Trudne emocje, które można oswoić

Izabela  Straszewska Izabela Straszewska
21.05.2019

Emocje i uczucia określają każdego człowieka, nadają życiu barw i urozmaicają rutynę codzienności. O ile uczucia mają źródło w przystosowaniu się do życia wśród ludzi, są wynikiem głębokich i złożonych procesów, o tyle emocje stanowią grupę przeżyć generowanych zwykle nagle i instynktownie, co utrudnia niestety ich kontrolowanie. Nie okazać miłości można z różnych powodów i jest to zależne głównie od naszej woli, ale nie okazać strachu w przypadku nagłego zagrożenia to już sprawa o wiele trudniejsza, jeśli nie niemożliwa. Podobnie jest ze śmiechem, gdy bez uprzedzenia zostaniemy rozbawieni, albo gniewem, kiedy nagle coś zostanie nam odebrane bez naszej zgody. Emocje sprawiają problemy nawet dorosłym, trudno jest je okiełznać i nad nimi panować. Dzieciom jest jeszcze trudniej, zwłaszcza jeśli spotykają się z brakiem zrozumienia i wsparcia ze strony rodziców czy opiekunów.

Agnieszka Stążka-Gawrysiak jest ekspertem Self-Reg, uzyskała certyfikat drugiego stopnia kanadyjskiego MEHRIT Centre, organizuje szkolenia i warsztaty dla rodziców i, co najważniejsze, sama jest matką trójki dzieci. Prowadzi blog DyleMatki, na łamach którego dzieli się nie tylko swoją wiedzą, ale i osobistymi wątpliwościami oraz problemami swojego macierzyństwa. Jest propagatorką wcielania Self-Reg w życie.

Termin „Self-Reg” pochodzi od angielskiego określenia „self-regulation”, oznaczającego samoregulację, i został rozpowszechniony przez profesora Stuarta Shankera. Metoda ta oparta jest na naukowych badaniach nad ludzkim mózgiem i zachowaniem. Polega na wprowadzeniu w życie takich rozwiązań, które pozwolą opanować nadmierny stres i powstrzymać negatywne zachowanie – głównie u dzieci, ale dorośli również mogą z nich korzystać, zwłaszcza jeśli mają problemy z samokontrolą.

„Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę” składa się z siedmiu rozdziałów, w których autorka przedstawia różne sytuacje życia codziennego, generujące nieakceptowane zwykle przez nas zachowania dzieci. Każdy rozdział ma podobną budowę. Najpierw mamy opowiadanie przeznaczone dla dzieci, niezbyt długie i bogato ilustrowane, po którym następuje wyjaśnienie poruszonego problemu – ta część skierowana jest już do rodziców bądź opiekunów. W tekście dla dzieci występuje rodzina składająca się z rodziców i dwójki dzieci. Kiedy dochodzi do wybuchów emocji u maluchów, dorośli bohaterowie reagują w sposób modelowy. Nie chodzi tu wcale o to, że tak reagują wszyscy dobrzy rodzice, a ci, którzy postępują inaczej, są źli. Nie na piętnowaniu kogokolwiek zależało Agnieszce Stążce-Gawrysiak. Autorka wyjaśnia, że celowo wybrała takie ukazanie rodziców, ale tylko po to, by ułatwić zrozumienie zasad, jakie należy w życie wprowadzić. Nie jest to łatwe, ale jeśli włożymy wysiłek w samorozwój, on zaprocentuje w zachowaniu naszych dzieci.

Samo wydanie zasługuje na dużą pochwałę. Czcionka w części przeznaczonej dla dzieci jest duża, z pewnością przygotowana w ten sposób z myślą o samodzielnym czytaniu. Ilustracje Anny Teodorczyk nie tylko urzekają drobiazgowością i żywymi kolorami, ale przede wszystkim doskonale oddają opisywane stany emocjonalne. Nie ma ani jednej strony, której nie zdobiłyby te ilustracje – przeplatają się one bardzo naturalnie z samym tekstem, co sprawia pozytywne wrażenie. Twarda oprawa, bezpiecznie grube strony, dbałość o detale – wszystko to jest mocną zachętą nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla samych dzieci. Widząc taką książkę, same pragną wziąć ją do ręki i się w nią zagłębić. Zanim ja mogłam ją przeczytać, musiałam dać najpierw młodszej córce, która chciała obejrzeć obrazki, a potem starszej, która z kolei zapragnęła sprawdzić, o czym to będzie. Oddały mi ją niechętnie i dopiero po złożeniu przeze mnie obietnicy, że przeczytam najszybciej, jak się tylko da. Myślę, że kiedy rodzina walczy o pierwszeństwo w czytaniu, to jest to dla książki najlepsza rekomendacja. Polecam „Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę” zarówno rodzicom dzieci młodszych, jak i tych starszych, bo tak naprawdę Self-Reg przydaje się na każdym etapie życia.

Izabela Straszewska