Fergal ma kłopot

Papilon
2023-04-12
2023-04-12

Okładka książki Jano i Wito jadą autem Przemysław Liput, Wiola Wołoszyn
Jano i Wito ja... Przemysław Liput, W...
Okładka książki Lodówka Zosi Lois Brandt, Vin Vogel
Lodówka Zosi Lois Brandt, Vin Vo...
Okładka książki Dziwo Magenta Fox, Nick Laird, Zadie Smith
Dziwo Magenta Fox, Nick L...
Okładka książki Bałtyk Aleksandra Krzanowska, Jan Wilkanowski
Bałtyk Aleksandra Krzanows...

"Fergal ma kłopot" to książka dla dzieci, która pomoże oswoić się z nową sytuacją. Idealna dla przedszkolaków, ale odnajdą się w niej starszaki- na przykład przed wakacyjnymi półkoloniami.

Czego uczy się bohater? Przyjeżdżając na smoczy obóz zauważa, że smoków jest wiele, każdy z nich wygląda inaczej. To zestresowało bohatera. Chcąc być zaakceptowanym przez grupę uważa, że jedyną drogą jest bycie we wszystkim najlepszym. Zianie ogniem, budowa szałasu, poszukiwania skarbów – Fergal nie dość, że nie jest najlepszy, to psuje zabawę innym smokom.

“Może za bardzo się starasz. Nie musisz być najlepszy na zajęciach. Wystarczy, że będziesz najlepszym sobą” – podpowiedź opiekuna obozu okazuje się strzałem w dziesiątkę i staje się przepisem na udany pobyt.

Książka jest napisana w prostym języku, który trafi już do młodszych dzieci. Tekstu nie jest wiele, a uwagę zwracają przede wszystkim ilustracje kapitalnie obrazujące emocje bohaterów, przyjazne oraz nieprzytłaczające małego czytelnika.

Warto ją mieć na półce – dziecku może się przydać nieraz.

,, Nie jestem najlepszy w zianiu ogniem. Nie zbudowałem szałasu. Znalazłem skarb, ale wszyscy na mnie krzywo patrzyli, nikt nie jadł mojego chleba, a teraz nie chcą ze mną siedzieć".

Jest to kolejna bajka o smoku Fergalu, której zadaniem jest nauka dzieci poprzez popełnianie błędów. W tej części Fergal wyjechał na swój pierwszy obóz. I już pierwszą rzeczą, która mi się spodobała było to, że na obozie było dużo różnych smoków. Jedne małe, inne duże, szczupłe i tęższe, również ich kolory były inne. Tym sposobem dziecko zauważa, że nie ważne jak wygląda, bo każdy ma prawo być inny. To jakby budowanie jego psychiki, że każdy ma prawo wygadać inaczej i to jest w porządku. Fergal bardzo chciał tutaj z kimś się zaprzyjaźnić, dlatego postanowił, że w każdej zabawie czy też konkursie, będzie się starał być we wszystkim najlepszy. Uważał, że wtedy napewno inni go polubią. Jak sądzicie, czy to było dobre podejście? Co myślały o takim zachowaniu inne smoki, które nawet nie miały szansy się wykazać? Co takiego się stało, że nagle został sam?
Słuchajcie, bajka jest bardzo krótka z dużymi literami i pięknymi obrazkami. Wspaniale prezentowały się tutaj miny innych smoków, dzięki którym dziecko choć nawet nie potrafi czytać, to z obrazków samo się dowie o co mogło chodzić. Zawiera w sobie bardzo ważne przesłanie, by być sobą. Jeżeli ktoś ma nas polubić to tylko za to, że jestem taki jak zawsze. Nie wolno zgrywać ważniaka, celowo wybiegać przed szereg, ani pokazywać, że we wszystkim jest się najlepszym. Te starania przynoszą zupełnie odwrotny skutek. Bez względu na to ile osoba czytająca tą książkę ma lat, jej przekaz jest bardzo ważny i ponadczasowy. Dziecko musi wiedzieć, że tylko poprzez bycie sobą zyska prawdziwych przyjaciół i tylko wtedy będzie szczęśliwe.
To jedna z mądrzejszych bajek, którą bardzo wam polecam!

• Czytana dziecku
  • Dla szkrabów
  • .2023
  • Książki
  • ..CZYTANIE Z LIDUSZKĄ
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Fergal ma kłopot