Przełom

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
11.05.2015
Okładka książki Miasto cieni Alex Scarrow Logo Patronat

„Miasto cieni” to już szósta odsłona jeźdźców w czasie, ale ta różni się od poprzednich i zdaje się być przełomowa. To tom, w którym zostaną rozwiązane zagadki z przeszłości
i wyjaśnione znaki zapytania. Bohaterowie są mądrzejsi i przede wszystkim bardziej świadomi i chociaż mają w większości po kilkanaście lat, to jednak jest to kwestia zupełnie nieistotna.

Bohaterowie staną przed sporym problemem do pokonania, ponieważ z jednej strony wiele się wyjaśni, a z drugiej niemiłosiernie skomplikuje i pozbawi sensu. Mała myśl, która krążyła od lat w głowie Maddy wreszcie eksploduje i da szokujące odpowiedzi.

Zdaje się, że powieść adresowana jest do młodzieży, jednak nie stawiałbym tutaj jasnej granicy, to dobra przygotówka, która może spodobać się każdemu, kto lubi tego typu sci-fi. I chociaż „Miasto cieni” jest już szóstą częścią to mimo wszystko jest osobną historią. Jednak seria ma swoje prawa i nie da się uniknąć powiązanych wątków i bohaterów, którzy pojawiali się w poprzednich tomach.

Wszystko zaczyna się uderzeniem w wieże World Trade Center i zamieszaniem, w którym jednak Sal, Maddy, Liam radzą sobie doskonale, bo wiedzieli, co się stanie. Jedną z głównych zasad ich misji jest fakt, że nie można zmieniać historii. „Historia musi pozostać na własnym torze”. Rok 2001 przestaje być bezpiecznym domem dla jeźdźców, są zmuszeni poszukać nowej przystani, czeka ich kolejna przeprowadzka, uciekają w przeszłość, żeby zaszyć się w miejscu, w którym będą mogli spokojnie pracować i naprawiać świat. Muszą uciekać przed robotami zwanymi jednostkami pomocniczymi z zaprogramowanym rozkazem zabicia całej załogi i naprawić historię, którą zepsuł im Kuba Rozpruwacz.

Jednak ten londyński morderca, jest tylko początkiem kłopotów, prawdziwe zaczną się dopiero pod koniec XXI wieku, kiedy to cała ludzkość ma wyginąć. Zadania misji są jednak niejasne i tajemnicze, zapewne bliżej prawdy będą Ci co sięgną po kolejny, już siódmy tom serii.

Grzegorz Śmiałek

Alex Scarrow, Time Riders. Miasto cieni, Zielona Sowa 2015