Śliweczka i zmiany

Tetiisheri Tetiisheri
24.06.2014
Okładka książki Najlepsza jedenastka Janet Evanovich Logo Patronat

Perypetie Stephanie Plum zawsze wzbudzają we mnie masę pozytywnych emocji. Śliweczka to postać, której nie da się nie lubić i z którą świetna zabawa jest gwarantowana. Na polskim rynku wydawniczym dotąd ukazało się aż jedenaście tytułów wchodzących w skład serii o łowczyni nagród. Wydawać by się mogło, że kolejne nie wniosą nic nowego, a może nawet będą monotonne i najzwyczajniej w świecie nudne. Nic podobnego!

To fakt - książki o Steph posiadają wspólny mianownik, ale ten tylko i wyłącznie przemawia na korzyść cyklu. Niekwestionowany humor, zabawna główna bohaterka, intrygujący trójkąt miłosny i ciekawy wątek kryminalny. To pewnego rodzaju szkielet, którego Janet Evanovich mocno się trzyma, pisząc kolejne historie o łowczyni nagród. Pozostaje on niezmienny w przypadku „Najlepszej jedenastki” i dzięki temu powieść od razu skazana jest na sukces. Element zaskoczenia pojawiający się już na początku książki dopełnia całości.

Stephanie Plum rezygnuje z dotychczas pełnionych obowiązków. Rzuca pracę. Ma dość uganiania się za złymi typami. Pragnie zmian i realizuje je w zastraszającym tempie. Marzy o zwyczajnej profesji i spokojnym życiu. Szybko znajduje zatrudnienie w fabryce guzików i jeszcze szybciej pracę tę traci. Niestety Steph jest uzależniona od kłopotów, zawsze je na siebie ściąga, choćby nawet bardzo mocno starała się im zapobiegać. Tarapaty i Stephanie to nierozłączna para. Steph nie byłaby sobą, gdyby wiodła przeciętne życie, z kłopotami jest jej po prostu do twarzy. Tym razem ktoś jej grozi, strzela do niej, a jej samochód – jak zwykle – wybucha. Oj dzieje się, dzieje!

Książka oferuje to, co tak bardzo bawi czytelnika. Po pierwsze – wszechobecny humor, dzięki któremu zapominamy o całym świecie. Po drugie – wspaniali bohaterowie – kochana przez wszystkich babcia Mazurowa, przystojni mężczyźni i najlepsza przyjaciółka Steph – Lula. Po trzecie – pędząca akcja z mnóstwem różnorakich zdarzeń, dzięki którym książkę czyta się z zapartym tchem i w błyskawicznym tempie.

Choć to już jedenasty tom serii wciąż nie mam dość. Czekam niecierpliwie na kolejne przygody Steph i jestem przekonana, że się nie zawiodę. Janet Evanovich ma niezwykle lekkie pióro, a dzięki fantastycznemu poczuciu humoru przebijającemu się na kartach powieści autorka zjednuje sobie coraz więcej miłośników. Jeśli jeszcze nie sięgnęliście po tę serię, koniecznie się za nią rozejrzyjcie. Nie jest ważne, który tom wpadnie wam w ręce. Każda książka to odrębna historia, którą można czytać nie znając poprzedniej. Każda jest równie dowcipna i każda tak samo mocno wciąga. Gorąco polecam!

Agnieszka Stolarczyk