Co zrobić z tą górą śmieci?

Okładka książki Co zrobić z tą górą śmieci? Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś
Okładka książki Co zrobić z tą górą śmieci?
Małgorzata OgonowskaArtur Rogoś Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Wydawnictwo Adamada
2020-02-20
2020-02-20
32 min.
Śmieci Adamada Rogoś Ogonowska

Okładka książki Co zrobić z tą chmurą smogu? Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś
Co zrobić z tą... Małgorzata Ogonowsk...

Okładka książki Pippi w parku Astrid Lindgren, Ingrid Vang Nyman
Pippi w parku Astrid Lindgren, In...
Okładka książki Doktor Esperanto i język nadziei Zosia Dzierżawska, Mara Rockliff
Doktor Esperan... Zosia Dzierżawska,&...
Okładka książki Rasizm i Nietolerancja Nie! Florence Duthell, Henri Fellner
Rasizm i Nieto... Florence Duthell, H...

Wyzwanie czytelnicze # XI 2021

Wydaje się, że problem śmieci jest nam wszystkim dobrze znany, chociaż gdy spojrzymy, co się dzieje w lasach lub jeziorach a nawet nad morzem, to już tak jakby wielu z nas nie miało pojęcia o tym jak prawidłowo segregować śmieci.
Każdy człowiek produkuje rocznie coraz więcej śmieci, gorzej, że są to śmieci nie utylizowane, i jeśli tak dalej będzie to ziemia może zamienić się w wielkie wysypisko śmieci, w śmietnik. Jest to bardzo proekologiczna lektura przeznaczona dla młodych czytelników. Czytałam i oglądałam książkę razem z wnukami. Ilustracje są bardzo pomocne, zwłaszcza dla dzieci. Zmora naszych czasów jest nadmierna konsumpcja, co autor bardzo trafnie uchwycił w tej publikacji. Zaczynamy od urodzinowego przyjęcia. Już po takiej skromnej imprezie zostaje bardzo dużo odpadków, nawet sami o tym nie myśleliśmy jaka jest tego skala. Te wszystkie talerzyki, sztućce, słomki, kubki - dobrze jeśli papierowe, ale gdy jeszcze plastik..., baloniki, opakowania po słodyczach, po napojach a nawet po prezentach, które niby zawsze muszą być a przecież potem się je wyrzuca. A przecież nie tylko na urodziny są takie przyjęcia, zresztą nawet bez okazji zużywamy również sporo odpadków.
Bohaterowie tej książki zachęcają do ograniczenia ilości kupowanych rzeczy. Nie zawsze zepsute urządzenia należy wyrzucić, można je przecież spróbować chociaż naprawić. A można nawet pokusić się o więcej, na przykład zrobić prezent własnoręcznie z ogólnie dostępnych materiałów. Ja pamiętam dawne czasy, gdy tak się właśnie robiło. I takie prezenty niekoniecznie są gorsze, są innowacyjne i jedyne w swoim rodzaju. Wystarczy trochę chęci i kreatywności. "Co zrobić z tą górą śmieci?" to bardzo potrzebna i niezwykle ciekawa lektura. Autorzy za pomocą tekstu i obrazka próbują przekonać dzieci do ograniczenia zakupów i wyrzucaniu śmieci, jednocześnie namawiając je, by nie kupowali niepotrzebnych zabawek. Przedszkolaków można nauczyć już odpowiedniego zachowania oraz pomóc im stworzyć swój własny plan anty śmieciowy dla Ziemi, gdy dziecko same stworzy taki plan, to łatwiej będzie mu go przestrzegać. Moje wnuki postanowiły opracować swoje własne plany aby ratować Ziemię przed śmieciami.
A my, dorośli powinniśmy również się w te akcję zaangażować.
Polecam.

Wyzwanie czytelnicze # XI 2021

Cudownie zilustrowana książka przez Maćka Blaźniaka, o tym co robić, aby śmieci było mniej.
Znajdziecie tu świetne pomysły jak zmniejszyć ilość śmieci po urodzinowym przyjęciu, jak ograniczyć kupowanie nowych rzeczy, które prezenty odciążą nasza Ziemię od śmieci. Książeczka uczy bycia odpowiedzialnym za swoje konsumenckie wybory i pokazuje jak można wybierać mądrzej. Znajdziemy tu także i formacje, że często nie potrzebujemy nowych rzeczy, a mądrym rozwiązaniem jest po prostu naprawienie popsutej rzeczy, wykorzystanie czegoś innego, albo zakup tej rzeczy z drugiej ręki.
Na koniec znajduje się "mój antyśmieciowy plan dla Ziemi", który dziecko może stworzyć i spróbować przestrzegać.

U nas syn po przeczytaniu książki podjął decyzję, że zamiast kolejnych zabawek na urodziny i święta, chciałby dostawać suszone owoce, bakalie. Super decyzja zdrowa nie tylko ze względu na mniejszą ilość śmieci. Tylko...
My dorośli czasami, nie pozwalamy dzieciom decydować o takich rzeczach. Ile razy idąc do jakiegoś dziecka na urodziny zadzwoniliście z pytaniem co chciało by dostać. A czy słysząc, od rodziców czy dziecka, że proszą o owoce i tak kupowaliście plastikową zabawkę albo paczkę słodyczy bo tak przecież nie wypada z kilogramem bananów???
Nie tylko dzieci powinny się uczyć bycia odpowiedzialnym za konsumenckie wybory, ale przede wszystkim my dorośli, którzy decydujemy o zakupach.

"Ziemia znalazła się w niebezpieczeństwie.
Potrzebuje naszej pomocy, również twojej.
Pomyśl, co możesz dla niej zrobić. I działaj!"
Tworząc pewnego rodzaju poradnik "Co zrobić z tą górą śmieci?" zadbano chyba o każdy szczegół - nawet papier posiada certyfikaty. Najważniejszy jednak jest sam przekaz. Autorzy (Małgorzata Ogonowska i Artur Rogoś) zdecydowali się zwrócić uwagę na to, że stanowczo za dużo śmiecimy. Jednym z powodów powstawania kolosalnych ilości odpadów jest to, że kupujemy za dużo rzeczy. Kolejny to wyrzucanie przedmiotów, które są jeszcze przydatne. Brak segregacji również ma na to ogromny wpływ. Co jest w tym wszystkim najważniejsze? Myślenie i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji - i to każdego dnia!

W książce znajdują się m.in. propozycje sposobów ograniczenia konsumpcji, przykłady złych i dobrych praktyk zakupowych, sposoby odmawiania przyjmowania reklamowych gadżetów, sposoby powtórnego wykorzystania niektórych rzeczy. Dla zdecydowanych jest nawet miniporadnik Ekologicznego stylu życiaoraz miejsce na stworzenie własnego antyśmieciowego planu dla Ziemi.
"Bez ograniczania potrzeb i zachcianek żadne ekologiczne akcje nie przyniosą rezultatów
- a śmieci wciąż będzie przybywać."
Część zatytułowana "Oddam, sprzedam, wymienię..." stanowi źródło inspiracji, co można zrobić z książkami, których już nie będziemy czytać. Podobnie można zrobić z zabawkami...
"Niedługo na Ziemi zabraknie nie tylko miejsca na składowanie śmieci, lecz również surowców, wody i nieskażonego powietrza."
Sporo miejsca poświęcono również tematowi segregacji odpadów oraz ekoznakom, które znacznie ułatwiają to zadanie. Zwrócono uwagę na popełniane błędy podczas segregowania śmieci, co być może pomoże nam się ich wystrzegać.

Uważam, że jest to jedna z pozycji obowiązkowych i to nie tylko dla dzieci. Kolorowe rysunki nie są przesłodzone - świetnie natomiast podkreślają kolejno omawiane zagadnienia. Moim zdaniem każdy dorosły powinien tę książkę przeczytać wraz z dzieckiem. W trakcie lektury warto się zastanowić nad tym, co sami robimy każdego dnia oraz, co warto zmienić. Najtrudniejsze jednak jest uczciwe przyznanie się przed samym sobą, że robimy coś źle - niestety brak refleksji i chęci poprawy nie przyniesie żadnych skutków.

Edukację ekologiczną warto rozpocząć jak najwcześniej - można ją zacząć od tej właśnie książki 😉
Temat śmieci jest niezwykle ważny, ale nadal przez wielu niedoceniany - jest chyba zbyt "brudny", by zwracać na niego uwagę... Na szczęście świadomość systematycznie rośnie, niestety - konsumpcjonizm również...

"Ziemia znalazła się w niebezpieczeństwie.
Potrzebuje naszej pomocy, również twojej.
Pomyśl, co możesz dla niej zrobić. I działaj!"

Co zrobić z tą górą śmieci? Czy Wasze dziecko się nad tym zastanawia, jeśli nie to ta książka posłuży jako inspiracja do zapoczątkowania małych/wielkich zmian.

Dzięki niej dowiemy się jak ograniczyć konsumpcję, jak zminimalizować ilość prezentów na urodziny lub wykorzystać własną pomysłowość organizacyjną w kwestii organizacji urodzin. I tu ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie kupowanych czapeczek na rzecz stworzenia własnych, to samo uczynić można poprzez stworzenie konfetii z makulatury.
W książce czytelnik może złapać "ekobakcyla" i okazać się niezwykłym twórcom w kwestii recyklingu, który warto pielęgnować już wśród najmłodszych!
Znajdziemy w niej również dużo ciekawostek na temat segregowania śmieci czy tworzenia kompostu. Przystępny język, dzięki któremu czytelnik zmienia świadomość postrzegania matki Ziemii i wszystkiego co z nią związane z myślą o tym by przetrwała. "Ziemia znalazła się w niebezpieczeństwie. Potrzebuje naszej pomocy, również twojej. Pomyśl, co możesz dla niej zrobić. I działaj!" Pięknie wydana na ekologicznym papierze ❤

Problem śmieci jest chyba znakiem naszych czasów. Czy wiecie, że rocznie każdy z nas produkuje około 365 kg różnego rodzaju odpadów? Jak tak dalej pójdzie to ziemia zmieni się w wielkie śmietnisko. „Co zrobić z tą górą śmieci?” to książka, w której znajdziemy odpowiedź na tytułowe pytanie. Zajrzyjcie razem z nami do tej proekologicznej lektury!

Bohaterowie książki „Co zrobić z ta górą śmieci?” wprowadzą nas w świat recyklingu oraz filozofii zero-waste, czyli ograniczania do minimum ilości produkowanych odpadów. Podróż przez książkę zaczniemy od… urodzin! Zastanawialiście się kiedyś ile śmieci pozostaje po przyjęciu urodzinowym? Przyznam szczerze, że jak się temu bliżej przejrzymy to naprawdę można się porządnie zaskoczyć. Balony, papierowe talerzyki, sztućce, słomki, opakowania po ciastkach, butelki po wodzie, kartony po sokach i na koniec – opakowania i torby po prezentach. Sporo! A to przecież tylko jeden dzień w roku! Nawet jeśli w pozostałe dni tych śmieci produkujemy mniej, to i tak jesteśmy w sporych tarapatach.

Autorzy książki mówiąc o śmieciach postawili na ograniczenie konsumpcji. Nie dowiemy się zbyt wiele o recyklingu odpadów. Oczywiście z grubsza temat zostanie omówiony – dzieci dowiedzą się jak dzielimy odpady, jakie ekoznaki znajdziemy na produktach i w jaki sposób pomogą nam one w segregacji oraz jakie są najczęstsze błędy podczas rozdzielania odpadów. Czułam pewien niedosyt, zwłaszcza w kwestii pomyłek przy segregacji – te które wymienione są w książce większości z nas są już znane, gdyż śmieci segregujemy w Polsce już od kilku lat. Brakowało mi takich „smaczków” jak paragony czy butelki po oleju, gdyż sama stosunkowo niedawno zaskoczyłam się, gdy odkryłam gdzie należy je wyrzucać.

Duże brawa należą się natomiast autorom za uchwycenie problemu nadmiernej konsumpcji – istotnie jest to ogromna zmora naszych czasów. Bohaterowie książki przedstawią dzieciom rożne sposoby na ograniczenie ilości kupowanych rzeczy. Czytelnicy dowiedzą się, że warto nadawać przedmiotom drugie życie sprzedając je lub oddając, gdy nam już nie są potrzebne. Ich uwaga zwrócona zostanie także na fakt, że nie zawsze zepsutą rzecz należy wyrzucać! W końcu gdy zepsuje się auto to oddajemy je do mechanika, a nie na złomowisko. Może warto robić tak także z przedmiotami codziennego użytku? Pewne działania z zakresu zero-waste będą wymagały naszej kreatywności. Bohaterowie zaproponują nam m.in. własnoręczne przygotowywanie prezentów oraz zrobienie czegoś z niczego (np. przybornika z rolek papieru toaletowego czy notesu z częściowo zużytych zeszytów).

„Co zrobić z tą górą śmieci?” to niewątpliwie ciekawa i potrzebna lektura. Ilustracje w książce są dość proste, ale wszyscy się zgodzimy, że w tym przypadku to treść jest najważniejsza. Mimo, że spodziewałam się książki o recyklingu, to cieszę się, że autorzy trochę inaczej podeszli do tematu i skupili się na przekonaniu dzieci do ograniczenia zakupów i wyrzucanych śmieci. Jakby nie było, namówienie dziecka by nie kupowało kolejnej zabawki to jest naprawdę duża sztuka.

Moim zdaniem książka „Co zrobić z tą góra śmieci” będzie odpowiednia dla dzieci od 4. roku życia.

Bohaterowie książki „Co...

• Biblioteka