Bohater jednej powieści

kryptonite kryptonite
11.12.2017
Okładka książki Bohaterowie pogranicza Dave Eggers

Dave Eggers kupił mnie książką „Krąg”. Czytałam ją, wręcz pochłaniałam wszystkie strony, nie mogąc się oderwać od fabuły, która naprawdę dawała do myślenia. Na podobne wrażenia liczyłam przy lekturze „Bohaterów pogranicza”, innej pozycji tego autora. Zwłaszcza, że recenzenci nie mogli nachwalić się, jaka to wzruszająca i dodająca otuchy powieść.

Historia opiera się na motywie drogi – dentystka Josie, pod wpływem ogromnych zmian, jakie spotkały ją w życiu, m.in. rozpad wieloletniego związku z Carlem, ojcem ich wspólnych dzieci, Any i Paula, postanawia wyjechać na „wakacje” i zdystansować się tym samym od swojego życia. Kobieta, razem z córką i synem, wyrusza w podróż po Alasce, a jako środek transportu wynajmuje zdezelowany kamper. Droga po tym specyficznym stanie, ludzie, których spotykają oraz dziwne wydarzenia – wszystkie te elementy składają się na wyjątkową przygodę życia Josie, Any i Paula...

Jak pisałam wcześniej, „Bohaterowie pogranicza” to powieść z motywem drogi, czyli historia, w której podróż głównych postaci książki staje się czymś, co na zawsze ich zmienia: może to być początek nowego życia, główna przyczyna zmiany osobowości czy spojrzenie prawdzie w oczy na rzeczy, które wcześniej się nie zauważało. To właśnie znajdziemy w powieści Dave'a Eggersa, tyle że jeszcze opowieść o zagubionej w rzeczywistości Josie dodatkowo ma w sobie elementy komedii, aby czytelnik mógł sam złapać dystans do całej wyprawy, jaką bohaterka postanawia odbyć.

Mimo to cała książka nie intryguje tak bardzo jak osławiony już „Krąg”. Zaryzykuje nawet stwierdzenie, że „Bohaterowie pogranicza” zwyczajnie... nudzą. Autor poprzez podróż Josie, Any i Paula chciał przedstawić współczesny świat – głównie Amerykę – oraz wartości, jakimi dzisiaj kierują się ludzie, nie zawsze słusznymi, ale ostatecznie nic nowego nie pokazał czytelnikowi. Napiszę nawet więcej – Dave Eggers przedstawił oczywiste oczywistości.

Jak na razie pan Eggers jest dla mnie autorem wyłącznie jednej, bardzo dobrej książki, czyli „Kręgu”. I, moim zdaniem, ciężko mu będzie powtórzyć ten sukces – lista bestsellerów oraz ekranizacja filmowa – w przypadku innych swoich książek. Bo „Bohaterowie pogranicza” wypadają słabo w porównaniu z historią firmy The Circle. Piszę to z bólem serca, bo liczyłam na kawał dobrej prozy. Mimo to będę trzymała za autora kciuki, aby stał się autorem nie jednej, ale wielu bardzo dobrych pozycji.

Anna Wolak