Sparrow z arachnofobią

helmans helmans
08.11.2012
Okładka książki Johnny Depp. Sekretne życie Nigel Goodall

Trudno sobie wyobrazić sztukę kinematografii bez Johnny Deppa - ekranowego wagabundy, awanturnika i człowieka z niesamowitym dystansem do samego siebie. Mężczyzny, który nader wszystko kocha swoją rodzinę, jest dla niej w stanie poświęcić swoje życie zawodowe i pod ich naporem przyjąć role, które niekoniecznie zgadzają się z jego przekonaniami. Tak właśnie było w przypadku pijackiego i narcystycznego niechluja, którego pokochał cały świat oraz co najważniejsze – sam Johnny.

Nigel Goodall jest wybitnym biografem, mającym na koncie życiorysy tak wielkich osobowości jak Winona Ryder, Kylie Minogue czy Elton John. Zainteresowanie, rozpoznawalność oraz kontrowersje towarzyszące Johnnemu sprawiły, że Nigel po raz kolejny zapragnął upublicznić historię hollywoodzkiego outsider’a (pierwsza biografia Deppa spod pióra Goodall’a została wydana w 1999 roku). Tym razem książka opisuje jego życie aż do 2012 roku, a konkretniej do momentu wejścia do kin Mrocznych Cieni, filmu wyreżyserowanego przez Tima Burtona. Jest to prawie pięćset stronicowa publikacja napisana z pasją i pozytywną, dziennikarską wścibskością, która nie obraża ani odbiorców, ani samego aktora.

Johnny Depp ugruntował swoją pozycję w sferach przemysłu filmowego, tworząc zbiór osobowości równie ekscentrycznych, co jego życie. Postać Edwarda Nożycorękiego, Eda Wooda, Gilberta Grape’a, Jame’a Barriego, Willy’ego Wonki oraz Jacka Sparrowa na stałe wpisały się w kanon kultowych indywidualności, często utożsamiając ich temperament z przeszłością głównego bohatera książki. Swoim fikcyjnym figurom dodaje charakteru, doniosłości, a nawet szaleństwa i dziwaczności, przez co nie sposób zaszufladkować go, jako aktora jednej roli. Jego niebanalna uroda podszyta niepospolitym talentem aktorskim, zyskała przychylność nie tylko środowiska filmowego, ale również fanów i krytyków na całym świecie. Zanim jednak osiągnął tak poważny posłuch, musiał zmierzyć się z narkotykowym dzieciństwem i rozwodem rodziców, co niewątpliwie odcisnęło na nim piętno eremity, z którego wyrwał się dopiero na początku swojej kariery filmowej.

Lektura zręcznie przemyka przez kolejne etapy życia aktora, mieszając je z historiami innych celebrytów i gwiazd. Autor fantastycznie wyczuwa momenty, w których należy się zatrzymać i przyjrzeć biografii innych osób, które miały ogromny wpływ na kształtowanie osobowości Johnnego. Nie jest to bowiem książka, która snuje wywody tylko i wyłącznie o niespełnionym rockmanie i eksnarkomanie, lecz o środowisku, które pozwoliło wykreować człowieka tak różnorodnego i wielopłaszczyznowego. Czytelnik poznaje więź łączącą aktora z Timem Burtonem, wzloty i upadki Kate Moss, kleptomanię Winony, czy chociażby życie Gore’a Verbinskiego. Wszystko to ozdobione komentarzem Deppa oraz innych znanych i (nie koniecznie) lubianych aktorów, reżyserów i publicystów. Biografia pozwala również zapoznać się z treścią filmów, w których wystąpił czarujący gwiazdor, urozmaicając wiedzę odbiorcy o strzępy recenzji największych krytyków filmowych świata.

Będąc postacią publiczną trzeba przygotować się na ataki brukowców, tabloidów i wszędobylskich paparazzich. Depp niekoniecznie zalicza się do osób, które z ochotą roznegliżowuje swoje życie prywatne na poczet uciechy mass mediów. W czasie lektury odbiorca pozna jego stosunek do tego rodzaju problemu oraz usłyszy wyjaśnienia i pobudki kierujące aktorem podczas jego kontrowersyjnych błazenad. Zdemolowanie pokoju hotelowego oraz pogoń za wścibskimi fotografami z kijem w ręku, to tylko kropla w morzu wybryków słynnego pirata. Wyjaśnienia aktora są intymne, emocjonujące, a nawet obfite w poczucie humoru. Co więcej, czytelnicy będą mogli zapoznać się z zabawnymi anegdotkami związanymi z fobiami i działalnością aktora. Mało kto wie, że Johnny Depp panicznie boi się klaunów i pająków, a w pewnym momencie swojego życia zajmował się tresurą… kameleonów. Odkrywanie kolejnych ciekawostek nie pozwala oderwać się od lektury, pozostawiając uśmiech na twarzy na bardzo długi czas.

„Johnny Depp. Sekretne życie” to intymna i przejmująca podróż do osobowości aktora, przedstawiająca jego fundamentalne obawy, ale i największe marzenia. Jako jeden z największych aktorów swojego pokolenia udowodnił światu, że należy się z nim liczyć. Jestem przekonany, że jego geniusz niejednokrotnie nas jeszcze zaskoczy, udowadniając tym samym, że mamy do czynienia ze wspaniałym człowiekiem, który pomimo dźwigania bagażu traumatycznych doświadczeń, zasługuje na szacunek i docenienie.

Damian Hejmanowski