Zaledwie pozory sytuacji

Wydawnictwo: RSW Prasa-Książka-Ruch
poezja
foxtrout

Jana Krzysztofa Adamkiewicza interesuje, jak sądzę, jedna sprawa: jak zaistnieć w języku. Jak wyartykułować w słowach to, co przedsłowne, niezracjonalizowane; jak to, co nieskończone, trwające w nas zamknąć w słowną formułę. Te rozwiązania są podobne do poezji lingwistycznej, zasadnicza jednak problematyka lingwistów jest, jak się zdaje, Adamkiewiczowi obca. Nie interesuje go „świat”...

Te rozwiązania są podobne do poezji lingwistycznej, zasadnicza jednak problematyka lingwistów jest, jak się zdaje, Adamkiewiczowi obca. Nie interesuje go „świat” (rozumiany jako to, co zewnętrzne), interesuje go sposób, w jaki ten świat przeżywa. Jak to, co zewnętrzne staje się – w akcie przeżycia, nim samym i jak – w akcie tworzenia wiersza – wydostaje się na powierzchnię języka i – obiektywizując się – staje się na powrót tym, co zewnętrzne.
Punktem wyjścia i dojścia tej poezji jest jej podmiot – przeżywająca świadomość. Te wiersze – za wszelką cenę, nawet za cenę niejasności i powtórek – chcą być „otwarte”, chcą – in statu nascendi – uchwycić proces stawania się w języku. I zarazem – przeciwstawiają się jego unieruchomieniu w zamkniętym, skonstruowanym wierszu. Adamkiewicz nie pisze wierszy, tworzy – to nic, że fragmentaryczny – poemat, w którym elementy rzeczywistości przedmiotowej i „pejzaże oniryczne” znajdują się na tej samej płaszczyźnie, w którym istnieje potencjalna możliwość zmian, przetasowań elementów, w którym każde twierdzenie przywołuje swe zaprzeczenie.
„Rzeczywisty sen” – ten oksymoron mógłby być najkrótszą definicją tworzonej przez Adamkiewicza Poezji.
Andrzej K. Waśkiewicz

źródło opisu: RSW Prasa-Książka-Ruch, 1975