Projektowanie i obliczanie połączeń i węzłów konstrukcji stalowych. Tom 1

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Techniczne PWT
technika

Przedmowa do drugiego wydania Pierwsze wydanie książki ukazało się w trakcie publikowania polskich tłumaczeń poszczególnych części Eurokodów. Po wycofaniu w 2010 r. przez PKN pakietu Polskich Norm PN-B, proces wdrażania Norm Europejskich uległ przyspieszeniu. Normy PN-EN stały się już podstawowym źródłem nauczania w średnich i wyższych szkołach technicznych. Stają się one również...

Przedmowa do drugiego wydania
źródłem nauczania w średnich i wyższych szkołach technicznych. Stają się one również coraz
częściej wymaganiami inwestorów przy projektowaniu i wykonywaniu konstrukcji stalowych.
Znaczne rozszerzenie zakresu wiedzy oraz skomplikowanie wzorów i procedur projektowania
w Eurokodach stwarza wiele trudności przy ich przyswajaniu. Sygnały napływające z całej Europy
do CEN od użytkowników norm oraz z ośrodków naukowych spowodowały, ze równolegle
z wdrażaniem norm rozpoczęto proces ich weryfikacji i modyfikacji. Ma on na celu niezbędna
korektę i uzupełnienie (rozszerzenie) treści norm oraz wprowadzenie możliwych do przyjęcia
uproszczeń procedur obliczeniowych. Prace nad ciągłym uaktualnianiem Eurokodów prowadzone
są w Evolution Groups działających w ramach CEN-u, oraz równolegle, w Komitetach
Technicznych (TC) ECCS (Europejskiej Konwencji Konstrukcji Stalowych). Zatwierdzone zmiany
do norm są w Polsce publikowane na stronie internetowej PKN-u (www.pkn.pl), skąd mogą być
bezpłatnie pobierane.
Stosując aktualne wersje Eurokodów projektanci starają się korzystać z programów komputerowych,
które oprócz wymiarowania elementów oferują˛ również projektowanie połączeń. Taka droga
postępowania nie jest w odniesieniu do projektowania połączeń konstrukcji stalowych drogą
bezpieczną, jeśli korzysta się z niej bez znajomości zasad kształtowania i projektowania węzłów.
Mając to na uwadze Autorzy zdecydowali się na drugie wydanie książki, poprawione i uzupełnione
na podstawie aktualnego stanu wiedzy. Uwzględniono wszystkie opublikowane oficjalnie przez
PKN poprawki, a także wprowadzono korekty wynikające z zastępowania kolejnych polskich norm normami europejskimi.

źródło opisu: https://witmir.pl/ksiegarnia/projektowanie-i-oblic...(?)

źródło okładki: https://witmir.pl/ksiegarnia/projektowanie-i-oblic...»