Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
„Ostatni Mag” Lisy Maxwell stanowi w fantastyce świeży powiew. Nie jest to wysokie, heroiczne fantasy, raczej fantasy łotrzykowskie, jak to z „Kłamstw Locke’a Lamory&rdqu...

Magiczne Gangi Nowego Jorku

Autor recenzji:
Tytuł książki: Ostatni mag
Autor książki: Lisa Maxwell
7,38 (29 ocen i 4 opinie)

Magini z całego świata szukają schronienia w Nowym Jorku, jednak po dotarciu do miasta szybko przekonują się, że znaleźli się w pułapce. Zakon Ortus Aurea, zwalczający prawdziwą magię, otoczył Nowy Jork Krawędzią, której przekroczenie pozbawia maginów ich mocy i sił życiowych. Pozostaje im życie w ukryciu i przyłączanie się do rządzących miastem gangów w nadziei na zyskanie ich ochrony. Podobno istnieje jednak Księga, która skrywa tajemnicę działania Krawędzi. Księga, która staje się obiektem pożądania maginów żyjących na przestrzeni dziesięcioleci.

Esta potrafi ukraść wszystko: od wypchanych pieniędzmi portfeli po potężne magiczne artefakty. Co ważniejsze, potrafi też manipulować czasem. Dzięki tym zdolnościom to właśnie ona musi przenieść się ze współczesności do początków XX wieku, aby zdobyć Księgę, zanim ta zaginie. Jednak Esta nie jest jedyną osobą biorącą udział w tym wyścigu, którego stawką jest życie wszystkich, na których jej zależy.

„Ostatni Mag” Lisy Maxwell stanowi w fantastyce świeży powiew. Nie jest to wysokie, heroiczne fantasy, raczej fantasy łotrzykowskie, jak to z „Kłamstw Locke’a Lamory” Lyncha czy „Szóstki wron” Bardugo. Połączenie magicznych mocy i realiów początków XX wieku w Nowym Jorku z motywem podróży w czasie dało bardzo ciekawy, oryginalny rezultat. Dużo tu kradzieży, podstępów, okazyjnych strzelanin i magicznych starć, a każdy bohater zdaje się snuć własną sieć spisków, aby osiągnąć swój cel. Oczywiście motyw podróży w czasie w literaturze wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem: jak uczynić je prawdopodobnymi i przekonującymi? Na ile bohater będzie w stanie wpływać na przeszłość, równocześnie zachowując kontrolę nad biegiem wydarzeń? Lisa Maxwell doskonale sobie z tym poradziła, skupiając się bardziej na magii i przygodach bohaterów niż na zagłębianiu się w fizyczne rozważania.

Skoki w czasie w powieści początkowo wydają się nieco chaotyczne, ale stopniowo się ze sobą łączą, tworząc spójną całość. Autorka skupia się przede wszystkim na działaniach i pobudkach Esty, ale wiele rozdziałów pokazuje też punkt widzenia innych, równie ciekawych bohaterów, dzięki czemu akcja toczy się wielowymiarowo i jest bardziej złożona. Spiski, zdrady, zagmatwane relacje między bohaterami i nagłe zwroty akcji wciągają bez reszty, nie pozwalając oderwać się od lektury aż do pasjonującego finału. Wspaniały początek serii!

Agnieszka KrukTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Powiązane treści
Patronaty tygodnia

Im bliżej wakacji, tym więcej książkowych premier otrzymujemy. W tym tygodniu na naszej specjalnej liście znajdziecie nie tylko trzymające w napięciu kryminały, ale również idealne na plaże romanse i fantastykę. Biorąc pod uwagę, że do wakacji zostały nam dwa tygodnie, proponujemy budowę zamku z nowości, którymi zasypują nas wydawnictwa. Przynajmniej będziemy mieć pewność, że na plaży nie zabraknie nam nowych lektur.


więcej
więcej powiązanych treści

Opinie czytelników


O książce:
Idealny rodzic nie istnieje

Mimo, że jestem czytelnikiem blog ojciec, uważam, że ta książka to naciąganie ludzi. Gdyby usunąć cytaty, treść zapełniła by średniej wielkości artyku...

zgłoś błąd zgłoś błąd