Między steampunkiem a teokracją

Myrkul Myrkul
16.06.2014
Okładka książki Złodziejska magia Trudi Canavan Logo Patronat

Australijska pisarka Trudi Canavan w ciągu kilkunastu lat awansowała do grona najbardziej poczytnych autorów gatunku. Także w Polsce jej dotychczasowe książki osiągnęły spory sukces. Nic więc dziwnego, że i jej najnowsza powieść „Złodziejska Magia” trafia do naszych rąk za pośrednictwem wydawnictwa Galeria Książki.

Pierwsze co rzuca się w oczy to objętość. Powieść, rozpoczynająca nowy cykl Prawo Milenium, liczy sobie niemal sześćset stron. Fani Canavan wiedzą jednak, że to dość typowa dla niej liczba.

„Złodziejska Magia” opowiada losy dwojga młodych ludzi. Tyen studiuje magię z historią na uniwersytecie. Pewnego dnia podczas wykopalisk w rękach pogrzebanego przed wiekami człowieka znajduje Vellę - księgę o niezwykłych właściwościach. Vella niegdyś była kobietą. Została zamieniona w księgę przez potężnego maga sprzed wieków, a jej zadaniem jest gromadzić i przekazywać wszelką wiedzę.

W zupełnie innym miejscu Rielle, córka farbiarza, chodzi do szkoły zakonnej w nadziei na znalezienie męża o lepszym urodzeniu, którego skusi nowa fortuna jej rodziny. Jednak to ją kusi charyzmatyczny ale biedny malarz, a do tego musi ukrywać swój talent do magii, która według kapłanów jest aktem okradania aniołów.

Dwa równorzędne, wyraźnie od siebie oddzielone, wątki to charakterystyczna cecha narracji Canavan. Poza magią nie znalazłem żadnego wspólnego mianownika między historiami Tyena i Rielle, przynajmniej w kwestii spotkania obu wątków. Pod koniec zacząłem się zastanawiać, czy ich akcja toczy się w ogóle w jednym świecie, ale wciąż nie znam odpowiedzi na to pytanie.

Oczywiście są pewne wskazówki, które pozwalają się domyślać w jaki sposób autorka połączy te wątki w kolejnych tomach. Bohaterowie wpadają w tarapaty związane z magią i muszą zakwestionować wszystko co wiedzą o lojalności, przyjaźni i samej naturze magii. Przyjaciele mogą się okazać niegodni zaufania, a pomoc nadchodzi z najmniej oczekiwanych kierunków.

To jednak nie koniec znajomych elementów, które uważny czytelnik odnajdzie w „Złodziejskiej magii”. Akademia magii, w której studiuje Tyen to uczelnia bardzo podobna do przedstawionej w Trylogii Czarnego Maga i Trylogii Zdrajcy. Usystematyzowane studia nad magią, skomplikowane powiązania zawodowe i osobiste czy rozpolitykowani wykładowcy.

Jest jednak istotna różnica. W świecie Tyena magowie to bardziej inżynierowie. Jego miasto to nieco steampunkowa kreacja, w której rewolucję przemysłową napędza nie para, a magia. Magia jest tam surowcem o skończonych zasobach, która, czerpana bezpośrednio z otaczającego świata, zasila rewolucję przemysłową, fabryki i pojazdy. Magia to surowiec, który swoją wagą przypomina ropę naftową w naszym świecie i nic dziwnego, że kluczowym problemem zajmującym najwybitniejsze umysły to sposoby tworzenia magii.

Tymczasem Rielle żyje w teokratycznym społeczeństwie. Kapłani-magowie rządzą twardą ręką krajem, w którym tylko oni mogą zużywać cenną magię. Wszyscy inni, którzy dopuszczą się tego czynu, są wywożeni w nieznane miejsce. Przypomina to nieco "Erę Pięciorga", choć (przynajmniej na razie) bez antyreligijnego zacięcia tamtej trylogii.

Canavan jak zwykle sprawnie operuje słowem i bez problemów wprowadza czytelnika w nieznany świat. Nie marnuje czasu na długie opisy i szybko przechodzi do akcji, którą prowadzi z właściwą sobie sprawnością.

„Złodziejska magia” to ciekawy początek nowej serii i z przyjemnością przeczytam kontynuację.

Krzysztof Krzemień