Zamknięcie przygód Sookie Stackhouse

Myrkul Myrkul
04.02.2014
Okładka książki Na zawsze martwy Charlaine Harris

Po trzynastu powieściach Charleine Harris postanowiła zakończyć cykl „Tajemnice Południowych Wampirów” znany jednak częściej po prostu jako cykl o Sookie Stackhouse.

Sookie to młoda telepatka z małego miasteczka w Luizjanie, której życie zmienia się na zawsze, gdy poznaje pewnego wampira. Kolejne tomy opowiadały o przygodach Sookie oraz jej przyjaciół, zarówno tych ludzkich, jak nadnaturalnych i pozwalały zajrzeć nam coraz głębiej pod płaszczyk normalności, którym w powieściach Harris otaczał się świat nadnaturalny. Na ich podstawie HBO zrealizowała hitowy serial „Czysta Krew”, którego siódmy, ostatni sezon będzie miał premierę w tym roku.

Powieść zaczyna się wstępem, w którym Harris dziękuje wszystkim, którzy włożyli wkład w powstanie tej serii, która tworzona była od 1999 r. Zapowiada również, że to ostatnia część.

Fabuła obraca się wokół różnych grup i pojedynczych ludzi (oraz istot), które z różnych powodów życzą Sookie jak najgorzej i usiłują wpędzić ją w tarapaty. Jakby tego było mało, dawna przyjaciółka Sookie zostaje zamordowana, a miejscowa policja oskarża o ten czyn właśnie pannę Stackhouse. Na domiar złego jej wampirzy ukochany Eric zachowuje się bardzo dziwnie i wyraźnie oddala się od niej. W efekcie w powieści splatają się wątki prywatne, zawodowe i nadnaturalne, które prowadzą do finiszu.

Prawdę mówiąc, gdyby nie słowa samej Harris pewnie nie domyśliłbym się, że to ostatni tom. Fabuła poprowadzona jest dość podobnie jak w pozostałych częściach, a „Na zawsze martwy” nie jest wcale najdłuższą częścią cyklu. Harris wprowadza pewne zmiany w świecie Sookie, które będą miały doniosłe konsekwencje, ale wcale nie miałem wrażenia, że zamyka wszystkie wątki, rozwiązuje wszystkie tajemnice i rozstrzyga wszystkie niedopowiedzenia. Wręcz przeciwnie, gdyby nie informacje od autorki, czekałbym na kolejny tom.

Jedyne co może wskazywać na ostateczność trzynastego tomu to pojawienie się dużej liczby bohaterów z poprzednich części. Warto więc pobieżnie przed lekturą zerknąć na jakiś internetowy spis bohaterów i przypomnieć sobie kto jest kim, bo można się pogubić. Znów spotkamy m.in. fanatycznego pastora Steve'a Newlina, demona-prawnika Cataliadesa, wiedźmę Amelię i jej chłopaka Boba czy tygrysołaka Quinna.

Powieść trzyma poziom poprzednich części cyklu. Przy tak długich seriach często -naste tomy są jedynie popłuczynami, żerującymi na dobrych pierwszych częściach. Jednak nie w tym przypadku. Akcja sprawnie posuwa się do przodu, bohaterowie są z krwi i kości, a wszystko to podlane sosem małego amerykańskiego miasteczka, które nie zatraca swojej małomiasteczkowej tożsamości mimo nagromadzenia nadnaturalnych wydarzeń w okolicy.

„Na zawsze martwy” to ostatnia powieść cyklu, ale jeszcze nie ostateczne zamknięcie. W październiku w Stanach pojawiła się książka “After Dead. What came next in the world of the Sookie Stackhouse". Jest to spis wszystkich bohaterów ułożony alfabetycznie. Przy każdym z bohaterów autorka podaje informacje "co było dalej". Począwszy od Sookie, a skończywszy na bohaterach czwartoplanowych.

„Na zawsze martwy” nie zawiedzie miłośników cyklu o Sookie Stackhouse. A cały cykl stał się jednym z fundamentów, na którym opiera się współczesne urban fantasy, więc jeśli interesuje was ten gatunek, to warto sięgnąć po przygody Sookie i luizjańskich wampirów.

Krzysztof Krzemień