Wichrowa Wiedźma i dom, który się rusza

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
07.01.2014
Okładka książki Dom tajemnic Chris Columbus, Ned Vizzini Logo Patronat

Zapraszam do niezwykłego domu, w którym ściany potrafią znikać, korytarze ciągnąć się w nieskończoność, a liczne pokoje kryć gości, niekoniecznie żywych. Bohaterami tej młodzieżowej opowieści jest trójka rodzeństwa: Brendan, Kordelia i Eleonor, wraz z rodzicami przeprowadzają się do nowego domu i tu zaczyna się machina nieprawdopodobnych zdarzeń.

Zdaje się, że wszystko zaczyna się w bibliotece i związane jest z przodkiem bohaterów, który przyjaźnił się z poprzednim właścicielem willi. Okazuje się, że czarna magia i okultyzm przywarły do ścian drewnianego domu i nie piszczą tak łatwo. Gdzie przygody i wielki dom, tam magia, statek piracki, krwiożercze rekiny i okrutna wiedźma, czyli obowiązkowy czarny charakter, który jak to bywa w powieściach przygodowych, chce zawładnąć światem i zniszczyć wszystkich dookoła.

Chris Columbus i Ned Vizzini przenoszą swoich bohaterów do świata książek, w których wszystko jest możliwe, a ilustracje autorstwa Grega Calla wzbogacają wyobraźnię i doskonale uzupełniają treść. Bohaterowie nie mają łatwego życia z Wichrową Wiedźmą, ich zadaniem jest odszukanie wielkiej magicznej księgi, którą pragnie posiąść wiedźma. Dzieciaki będą musiały pokonać wiele niebezpieczeństw i przeciwności losu, żeby wygrać tę batalię, odnaleźć rodziców i wrócić do prawdziwego świata. Pomogą im w tym poznani przyjaciele i łut szczęścia.

Powieść jest ciekawa, zaskakująca, zachęca do czytania książek, a zróżnicowane charaktery głównych bohaterów dodają smaczku i nie raz prowadzą do śmiechu. Za każdymi drzwiami wielkiego domu kryje się coś nowego, co zmienia kierunek powieści i dostarczy nowych wrażeń i sprawie, że dom nie stoi w miejscu! Jest tu wszystko, co potrzebne, żeby zbudować dobrą młodzieżową prozę przygodową. Nie ma tu zbyt długich opisów, porównań i językowego bogactwa, ale za to jest wartka akcja, która nie pozwoli się nudzić młodemu czytelnikowi.

Język powieściowy nie jest zbyt wyszukany i chociaż nie ma co tutaj szukać porównań, ani na poziomie językowym ani fabularnym, do przygód Harego Pottera, to jednak cała powieść z pewnością nadaje się na ekranizację i przypadnie do gustu niejednemu fanowi powieści przygodowych. A jak zapewniają Columbus i Vizzini: to dopiero początek…

Grzegorz Śmiałek