Strzeżcie się intelektualistów!

Ewelina Tondys Ewelina Tondys
06.11.2015
Okładka książki Intelektualiści Paul Johnson

Skrajni egoiści, rozpieszczeni jedynacy, niepoprawni prowincjusze, nieokrzesani dziwacy. Kłamcy, skąpcy, alkoholicy, kobieciarze, manipulatorzy, oportuniści, tchórze. To zaledwie jedne z wielu określeń (niejednokrotnie tych łagodniejszych), jakimi angielski historyk i dziennikarz, autor ponad czterdziestu istotnych książek, posługuje się w stosunku do sportretowanych przez siebie wybitnych i najbardziej znanych twórców, moralistów, nauczycieli ludzkości.

„Intelektualiści” Paula Johnsona to książka kontrowersyjna i niemal legendarna jak sam autor, konserwatywny katolik o zdecydowanie antykomunistycznych poglądach. Były wojskowy, redaktor naczelny londyńskiego tygodnika „New Statesman” oraz współpracownik najbardziej renomowanych gazet na świecie postawił sobie za cel w swojej znanej na całym świecie książce zaprezentowanie sylwetek psychologicznych między innymi: Jana Jakuba Rousseau, Karola Marksa, Henryka Ibsena, Lwa Tołstoja, Ernesta Hemingwaya, Bertolda Brechta, Bertranda Russella czy Jeana-Paula Sartre’a.

Prowokująca książka Johnsona zaskakuje czytelnika, przyprawia go o konsternację, niejednokrotnie wprawia w zdumienie i w zależności od poziomu indywidualnej wrażliwości może nawet szokować. Autor, który jako reporter zwiedził pięć kontynentów i przeprowadził wywiady z głowami wielu państw, niejednokrotnie odbiera swoim bohaterom prawo do bycia moralną instancją, do pouczania, formułowania sądów, z którymi inni, zwłaszcza ci mniej obdarzeni przez los, powinni się liczyć. Bezkompromisowo, a czasami z najwyższą surowością brytyjski dziennikarz wykształcony w szkole jezuitów odsłania rzeczywiste motywy postępowania wielu czołowych intelektualistów. Bezlitośnie obnaża ich brak rozsądku i logiki, nieskończoną próżność, nałogi i ludzkie słabości, wadliwe pojmowanie rozmaitych kwestii. Zarzuca im kiepsko odgrywaną rolę dla publiczności przy równoczesnym braku szacunku dla prawdy. Wytyka stosowanie podwójnych reguł moralnych w życiu prywatnym i publicznym.

Rousseau to według Johnsona prototyp charakterystycznej dla ery nowożytnej postaci młodego gniewnego, ale przede wszystkim gbur, prostak i mistrz autoreklamy. Marks z kolei był według angielskiego historyka kiepskim uczonym oraz zgorzkniałym niedoszłym wykładowcą, a jego największym talentem była umiejętność polemiki. Ibsen dla odmiany odznaczał się nadzwyczajną estymą dla twórczej pracy, ale równocześnie bezlitośnie obchodził się z własną rodziną oraz zachowywał się tchórzliwie w sprawach osobistych i politycznych. Tołstoj z kolei postrzegał samego siebie jako ósmy cud świata i uważał, że jest kolejnym ogniwem w apostolskim szeregu intelektualistów po Mojżeszu, Konfucjuszu, wczesnych Grekach, Buddzie, Sokratesie i wszystkich innych.

„Intelektualiści” Paula Johnsona imponują rozmachem i dobrymi źródłami jak na pozycję popularnonaukową. Język autora momentami trąci myszką, ale poza tym jest klarowny i przystępny. Mankamentem pracy może się wydawać brak uzasadnienia takiej, a nie innej konstrukcji książki oraz zaprezentowania motywacji, którą kierował się autor, prezentując mocno subiektywną i wyselekcjonowaną grupę intelektualistów. Czytelnik niewątpliwie pewnych intuicji się domyśla, ale dobrze byłoby móc je skonfrontować z autorem. Należy jednak sądzić, że walory dzieła znacznie przeważają nad jego słabościami, a do tych pierwszych z pewnością należą: odwaga w myśleniu, bezkompromisowość w sądach, konstruktywna krytyka, a także merytoryczny i przemyślany wywód.

Johnson swoimi „Intelektualistami” zachęca czytelnika do refleksji, krytycyzmu, poszukiwania własnych argumentów, niesugerowania się opiniami większości oraz niepoddawania się spirali milczenia. Na końcu swojego dzieła zwraca się do czytelników z otwartym apelem, o dziwo wciąż aktualnym: „Strzeżcie się komitetów, konferencji i porozumień intelektualistów. Nie wierzcie oświadczeniom wychodzącym z ich zwartych szeregów. Nie traktujcie poważnie ich opinii na temat przywódców politycznych i ważnych wydarzeń. Intelektualiści bowiem, dalecy od stania się wielkimi indywidualistami lub nonkonformistami, stosują się do pewnych utartych wzorów postępowania (…). Musimy zawsze pamiętać o tym, o czym intelektualiści zwykle zapominają: ludzie są ważniejsi od pojęć i muszą znajdować się na pierwszym miejscu. Najgorszą postacią despotyzmu jest bezduszna tyrania idei”.

Ewelina Tondys