357
89

Na półkach: , , , , , ,

Powiem krótko... bardzo mi przypomina "Tygrysy".

Powiem krótko... bardzo mi przypomina "Tygrysy".

Pokaż mimo to

avatar
19
12

Na półkach:

Spodziewałem się trochę więcej, wiele tekstu powielane co kilkanaście stron.
Streszczenie historii żołnierzy 1 Pancernej, na podstawie innych ciekawych pozycji. Jedna dla mnie warta rzecz- wykaz literatury jakiej korzystał autor

Spodziewałem się trochę więcej, wiele tekstu powielane co kilkanaście stron.
Streszczenie historii żołnierzy 1 Pancernej, na podstawie innych ciekawych pozycji. Jedna dla mnie warta rzecz- wykaz literatury jakiej korzystał autor

Pokaż mimo to

avatar
33
30

Na półkach: ,

Autor przybliża nam historię drugiej po 1 WDP im. Tadeusza Kościuszki najsłynniejszej jednostki Wojska Polskiego (ludowego/odrodzonego) na Froncie Wschodnim - 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Publikacja zaczyna się w chwili gdy w 1939 zachodnie ziemie białoruskie i ukraińskie przed wojną wchodzące w skład Polski zostały włączone do Związku Radzieckiego a wielu ich polskich mieszkańców deportowano w głąb Kraju Rad, kończy się natomiast w 1946, gdy warszawska pancerna została przeformowana w 1 Warszawski Pułk Czołgów. Poznajemy historię pierwszej jednostki pancernej Ludowego Wojska Polskiego, która tylko raz mogła być prawdziwą brygadą czołgów gdyż przez większość jej istnienia był traktowana jako swego rodzaju wypożyczalnia czołgów dla polskich i radzieckich jednostek piechoty. Poznajemy też historię kilku rzeczywistych żołnierzy i żołnierek 1 WBPanc, z których najważniejszy jest zwiadowca Marian Chodor, autor rękopisu pamiętnika Sybiraka.

Mam parę zastrzeżeń min. brak osobnego aneksu z dokumentami, listami i zdjęciami (zdjęć parę jest ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia) ale polecam tę publikację. Chyba pierwszą w III RP książkę (nie tomik kolekcji czy artykuł) dotyczącą historii tej jednostki.

Autor przybliża nam historię drugiej po 1 WDP im. Tadeusza Kościuszki najsłynniejszej jednostki Wojska Polskiego (ludowego/odrodzonego) na Froncie Wschodnim - 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Publikacja zaczyna się w chwili gdy w 1939 zachodnie ziemie białoruskie i ukraińskie przed wojną wchodzące w skład Polski zostały włączone do Związku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
153
46

Na półkach: , , , , , ,

"Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych" (Kacper Śledziński)

Książka nie do końca jest polemiką z "4 pancernymi". Wprawdzie nawiązuje w kilku miejscach do powieści Przymanowskiego ale nie jest to jej głównym celem.
Czyta się przyjemnie. Dla chcących poznać w pigułce historię polskich pancerniaków na wschodzie na tle polityki Stalina i ZSRR- polecam.

"Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych" (Kacper Śledziński)

Książka nie do końca jest polemiką z "4 pancernymi". Wprawdzie nawiązuje w kilku miejscach do powieści Przymanowskiego ale nie jest to jej głównym celem.
Czyta się przyjemnie. Dla chcących poznać w pigułce historię polskich pancerniaków na wschodzie na tle polityki Stalina i ZSRR-...

więcej Pokaż mimo to

avatar
604
77

Na półkach:

Nie będę pierwszym, który napisze, że podtytuł o czterech pancernych jest mylący. Spodziewałem się częstych relacji o stosunkach ludności cywilnej z brygadami pancernych. Niestety to nie taka książka. Mimo wszystko autor, poza relacjami z bitew, napisał książkę ciekawie.

Nie będę pierwszym, który napisze, że podtytuł o czterech pancernych jest mylący. Spodziewałem się częstych relacji o stosunkach ludności cywilnej z brygadami pancernych. Niestety to nie taka książka. Mimo wszystko autor, poza relacjami z bitew, napisał książkę ciekawie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    153
  • Przeczytane
    127
  • Posiadam
    48
  • Chcę w prezencie
    11
  • Teraz czytam
    8
  • Historia
    8
  • Historyczne
    6
  • Historia Polski
    3
  • II Wojna Światowa
    3
  • II wojna światowa
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne