Martensik

Profil użytkownika: Martensik

Olsztyn Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 3 lata temu
72
Przeczytanych
książek
94
Książek
w biblioteczce
9
Opinii
51
Polubień
opinii
Olsztyn Kobieta
Dodane| Nie dodano
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Tajemnice i niewyjaśnione zjawiska od zawsze są przyciągają uwagę. Mimo szybkiego rozwoju nauki i technologii nadal nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć niektórych anomalii i wydarzeń. Will Pearson, autor książki „Na tropie niewyjaśnionego”, wybrał 20 intrygujących spraw i podjął próbę opisania ich w przystępny sposób, opierając się na dostępnych danych. Zagadki, wokół których narosły niebywałe wręcz legendy, zostały przedstawione w sposób sensowny i nie tyle naukowy, co logiczny. Język jakim napisano książkę jest zrozumiały i typowy dla opisywania faktów i okoliczności zdarzeń – ciężko wymagać, aby w tego rodzaju książce szukać fantazyjnych zabiegów literackich. Dzięki swojej prostocie omawiana pozycja czyta się szybko i może stanowić ciekawy prezent dla osób w każdym wieku.
Wszystkie przytoczone zagadki dotyczą różnych aspektów, od piramid zaczynając, na seryjnym mordercy kończąc. Każdy znajdzie w tej książce historie o których kiedyś słyszał, choć nie brakuje też mniej znanych tajemnic. Dla mnie, ze względu na upodobania czytelnicze, najciekawszym rozdziałem był ten dotyczący legendarnego Zodiaka. Na co dzień brakuje nam czasu na zagłębienie się w tematykę, którą kiedyś uznaliśmy za ciekawą, ale jakoś nie było okazji by poszukać więcej informacji. Książka Willa Pearsona okazała się być dla mnie właśnie taką okazją. Po jej przeczytaniu czuję, że może być nawet wstępem do dalszych poszukiwań wyjaśnień tego typu zagadek, bo poza potworem z Loch Ness, czy Wielką Stopą, na pewno jest ich całe mnóstwo.
Mam wrażenie, że niektórzy sięgając po tę pozycję mogą wymagać od niej odpowiedzi na pytanie: jak? Jednak omawiana książka nie jest wyjaśnieniem, raczej tytułowym tropem.

Tajemnice i niewyjaśnione zjawiska od zawsze są przyciągają uwagę. Mimo szybkiego rozwoju nauki i technologii nadal nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć niektórych anomalii i wydarzeń. Will Pearson, autor książki „Na tropie niewyjaśnionego”, wybrał 20 intrygujących spraw i podjął próbę opisania ich w przystępny sposób, opierając się na dostępnych danych. Zagadki, wokół których...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka Wendy Moore „Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii” to oparta na faktach opowieść o wybitnym chirurgu, umiejscowiona w realiach osiemnastowiecznej Anglii. Dzięki biografii Johna Huntera możemy przenieść się w czasie i przestrzeni i prawie namacalnie towarzyszyć mu podczas sekcji zwłok. Losy głównego bohatera w głównej mierze ukształtowała współpraca z bratem – Williamem Hunterem. To pod jego okiem w wieku 20 lat dokonał swojej pierwszej sekcji zwłok. W przeciwieństwie do swojego brata John nie miał wykształcenia medycznego, ani nie ciągnęło go do książek, za to na przekór klasycznej edukacji wybrał poznanie empiryczne nad teorię i to niespotykane podejście zapoczątkowało jego życiowe sukcesy i karierę. Podstawą jego wiedzy były liczne sekcje na zwłokach zwierząt i ludzi, co pozwoliło mu na perfekcyjne opanowanie anatomii. Niewątpliwie przyczyniło się do tego nielegalne pozyskiwanie zwłok na zlecenie brata, np. spod szubienicy lub zaraz po pogrzebaniu zwłok na cmentarzu. Niezwykłe życie pioniera chirurgii zakończyło się równie ciekawie – zgodnie z jego wolą jego ciało po śmierci również zostało poddane sekcji przez uczniów.
Fakty przywoływane przez autorkę na podstawie źródeł nie stanowiły przeszkody, aby zebrać je i stworzyć niezwykle wciągającą opowieść o kimś żyjącym kilka stuleci temu. Mimo, że książka zawiera elementy biografii oraz naukowe pojęcia, z pewnością nie można zarzucić jej, że jest nudna. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, że autorka swoją pracę oparła na bogatym zbiorze literatury – same przypisy zajmują aż 61 stron. To wszystko razem powoduje, ze lektura tej książki jest nie tylko przyjemna, ale stanowi też źródło wiedzy o początkach chirurgii w Anglii i znaczeniu Johna Huntera w jej kształtowaniu.

Książka Wendy Moore „Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii” to oparta na faktach opowieść o wybitnym chirurgu, umiejscowiona w realiach osiemnastowiecznej Anglii. Dzięki biografii Johna Huntera możemy przenieść się w czasie i przestrzeni i prawie namacalnie towarzyszyć mu podczas sekcji zwłok. Losy głównego bohatera w głównej mierze ukształtowała...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

To miał być zwyczajny pobyt w SPA. Dziewięcioro nieznajomych przyjeżdża do tajemniczego ośrodka, by „całkowicie przemienić umysł i ciało.”

„Dziewięcioro nieznajomych” to ponad pięćsetstronicowa powieść Liane Moriarty, autorki bestsellerowych „Wielkich kłamstewek”. To moja pierwsza styczność z książką jej autorstwa. Tytułowa grupa osób trafia do ośrodka wypoczynkowego Tranquillum House, które opisywane jest jako miejsce, gdzie stosuje się niekonwencjonalne metody w celu odbycia duchowej i fizycznej przemiany. Do dziesięciodniowego turnusu skłoniły ich różne powody: niektórzy pragną głównie utraty wagi, część ucieka przed troskami dnia codziennego, a inni próbują naprawić swoje małżeństwo. Kartki książki po kolei przybliżają nam każdą z tych postaci, jednocześnie przedstawiając kolejne wydarzenia opisywane z punktu ich widzenia. Ten sprytny zabieg sprawia, że szybko poznajemy profile psychologiczne postaci jednocześnie śledząc bieg akcji, dzięki czemu książka czyta się dość szybko. Wczasowicze doświadczają nieco ekscentrycznych zasad panujących w sanatorium prowadzonym przez Maszę, której pomaga dwóch tzw. konsultantów wellness – Yao i Dalila. Przeszukiwanie bagaży gości, pięciodniowe milczenie, pobudki w środku nocy na medytację w blasku gwiazd – to tylko niektóre z atrakcji, które serwuje swoim gościom właścicielka przybytku. W trakcie pobytu kuracjuszy niektóre z działań nie przynoszą według niej oczekiwanych efektów, więc sięga bo bardziej radykalne, wręcz zaskakujące metody.
Tylna okładka opisuje książkę jako „porywającą opowieść o tym, kim bylibyśmy, gdyby nie nasze kłamstwa”. Sięgając po te książkę byłam przygotowana na wartką akcję, liczyłam nawet na wypieki na twarzy w oczekiwaniu na rozwój sytuacji. Być może właśnie przez moje oczekiwania wywołane intrygującą zapowiedzią książki – zawiodłam się. Nawet zaskakujący zwrot akcji pod koniec opowieści nie był w stanie sprawić, żebym uznała ją za szczególnie ciekawą. Po przeczytaniu książki tych gabarytów ma się nadzieję na choćby interesujące zwieńczenie historii, jednak tego także się nie doczekałam. Niemniej jednak, nie można powiedzieć, że najnowsza propozycja Liane Moriarty jest złą powieścią, ponieważ przekroje bohaterów są przedstawione dość zachęcająco. Fani literatury obyczajowej znajdą w niej coś dla siebie. Na plus zaliczam także humorystyczne wstawki w rozdziałach poświęconych bohaterce Frances. Podsumowując, czas poświęcony na przeczytanie tej ksiażki nie był czasem straconym, ale zdecydowanie zabrakło mi w niej napięcia.

To miał być zwyczajny pobyt w SPA. Dziewięcioro nieznajomych przyjeżdża do tajemniczego ośrodka, by „całkowicie przemienić umysł i ciało.”

„Dziewięcioro nieznajomych” to ponad pięćsetstronicowa powieść Liane Moriarty, autorki bestsellerowych „Wielkich kłamstewek”. To moja pierwsza styczność z książką jej autorstwa. Tytułowa grupa osób trafia do ośrodka wypoczynkowego...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Martensik

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
72
książki
Średnio w roku
przeczytane
7
książek
Opinie były
pomocne
51
razy
W sumie
wystawione
45
ocen ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
543
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
9
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]