Zgłosuj na książki roku 2017
technika
Tethis

Podręcznik jest przeznaczony dla studentów kierunków geofizycznych i geologicznych, absolwentów tych kierunków oraz kierunków pokrewnych, a także innych osób zainteresowanych metodą georadarową. W pierwszym rozdziale opisano podstawy teoretyczne propagacji fal elektromagnetycznych w ośrodku geologicznym. Rozdział drugi poświęcono budowie aparatury georadarowej. Zaprezentowano pokrótce...

W pierwszym rozdziale opisano podstawy teoretyczne propagacji fal elektromagnetycznych w ośrodku geologicznym. Rozdział drugi poświęcono budowie aparatury georadarowej. Zaprezentowano pokrótce historię radaru, najważniejsze rodzaje radarów używanych w geofizyce prospekcyjnej oraz podstawowe elementy urządzenia. Dokonano przeglądu rozwiązań konstrukcyjnych obecnie produkowanych georadarów. W kolejnym rozdziale przedstawiono podstawowe warianty pomiarów georadarowych: klasyczne profilowanie refleksyjne, profilowanie prędkości WARR (lub CMP) i prześwietlanie. Omówiono profilowanie 3D, jak również profilowanie wielokanałowe. Rozdział czwarty dotyczy planowania prac terenowych. Przeanalizowano najważniejsze parametry pomiarowe (długość okna czasowego, liczba próbek, liczba złożeń). Określono wpływ tych parametrów na jakość rejestracji informacji użytecznej. W następnym rozdziale przeanalizowano efektywność różnych algorytmów do przetwarzania danych georadarowych. Przedstawiono również podstawowe procedury edycji tych danych. W rozdziale szóstym opisano oprogramowanie do wizualizacji i interpretacji danych. Scharakteryzowano możliwości przetwarzania danych georadarowych przez darmowy system Seismic Unix. W kolejnym rozdziale omówiono wszechstronnie zastosowanie metody georadarowej w badaniach: geologicznych, inżynierskich i ekologicznych. Wytypowano kilka obszarów zastosowań, w których metoda georadarowa jest szczególnie użyteczna. Ostatni rozdział dotyczy rozkładu pola elektromagnetycznego. Skupiono się głównie na najbardziej znanej obecnie metodzie FDTD. Pokazano kilka przykładów rozkładu pola nad prostymi obiektami.

źródło opisu: Wydawnictwo AGH, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoagh.pl/