10 gorących książkowych premier tego tygodnia. Co warto przeczytać?

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.05.2024

Nowy tydzień rozpoczynamy od zestawienia dziesięciu najgorętszych nowości wydawniczych. Wśród nich nowe wydanie książki Wojciecha Chmielarza, kolejne odsłony uwielbianych przez dzieci cykli oraz wprowadzenie w świat wspaniałej sztuki tworzonej przez kobiety. I znacznie, znacznie więcej. Z którą książką spędzicie najbliższe dni?

10 gorących książkowych premier tego tygodnia. Co warto przeczytać?

„Czterdzieści filiżanek kawy” Katarzyna Kostołowska (wyd. Książnica)

Masz 46 lat i milion problemów? Przegadaj je z przyjaciółkami na kawie!

Magda, Karola, Anita i Aśka mogą tylko pomarzyć o stabilizacji… Bo niby w ich życiu wszystko się poukładało, a wciąż jakieś puzzle nie chcą wskoczyć na właściwe miejsce. Złamane nogi i serca, kłopoty z dorastającymi dziećmi, z rodzicami, a nawet z biznesem! Do tego nad światem zbierają się ciemne chmury…

Czy przyjaźń pomoże przetrwać trudny czas? Czy uda się pogodzić zwaśnionych bliskich? Zdania są podzielone – na cztery przyjaciółki. Bo życie nie zawsze jest gorzkie jak kawa, można je przecież osłodzić praliną z Czekoladziarni na Włodkowica.

Ósmy tom bestsellerowej serii Czterdzieści.

„Autostrada do piekła” Piotr Górski  (wyd. HarperCollins Polska)

Dwa zabójstwa prokuratorów wstrząsnęły północną Polską, sprawca uczynił z tych śmierci widowisko. Wkrótce groźby dostaje kolejny prokurator. Ceną za jego życie ma być wypuszczenie z aresztu Józefa Danika, człowieka oskarżonego o spalenie żywcem swojej rodziny.

Gdy termin wyznaczony na uwolnienie Danika się zbliża, do sprawy zostaje zaangażowany Sławomir Kruk, mimo tego, że parę lat wcześniej został zwolniony dyscyplinarnie ze służby. Ma wspomóc śledczych w schwytaniu mordercy, zanim ten uderzy ponownie.

Kruk uczestniczy w śledztwie, w którym przekraczane są nieprzekraczalne granice, myśliwi stają się zwierzyną, a prawo okazuje się pustym słowem.

Aby wyeliminować zabójcę, Kruk musi być bardziej bezwzględny niż on.

„Alfred Wiewiór i zagadka pluszowego misia” Agnieszka Stelmaszyk (wyd. Wilga)

Kolejny tom lubianej przez dzieci serii o najbardziej nieustraszonym na świecie detektywie – Alfredzie Wiewiórze. Alfred wraz z przyjaciółmi wyjeżdżają do Londynu.

Zwiedzają miasto i muzea. W stolicy Wielkiej Brytanii Alfred prowadzi też nową sprawę. Detektywi muszą rozwiązać zagadkę pluszowego misia. Miś o imieniu Jerzy jest własnością starszej pani – Molly Robson. Jest to niezwykle cenna pamiątka rodzinna i jeden z najstarszych misiów w Anglii. Ma ponad 100 lat! Pewnego dnia miś Jerzy w tajemniczych okolicznościach znika z sypialni pani Robson. Alfred podejmuje śledztwo i przesłuchuje różnych świadków. Trop prowadzi do tajemniczego kolekcjonera zabytkowych zabawek.

W trakcie śledztwa detektywi trafiają na strych pełen unikatowych, wiekowych zabawek. Zostają na nim uwięzieni, ale udaje im się wydostać. Ktoś wyraźnie na nich czyha i utrudnia śledztwo. W końcu Alfredowi udaje się rozwiązać zagadkę i odzyskać skradzionego misia.

„Kocia szajka i zaginione bajki”  Agata RomaniukMalwina Hajduk (wyd. Agora)

Przybij piątkę Kociej Szajce i daj się porwać detektywistycznej przygodzie!

Nie ma to jak deszczowe popołudnia. Koty wylegują się po kątach, popijają kakao z mysią posypką i oglądają kreskówki z Reksiem, ale zaraz… Czyżby w jednym z filmów występował tata Morfeusza?! Szczurza twarz, co za odkrycie!

Koci detektywi ruszają do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, by wspomóc przyjaciela w odkrywaniu rodzinnych korzeni. Tymczasem na miejscu okazuje się, że ktoś ukradł bajki z Reksiem! Kto i w jakim celu dopuścił się tak zuchwałego czynu?

Czy filmy trafiły na czarny rynek w kocim internecie? Śledztwo musi być prowadzone dyskretnie, żeby nie siać paniki wśród fanów psiego celebryty. Żegnaj, spokoju, Kocia Szajka znów ma łapy pełne roboty!

„Prosta sprawa” Wojciech Chmielarz (wyd. Marginesy)

Serial na podstawie książki oglądaj w CANAL+ online.

Prosty zniknął. Zostało po nim zdemolowane mieszkanie, ale on sam zapadł się pod ziemię. Nie bez powodu – szukają go gangsterzy. Oraz dawny przyjaciel, który przyjechał do Jeleniej Góry, żeby spłacić dawno zaciągnięty dług.

Kłopot w tym, że wpada w sam środek niebezpiecznej gry. Nie zna jej zasad, ale wkrótce dowiaduje się, że stawka jest bardzo wysoka: Prostego chcą dorwać i jeleniogórscy gangsterzy, i czescy mafiosi. Żeby dotrzeć do Prostego i dowiedzieć się, o co tu chodzi, jego przyjaciel będzie musiał wszystkim stawić czoła, także romskiej mafii. A pomoże mu w tym pewna analityczka z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

„Prosta sprawa” to pełna akcji powieść sensacyjna, której fabuła dzieje się w malowniczych Karkonoszach. Napisana w czasie lockdownu i początkowo publikowana w odcinkach na profilu autora cieszyła się wielkim powodzeniem. Drukiem, w poprawionej i rozszerzonej wersji, ukazała się w po raz pierwszy w 2020 roku.

„Należy do mnie” Anna H. Niemczynow (wyd. Luna)

Starannie wyreżyserowany dramat psychologiczny.

Helena, była primabalerina, dla rodziny zrezygnowała z dobrze zapowiadającej się kariery. Jej mąż, Wiktor, nie docenia tych poświęceń, prowadząc podwójne życie u boku enigmatycznej Klary.

Fausti, córka małżeństwa, usiłuje odnaleźć się w rzeczywistości pełnej tajemnic, pozorów i gier wymykających się dorosłym spod kontroli. Dziewczynce z pomocą przychodzi terapeutka dr Mound, za której kunsztem pracy skrywa się bolesna historia.

Czy działanie w imię dobra usprawiedliwia ludzkie uczynki? Czy bezwarunkowa miłość nam służy? Czy może bywa przekleństwem?

„Należy do mnie” to poruszająca opowieść o tym, jak trudno poznać kogoś do końca. Czule i wymownie naszkicowany słowem świat rozpaczliwych wyborów i dróg, z jakich nie można zawrócić.

„Karl Lagerfeld. Raj jest teraz” William Middleton tłumaczenie: Magdalena Koziej (wyd. Marginesy)

Artysta, projektant, wizjoner. Jedna z najbardziej wpływowych figur świata mody.

W lutym 2019 roku świat stracił jedną z najtrwalszych ikon kultury. Karl Lagerfeld przez ponad trzydzieści lat piastował stanowisko dyrektora kreatywnego słynnego domu mody Chanel. Ekscentryczny projektant stał się legendą nie tylko dzięki zreformowaniu tej marki i wizjonerskim projektom, ale także za sprawą swojego charakterystycznego stylu – nieodłącznych okularów przeciwsłonecznych i śnieżnobiałych włosów zebranych w gładki kucyk – czy bezgranicznego oddania kotce Choupette.

Drzwi do kariery otworzyło mu zwycięstwo w konkursie na najlepiej skrojony płaszcz. Niedługo potem został asystentem Pierre’a Balmaina. Projektował dla Valentino, Krizii, Chloe, Fendi i własnej marki Karl Lagerfeld. Kiedy w 1983 roku objął stery Chanel, wprowadził szereg rewolucyjnych zmian i scementował pozycję kultowej marki na rynku, na zawsze zapisując się w historii mody.

W tej zajmującej książce Middleton, który osobiście znał projektanta, zabiera czytelników do najbardziej ekskluzywnych miejsc branży modowej i za kulisy pokazów. Przedstawia błyskotliwych artystów, stylowych bywalców salonów i najsłynniejsze gwiazdy – i pozwala zajrzeć do świata pełnego nieuchwytnych, niezapomnianych postaci.

„Historia sztuki bez mężczyzn” Katy Hassel tłumaczenie: Małgorzata Glasenapp (wyd. Marginesy)

W najważniejszych amerykańskich muzeach dzieła sztuki autorstwa mężczyzn stanowią 87 procent kolekcji.

W National Gallery w Londynie dzieła kobiet stanowią 1 procent zbiorów.

Dopiero w 2020 roku zorganizowano pierwszą solową wystawę artystce klasycznej – była to Artemisia Gentileschi, której dzieła pokazała londyńskaNational Gallery.

Dopiero w 2023 roku w Royal Academy of Arts w Londynie odbyła się pierwsza duża solowa wystawa poświęcona współczesnej artystce – była to Marina Abramović.

Historia sztuki, jaką znamy, to opowieść o dziełach i prądach tworzonych przez mężczyzn. Katy Hessel, kuratorka i historyczka sztuki, postanowiła napisać ją na nowo, uwzględniając perspektywę artystek – od renesansu po współczesność. Autorka przygląda się sylwetkom twórczyń z fascynacją i powagą, na które zasługują, i umieszcza ich twórczość w kontekście dominujących w danej epoce prądów artystycznych. Ukazuje je zarówno jako uczestniczki współczesnego im życia artystycznego, jak i buntowniczki, które wykorzystywały swoją nieuprzywilejowaną pozycję do eksplorowania nowych obszarów sztuki.

„Mała draka w fińskiej dzielnicy” Marta Kisiel (wyd. Mięta)

Uwaga na babcie! Czasem skrywają przed światem wiele tajemnic!

Sława Żmijan powraca do rodzinnego miasteczka, dźwigając samotny plecak i poczucie życiowej porażki. Na szczęście w Starym Deszcznie wszystko jest na swoim miejscu: fińskie domki, ukochane babcie – własne i przysposobione, przyjaciele z dzieciństwa, gadające chodniki…

Okej, no może tak nie do końca wszystko.

W samym środku lata w sielskim miasteczku niespodziewanie wyrasta mała draka nie z tego świata, a pytania mnożą się jedno za drugim. Dlaczego fińskie domki są fińskie? Rosół z lubczykiem czy bez? Co łączy dzień wagarowicza i międzynarodowy dzień geodety? Skąd szczuropodobne włochate ziemniaczki grasujące na ulicach Starego Deszczna? A przede wszystkim – jakie tajemnice skrywają przed światem wielce szanowne babcie z fińskiej dzielnicy?

Sława i spółka muszą jak najszybciej znaleźć odpowiedź, bo pewne sekrety mogą kogoś kosztować życie.

Znowu.

„Rozkład północy” Bora Chung tłumaczenie: Dominika Chybowska-Jang (wyd. Kwiaty Orientu)

W pewnym instytucie badawczym prowadzone są eksperymenty nad przedmiotami o nieznanej proweniencji i zagadkowych właściwościach. Nie bardzo, co prawda, wiadomo, jakie konkretnie badania prowadzi instytut, ale jego rozległe zbiory wymagają szczególnej opieki w godzinach nocnych. Ze względu na to dozorczynie i dozorcy zobowiązani są stosować specjalny protokół bezpieczeństwa. Pewnego wieczoru przez nieuwagę na korytarzach tajemniczej placówki dochodzi do serii niezwykłych zdarzeń.

„Rozkład północy” to zbiór siedmiu opowiadań z pogranicza science fiction, fantasy i horroru. Bora Chung w swoim sztandarowym stylu przeplata wątki paranormalne z osnową walki o sprawiedliwość dla robotników, mniejszości seksualnych oraz przedstawicieli grup defaworyzowanych.

[zb]


komentarze [11]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kasiag  - awatar
Kasiag 22.05.2024 15:53
Czytelniczka

Dorzucam jeszcze dwa ciekawe tytuły na ten tydzień:  Koronczarki. Klątwa rodziny Flores W dolinie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Koronczarki. Klątwa rodziny Flores  W dolinie
domekzkart  - awatar
domekzkart 22.05.2024 14:51
Czytelniczka

Tak dużo książek, tak mało czasu...
A tak serio to ostatnio skupiam się na tym, co już mam, a jeszcze nie przeczytałam

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meszuge  - awatar
Meszuge 21.05.2024 13:46
Czytelnik

Co warto przeczytać? 
Z jakiego powodu warto i dlaczego warto te, a nie inne? Przypomnę, że w Polsce wydawanych jest ok. 28 tytułów dziennie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Deutschland91  - awatar
Deutschland91 21.05.2024 12:03
Czytelniczka

Przykuły moją uwagę  Autostrada do piekła Należy do mnie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Autostrada do piekła  Należy do mnie
Anna-Maria  - awatar
Anna-Maria 20.05.2024 16:01
Czytelniczka

Nowa powieść Piotra Górskiego obowiązkowo. Sławek Kruk to jeden z moich ulubionych literackich policjantów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sea_Of_Darkness  - awatar
Sea_Of_Darkness 20.05.2024 13:34
Czytelniczka

Rozkład północy brzmiał nieźle, dopóki nie przeczytałam: "Bora Chung w swoim sztandarowym stylu przeplata wątki paranormalne z osnową walki o sprawiedliwość dla robotników, mniejszości seksualnych oraz przedstawicieli grup defaworyzowanych.", co brzmi jak typowa zachodnia propaganda 😒

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Rozkład północy
Cleopatrapl  - awatar
Cleopatrapl 21.05.2024 11:56
Czytelniczka

Wielki szacunek, że napisali uczciwie, a nie zataili, jak to się często zdarza.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sea_Of_Darkness  - awatar
Sea_Of_Darkness 21.05.2024 12:34
Czytelniczka

To prawda. Szkoda tylko, że takie treści muszą być w książkach. Za młodości moich rodziców wszędzie była propaganda komunistyczna, teraz jest lewacka.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Icaara  - awatar
Icaara 20.05.2024 12:19
Czytelniczka

Rozkład północy się dobrze zapowiada 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Rozkład północy
ajjna  - awatar
ajjna 20.05.2024 11:00
Czytelniczka

Czytam teraz  Autostrada do piekła. Piotr Górski jak zawsze w formie, rewelacyjny kryminał.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Autostrada do piekła
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 20.05.2024 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post