Staropolskie szlacheckie oracje weselne. Genologia, obrzęd, źródła

Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
historyczna

Dysertacja zatytułowana Staropolskie szlacheckie oracje weselne. Genologia obrzęd, źródła poświęcona jest zagadnieniu XVII-wiecznych szlacheckich oracji, które były wygłaszane w czasie długiego procesu od konkurów do przenosin. Mimo negatywnych opinii większości badaczy, którzy krytykują zarówno pozorny schematyzm, jak i pustosłowie oracji weselnych, należy analizować te okolicznościowe teksty w świetle zwyczaju i potrzeb komunikacyjnych oraz oczekiwań XVII-wiecznej szlachty. Oracje weselne można podzieli na wiele rozmaitych gatunków związanych z porządkiem weselnych obrzędów i różniących się nie tylko znaczeniem, ale również strukturą i kompozycją. Do tej pory nie prowadzono żadnych szczegółowych badań nad mowami weselnymi prezentowana praca jest pierwszą poświęconą temu zagadnieniu.

Frydzia | 2012-11-07
Przeczytana: 16 czerwca 2013