Na Wschód od Zachodu

978-83-913796-5-3
prawosławie
historia
shpinac

Zapraszam do podróży na Wschód - od Synaju po Nowogród Wielki, przez Grecję, Bułgarię. Rumunie, Ukrainę, Białoruś, na Wschód nie geograficzny, lecz duchowy. Jego pełnię możemy docenić, zwracając się co jakiś czas ku Zachodowi. Zapraszam do przyjrzenia się losom prawosławia, które dla tych krajów i narodów stanowiło fundament, podstawę jedności i długiego trwania. Rzeźbiło ono oblicze narodów bardziej niż włodarze, wojny, przewroty i rewolucje. Człowiek potrafi żyć bez granic państwowych. Ale życie bez granic kulturowych, bez korzeni, może okazać się dla niego próbą nie do wytrzymania. Dlatego w tej książce jest o kulturze, korzeniach i granicach. Jest o prawosławnej cywilizacji, dojrzewającej w basenie Morza Śródziemnego w Cesarstwie Bizantyńskim i przekazanej Słowianom pod koniec pierwszego tysiąclecia, jak hojny posag. Jest o centrach - filarach duchowej ojczyzny. Te centra to między innymi Konstantynopol, Atos, Synaj, Saloniki, Kijów, Turów, Połock, Wilno, Nowogród Wielki, Siergijew Posad, Supraśl, Ostróg, Neamt, Pustelnia Optyńska. Te centra to miejsca zagęszczenia kultury i drogowskazy zarazem.

źródło opisu: http://sklep.cerkiew.pl/product_info.php?products_id=1810

źródło okładki: http://sklep.cerkiew.pl/product_info.php?products_id=1810