rozwiń zwiń

Komiks a sztuka

corbeau corbeau
20.04.2017
Okładka książki Z biegiem sztuki Gradimir Smudja, Ivana Smudja

Jak Alicja przez króliczą norkę dostała się do Krainy Czarów, tak Luna i jej kot Vincent w ślad za tajemniczą czerwoną nicią wyruszają w podróż przez wieki, odkrywając dzieła wielkich mistrzów malarstwa, od groty w Lascaux po obrazy Picassa. W czasie wyprawy mają szansę poznać tajniki ich pracy, pomóc w tworzeniu najważniejszych dzieł i być świadkami ich radości i kłopotów, współzawodnictwa, konfliktów z prawem a nawet szaleństwa.

„Z biegiem sztuki” to barwny album w formie komiksu, prezentujący czytelnikowi główne nurty malarskie. Każdy rozdział poprzedza krótka informacją biograficzna o kolejnym artyście, zawierająca najważniejsze fakty z jego życia, opis stylu i garść ciekawostek na temat jego obrazów. W samym komiksie wątek podróży dziewczynki i jej kota jest jedynie pretekstem do poznania sylwetek kolejnych twórców i ich osiągnięć. To sami artyści w przystępny sposób opisują swój styl i swoje ideały.

Niezwykle ciekawym zabiegiem jest rysowanie rozdziałów poświęconych kolejnym artystom z użyciem ich stylu - w albumie nie tylko pojawiają się malarze przy pracy i reprodukcje ich dzieł, ale same „okienka” komiksu są wykonane techniką nawiązującą do opisywanego nurtu: puentylizm u Seurat, secesyjne tła i tapety w mieszkaniu Klimta, kubistyczne przedstawienie sylwetki Picassa i tym podobne odniesienia pomagają czytelnikowi zapamiętać cechy charakterystyczne dla ich stylu. Innym zabiegiem pomagającym zapamiętać fakty i budującym sugestywne skojarzenia jest humorystyczne przejaskrawienie elementów każdego ze spotkań: Rubens pomaga chudej czarownicy, Dürera prześladuje duch królika, a krzyki obrazu Muncha nie dają spać całej dzielnicy – nauka o sztuce unika tu zarzucanie czytelnika masą nudnych faktów, a zamiast tego okrasza każdą historię odrobiną humoru i fantastycznych przygód.

Gradimir Sumudja jest serbskim rysownikiem, zajmującym się również tworzeniem karykatur (co widać w sposobie, w jaki przedstawia poszczególnych malarzy), pracował także w galeriach sztuki. „Z biegiem sztuki” stworzył wraz ze swoją córką Ivaną. W Polsce ukazał się też wcześniejszy album artysty - „Vincent i Van Gogh”.

Agnieszka Kruk