Amerykański student

Brylant Brylant
06.11.2015
Okładka książki Wszystko czego pragnęła Barbara Freethy

Przyjaciele dodają nam skrzydeł. Prawdziwi przyjaciele troszczą się o nas, pomagają i są z nami podczas szczęśliwym chwil i w chwilach smutku. Powierzamy im skrywane przed światem sekrety i oddajemy swój cenny czas. Czym tak naprawdę jest przyjaźń? Czy prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko i można jej bezgranicznie ufać?

Na początku opowiadanej historii poznajmy trzy z pozoru zwyczajne kobiety, dawne przyjaciółki, Natalie, Madison i Laurę. Teraz są dojrzałymi, dorosłymi kobietami. Natalie jest piękną, mądrą i cenioną lekarką. Pochodzi z biednej rodziny. Poświęciła wiele, aby zdobyć wykształcenie i móc wykonywać swój ukochany, wymarzony zawód. Jest niesłychanie uparta, samotna i bardzo samodzielna. Swojej pracy poświęca każdą wolną chwilę, życie prywatnie praktycznie dla niej nie istnieje. Madison to szefowa firmy zajmującej się promocją i reklamą. Świat reklamy nie ma przed nią tajemnic. Jest bystra, pyskata i bardzo przebiegła. Sprytnie wykorzystuje swoja urodę i zawsze osiąga w życiu to czego chce. Laura to niewierząca w siebie kobieta, żona i matka dwójki córek. Żyje pod silnym wpływem rodziny i wydaje się, że nie ma własnego zdania. Jest zagubiona i zmęczona wiecznym poświęcaniem się dla innych.

Pewnego dnia wszystkie przyjaciółki zaskakuje wiadomość o ukazaniu się książki w której przedstawione fakty są łudząco podobne do tragedii, która wydarzyła się w ich życiu dziesięć lat temu. Wtedy właśnie podczas hucznej studenckiej imprezy ich wspólna przyjaciółka Emily z nieznanych przyczyn spadła z dachu akademickiej bursy tracąc życie. Emily była krucha i wrażliwa, przyjaciele i rodzina uważali, że należy ją chronić. Z drugiej jednak strony Emily ponad wszystko kochała życie. Była bajecznie bogata i niewinna. Chciała brać życie pełnymi garściami i zachęcała pozostałe przyjaciółki do realizacji ich wszystkich marzeń i pragnień.

Po latach dawne przyjaciółki spotykają się na nowo, aby odkryć prawdę. Zostają postawione pytania, czy można ufać dawnej przyjaciółce i czym tak naprawdę jest przyjaźń?

Cała książka oparta jest na wydarzeniach z przeszłości, o których wielu chciałoby zapomnieć. Ta wielka tragedia i nieprzewidziana śmierć młodej studentki rozdzieliła na lata wszystkie kobiety. Kim jest nieznany autor opisujący teraz ze szczegółami dawne studenckie życie i wydarzenia? Ujawnia ich największe tajemnice i sekrety. Sugeruje, że to nie był tylko wypadek, a o wszystko obwinia jedną z nich. Komu chce zniszczyć reputację i życie? Dlaczego ktoś w tak bezpośredni sposób ujawnia ich dawne rozmowy, uczucia i zdarzenia? Wszyscy zastanawiają się, czy autorowi książki zależy na zdobyciu rozgłosu i dużych pieniędzy, czy też ujawnieniu lub poznaniu niewyjaśnionej do końca prawdy.

Książka niewątpliwie wciąga w swoją intrygę. Chwilami jest trochę mroczna i pojawia się dreszczyk emocji. Czytając tą opowieść właściwie do samego końca nie wiadomo jaka jest cała prawda i co się za chwile wydarzy. To oczekiwanie i ciągła wielka niewiadoma może być niewątpliwym plusem książki. Przeszłość łączy się i przenika z teraźniejszością. Cała przeszłość na nowo zaczyna wpływać na ich obecne życie. Przyjaciółki i dawni znajomi odkrywają na nowo siebie i swoje dawne marzenia.

Mamy tu także wątek miłosny. A może i nawet kilka wątków miłości trudnej, bolesnej i wydawać by się mogło, że nierealnej. Bohaterowie uciekają przed swoimi uczuciami sprzed lat, ale czy można uciec przed prawdziwym uczuciem? Jak to mówią stara miłość nie rdzewieje…

Powieść ta jest pełna emocji, uczuć, które wracają po latach, sekretów i tajemnic. Są tu złamane serca i nienawiść. Studenckie szalone życie, beztroska i zabawa. Mówi o pięknej przyjaźni ale też o tym, że nie wszystko w życiu jest czarno białe. Każdy jest tylko człowiekiem, który chce żyć pełnią życia i czasem spróbować wszystkiego. Historia o pięknej i trudnej przyjaźni oraz o tym, że prawda zawsze wychodzi na jaw.

Magdalena Wentrys