Sekret Credo

Robert J. Woźniak Wydawnictwo: Znak religia
religia
Znak
2014-01-01
teologia wiara prawdy wiary wyznanie wiary

Określenie "wybitna" najlepiej pasuje do tej książki.

Od jakiegoś czasu staram się czytać literaturę katolicką i z bólem muszę stwierdzić, że jak dotąd nie miałem do czynienia pozycjami wartymi większej uwagi. Teraz miałem w końcu szansę zakosztować naprawdę merytorycznej i wartościowej prozy.

Sekret Credo to nie tylko wyjaśnienie co oznaczają poszczególne frazy w wyznaniu wiary, ale wytłumaczenie w co konkretnie wierzy Kościół i co wiara w Kościół oznacza. Jest to też bardzo trafna próba odpowiedzenia na pytanie czy wiara w Boga bez wiary w Kościół (i vice versa) jest możliwa i czy ma jakikolwiek sens.

Bardzo polecam.

Określenie "wybitna" najlepiej pasuje do tej książki.

Sekret Credo to nie tylko wyjaśnienie co oznaczają poszczególne frazy w...

Dzisiaj Wigilia Paschalna. Dzień w którym cień śmierci przechodzi w światło życia. Święto dwóch żywiołów, na placu kościelnym zapłonie ogień, odpali się Paschał, a ksiądz wniesie Światło do kościoła, trzykrotnie się zatrzymując. Później odśpiewa radosne Exultet, sławiące tajemnicę Paschalną, to orędzie mówiące i o wyjściu z Egiptu i o zbawieniu. Liturgia Ognia, przejdzie w Liturgię Słowa, czeka nas jeszcze Liturgia Wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Z całą wspólnotą wyznamy jaka „jaka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą”. Na niedzielnych Mszach zaś regularnie modlimy się słowami Credo czyli wyznania wiary. Czy jednak modlimy się ze zrozumienie. Czy wiemy, właściwie w co wierzymy?

Robert J. Woźniak rozkłada na czynniki pierwsze zdania modlitwy, cytując Pismo Święte, Ojców Kościoła, doktrynę tłumaczy nam wiarę w co deklarujemy wypowiadając słowa „Wierzę w Boga”, w jakiego Boga wierzymy, dlaczego nie da się wierzyć bez uwierzenia w miłość Bożą, ojcowską, bezgraniczną.

Książka jest podzielona na trzy rozdziały, każdy poświecony kolejnym Osobom trójcy Świętej, autor przytacza frazy i wnikliwie je analizuje. Nigdy nie patrzyłam na Credo od tej strony. Szkoda, ze na katechezach, na kazaniach księża ładują nam różną wiedzę do głowy a nikomu nie wpadnie do Glowy pomysł(mówię z własnego doświadczenia),aby omówić podstawę naszej wiary, wyznanie które w całym swoim życiu powtarzamy setki razy, tak bardzo nieświadomie.

Ks. Woźniak pisze tak przekonywująco i przejmująco, że podczas lektury miałam łzy w oczach. Gdy uświadamiałam sobie kolejne rzeczy, które do tej pory były przede mną zakryte, doświadczałam cudu iluminacji. To było mocne, mocne i prawdziwe. Nie da się tej książki streścić, nie podjęłabym się też sparafrazowania jej. Moim zdaniem ją TRZEBA przeczytać, jeśli jest się wierzącym człowiekiem i chce być się świadomym swojej wiary.
Wiem, że Święta się kończą, ale może dożyjemy kolejnych, dowiedzmy się co to znaczy, że Bóg jest wszechmocny, dlaczego Jezus stał się człowiekiem i skąd się wziął Duch Święty a także dlaczego jest nam potrzebny Kościół.

Książka wymykająca się ocenie, piękna, mądra i oświecająca.
Polecam!!

• Wydane w 2014