Dudziak

Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów

Wydawnictwo: Agora SA
mariola

On – ekstrawertyczny geniusz, słynny pianista, ona – córka wielkiego dyrygenta, piękna, wykształcona, gospodarna. Zjeździli cały świat, poznali najsłynniejszych ludzi swoich czasów, wychowali czworo dzieci. Wydawało się, że przez kilkadziesiąt lat żyli pełnią życia i miłości jak z bajki, a jednak przy śmierci Artura była inna kobieta… Artura Rubinsteina (1887-1982), jednego z największych...

Artura Rubinsteina (1887-1982), jednego z największych artystów XX wieku, nie trzeba nikomu przedstawiać. Urodzony w Łodzi „król życia” ćwiczył tylko cztery godziny dziennie, by starczyło mu czasu na wszystkie przyjemności, wśród nich legendarne biesiadowanie po koncertach. Ale największą radość dawały mu kobiety, bodaj od zawsze i do sędziwego końca. I choć w osobie o pokolenie młodszej Neli Młynarskiej (1908-2001), córki wielkiego dyrygenta, znalazł partnerkę idealną, nie umiał i nie starał się być wierny. Jej wyrozumiałość, opiekuńczość i misternie stworzona strategia obchodzenia się z nieprzewidywalnym geniuszem miały jednak swoją cenę…

Pełna pasji i nieoczekiwanych zwrotów jak muzyka ich ulubionego Chopina, opowieść o niezwykłym, trwającym blisko pół wieku związku, z Warszawą, Wenecją, Paryżem, Nowym Jorkiem i Kalifornią w tle, jest też historią zeszłowiecznych zawieruch i opatrzoną mnóstwem anegdot kroniką wykwintnego życia towarzyskiego z udziałem niemal samych sław, od Einsteina po Grace Kelly.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Ciężar nienasycenia

„Wszystkie pojawiające się tu osoby, miejsca i zdarzenia są prawdziwe. Fikcyjna jest tylko nadzieja, że istnieje jeden właściwy algorytm do zapisu miłości, który rozpoczynałby się w chwili narodzin bohaterów, a kończył w dniu ich śmierci. Nadziei takiej nigdy nie żywiłam i liczę na to, że nikt nie będzie jej tu szukał”. Tych kilka zdań Uli Ryciak, wprowadzających w opowieść biograficzną „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów”, wydaje się kluczowych dla najnowszej książki autorki. Rzeczywiście, na próżno będzie czytelnik szukał w tej historii jasno zdefiniowanych praw czy przewidywalnej struktury, która zaprowadzi go do finału. To biografia rządząca się własnymi prawami, zarówno w swojej konstrukcji, stylu, jak i języku autorki.

Ula Ryciak, autorka znakomitej biografii „Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej”, tym razem wzięła na warsztat historię związku wybitnego i słynnego na całym świecie pianisty Artura Rubinsteina (1887-1982) z młodszą o pokolenie Nelą Młynarską (1908-2001), nieznaną szerszej publiczności córką polskiego dyrygenta. Efektem pracy autorki jest imponujący zapis intymnej relacji rozgrywającej się na tle wojen i przemian geopolitycznych XX stulecia. Jednak to nie kronika towarzyska światowych salonów czy liczne anegdoty ani nawet nie wybitne osobistości przewijające się na kartach tej opowieści stanowią o jej sile.

Tym, co najbardziej ujmuje w najnowszej książce Ryciak, jest dokonane przez autorkę studium przypadku, któremu podporządkowana została struktura opowieści. Rezygnacja z chronologii oraz eksperymentowanie formą sprawiają, że zamiast klasycznej biografii książka momentami zbliża się do powieści, w innych miejscach do reportażu. Zabiegi te, bardzo udane zresztą, powodują, że czytelnik mimowolnie otrzymuje wgląd do wieloletniej, targanej namiętnościami, a zarazem niezwykle dramatycznej relacji damsko-męskiej. Autorka odsłania te fakty i okoliczności z życia tytułowej pary, które zwyczajowo, tak po ludzku, chciałoby się ukryć. I co najistotniejsze – to czytelnik ma dalej wnioskować, ma wyrobić sobie osąd. Ma zmierzyć się z życiem, które na pozór wydawało się niczym z bajki, a w którym – jak się wydaje – wielka miłość przerodziła się w wielką samotność.

Po „Koncercie intymnym Rubinsteinów” nie należy oczekiwać wielkich przeżyć – autorka bowiem narrację snuje powściągliwe, bez pośpiechu, jakby w zwolnionym tempie. Z jej researchu wyłaniają się postacie, których nie można włożyć w ramki ani jednoznacznie zaszeregować. Można je wielbić. Można równocześnie żywić głęboką niechęć. Można nie rozumieć ich postępowania. Można się gorszyć. Można wreszcie pocieszać się naiwną myślą, że na szczęście to nie o nas. I właśnie dlatego historia opowiedziana przez Ryciak jest tak prawdziwa.

Ewelina Tondys

Rubinstein. Nela Rubinstein

Znamy go jako wielkiego pianistę. Artur Rubinstein wirtuozersko grał Chopina, Brahmsa czy Rachmaninowa, występował z najlepszymi orkiestrami w Europie i Stanach Zjednoczonych. U jego boku zaś, ukryta w cieniu przez wiele lat, stała dbająca o niego pod każdym względem żona, Nela. To o niej jest ta książka. „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów” Uli Ryciak już w księgarniach.

Patronaty tygodnia

Od biografii Wojciecha Kurtyki, przez kolejną część przygód komendanta Servaza – bohatera „Nocy” Bernarda Miniera – i nową książkę Anety Jadowskiej, aż po „Kobietę w oknie” A.J. Finn. A to nie wszystko! Aż 14 tytułów polecamy w tym tygodniu Waszej uwadze. Wszystkie zostały wydane pod naszym patronatem.