Crash historie, czyli wypadki zmieniają świat

Okładka książki Crash historie, czyli wypadki zmieniają świat Rafał Jemielita
Okładka książki Crash historie, czyli wypadki zmieniają świat
Rafał Jemielita Wydawnictwo: Bellona reportaż
reportaż
Bellona
2021-02-04
2021-02-04

Okładka książki Najdziwniejsze kraje Rafał Jemielita, Łukasz Kaniewski, Krzysztof Kęciek, Bartłomiej Magierowski, Jakub Mielnik, Kazimierz Pytko, Katarzyna Sarek, Mariusz Weber
Najdziwniejsze... Rafał Jemielita, Łu...

Niestety, zawiodłem się. Spodziewałem się raczej treści jak wypadek X miał wpływ bezpośrednio na świat lub też na samą motoryzację. Tymczasem w części historii, pominięcie wypadku/stłuczki mogłoby przejść niezauważone. Miejscami samemu zdarzeniu jest poświęcone zaledwie parę linijek. Czasem nawet niepowiązanych z faktycznym "zmienianiem świata". W innych przypadkach jest tylko "gdybologia". Powinno być 3/10, ale gwiazdkę więcej dam za to, że kilka sekcji było w dość interesujących, choć poza tematem przewodnim książki (tym, który miał być).

Za mało crashu, za dużo historii. Niestety, z książki można wyciągnąć dosłownie ze 3 wypadki, które realnie miały wpływ na świat motoryzacji i zmiany. Zanim bohater danej historii zginie w śmiertelnym wypadku, poznajemy całą biografię, rys historyczny ówczesnych czasów i pięć innych niepowiązanych faktów. A po wypadku, zamiast dowiedzieć się o konkretnym wpływie, jaki wywarł on na dalsze losy świata (motoryzacji). Z przykrością porównam książkę R. Jemielity do pracy studenckiej, w której trzeba popełnić określoną ilość znaków.
Dodatkowo, co bardzo mi przeszkadzało, ale niekoniecznie musi już być winą autora, większość przypisów wyglądała w ten sposób: idhg%R^*hdfbcjhbdcfwksdhni&%^T*&*.
Zamiast podać tytuł filmu na youtube lub umieścić miniaturowy kod QR, lub chociażby krótki link - podaje się ciąg znaków, którego nikomu o zdrowych zmysłach nie chce się przepisywać w przeglądarkę lub rezygnuje po pierwszej literówce!

Książka nie spełniła swojego zadania. Chciałam się dowiedzieć jak naprawdę wypadki zmieniają świat a po lekturze przychodzą mi do głowy tylko 3 przykłady. Liczyłam przede wszystkim na informacje o wypadkach, co się wydarzyło, dlaczego, jak można było tego uniknąć i jakie zmiany zaszły w motoryzacji po danym wypadku. Nie było tego w książce zbyt wiele. Autor często przedstawiał wręcz prawie całe życiorysy ofiar lub uczestników opisywanych wypadków, które dla mnie nie miały wielkiego znaczenia w ich kontekście. Innym razem wręcz lekceważąco pisał o niektórych osobach. O jednej z ofiar wspomniał "piękna tancerka" nie wymieniając jej imienia i nazwiska. Z powyższych powodów czytałam tę książkę na raty. To lektura lekka, typowa na plażę lub wakacje, która wpada w ręce przez przypadek i czyta się ją na raty z braku laku.

Spodziewałem się czegoś znacznie ciekawszego. A tak dostałem kilka lakonicznie opisanych wypadków i całą masę lania wody. Stylowo też średnio napisana.

Książka jest generalnie ciekawa. Niektóre historie są bardzo ciekawie opisane, ale czym dalej, tym więcej wodolejstwa i niepotrzebnych dygresji na tematy niezwiązane z motoryzacją, jakby czymś trzeba było wypełnić strony.

• 52 książki 2021
  • Moja biblioteka

Dodaj cytat z książki Crash historie, czyli wypadki zmieniają świat