Oprogramowanie łatwe w utrzymaniu. Pisz kod podatny na przyszłe zmiany

Tłumaczenie: Łukasz Suma
Wydawnictwo: Helion
Building Maintainable Software, Java Edition: Ten Guidelines for Future-Proof Code
informatyka, java, programowanie, kod
technika
Space

Oprogramowanie po wdrożeniu w środowisku produkcyjnym dalej wymaga opieki programisty. Aktualizacje, dostosowanie do zmian, udoskonalenia i poprawa usterek — te czynności są warunkiem utrzymania systemu w dobrej kondycji. Niestety, jeśli twórca oprogramowania nie przestrzegał pewnych zasad, pielęgnacja kodu jest uciążliwa, nieefektywna, a bywa nawet, że niemożliwa do wykonania. System przestaje działać ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Aby tego uniknąć, wystarczy na etapie tworzenia kodu uwzględniać potrzebę jego utrzymywania w przyszłości. Niniejsza książka jest lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy chcą tworzyć kod łatwy w pielęgnacji. Na jej kartach przedstawiono dziesięć wytycznych prowadzących do tego celu. Wytyczne te zostały gruntownie omówione, a ich znaczenie i sposób stosowania w praktyce wyjaśniono, posługując się przykładowymi fragmentami kodu. Kod ten napisano w Javie, jednak książka okaże się przydatna również dla programistów używających innych języków.

W książce przedstawiono następujące zagadnienia:
pielęgnacja kodu i jej znaczenie dla poprawnego działania systemu,
pielęgnowalność kodu i sposoby jej oceny,
dziesięć wytycznych tworzenia kodu łatwego w pielęgnacji,
wskazówki i wyjaśnienia dotyczące stosowania wytycznych w praktyce,
typowe obiekcje wobec stosowania wytycznych i argumenty za ich wykorzystaniem.

źródło opisu: http://helion.pl

źródło okładki: http://helion.pl