rozwiń zwiń

Zapasy z morsem

Bartek Szpojda Bartek Szpojda
25.03.2014
Okładka książki Wiking Vulgar i wielkie igrzyska cz. 2 Odyn Rudobrody Logo Patronat

Tradycja – oto słowo, którego znaczenie Vulgar, adept wikingu, poznaje na własnej skórze. Rokrocznie jego rodzinna wieś Porycze, rywalizuje z sąsiadami z Krztuch podczas wielkich igrzysk, gdzie wytypowani zawodnicy staja ze sobą w szranki. A tak dokładnie to dwóch zawodników – po jednym z każdej wioski. Tak – jednym z nich jest Vulgar, który to na ochotnika zgłasza się do udziału w rywalizacji, by nie pozwolić na blamaż dobrego imienia Porycza (zawsze przegrywa!!!) i własnej rodziny (jego mama była mistrzynią w zapasach z morsem). A kim jest jego przeciwnik? Arcywrogiem…

W drugiej części przygód młodego wikinga (dość nietypowego), czytelnik będzie miał okazję dowiedzieć się, że udział w igrzyskach to nie bułka ze śledziem, tylko nad wyraz niebezpieczne zadanie. Wśród dyscyplin znajdziemy bowiem niesłychanie trudny wyścig w lodowatej wodzie czy wspomniane już zapasy z nieprzejawiającym zbytniej ochoty do współpracy morsem. Na dodatek trzeba rywalizować z kimś, kogo się szczerze nienawidzi i reprezentować rodzinną wieś – a to nie lada odpowiedzialność, szczególnie dla kogoś, kto ma tylko kilka lat.

Podobnie jak i w opowieści o łupieżczej wyprawie do pewnej piekarni (po owsiane ciasteczka), tak i tym razem mamy do czynienia z lekturą wesołą, pouczającą i wciągającą, okraszoną licznymi ilustracjami. I choć sama opowieść jest nieco mniej interesująca niźli w tomie pierwszym, to i tak czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. I słucha zapewne też. Należy pamiętać tylko o jednym – bycie nawet młodym, nietuzinkowym wikingiem, to trudna sprawa, wymagająca niezwykłych zdolności. A tych w książce nie brak, a niektóre z nich mogą nieco zadziwić i zniesmaczyć. Takie są jednak realia. I nie warto z nimi dyskutować (przynajmniej podczas lektury). Igrzyska czas zacząć!

Bartek 'barneej' Szpojda