Tramwaje w Poznaniu

2005-01-01
2005-01-01
8392078411
tramwaj Poznań komunikacja miejska tramwaje MPK Poznań

Okładka książki Atlas komunikacji miejskiej. Województwo zachodniopomorskie Piotr Dutkiewicz, Remigiusz Grochowiak
Atlas komunika... Piotr Dutkiewicz, R...

Pamiętam jedną z moich wizyt w zacnej poznańskiej Księgarni Jedynka, kiedy myszkując między regałami i półkami znalazłem taką oto publikację. Wtedy na rynek księgarski dopiero wchodziły publikacje dotyczące transportu szynowego. Dziś wygląda to zupełnie inaczej, choć teraz wyraźniejsza jest dominacja książek poświęconych kolejnictwu. W tamtym czasie jednak „Tramwaje w Poznaniu” były bodaj jednym z pierwszych tytułów w ofercie wydawnictwa Kolpress.
Autor, Pan Piotr Dutkiewicz, był niezwykłym pasjonatem komunikacji miejskiej. W jego dorobku widnieje m. in. współautorstwo atlasu komunikacji miejskiej. Zdążył przyczynić się do powstania tomów poświęconych województwom wielkopolskiemu i zachodniopomorskiemu – kompletny atlas nie został niestety ukończony, gdyż autor zmarł 19 maja 2007 r.
Niniejsza monografia to niezwykle przemyślana i opowiedziana historia rozwoju linii tramwajowych oraz eksploatowanego taboru na przestrzeni ponad 120 lat. W sumie to także opowieść o dziejach komunikacyjnych Poznania. Autorowi udało się zachować właściwą proporcję między ilością zdjęć a merytorycznym tekstem – nie jest to zatem kolorowy album, ale nie jest to również wydawnictwo encyklopedyczne. Niezwykle ładnie wydana: wyraźne fotografie na kredowanym papierze, twarda, lakierowana. Wartościowa pozycja, dla hobbystów wręcz nieoceniona. 8/10

• Kolej

Dodaj cytat z książki Tramwaje w Poznaniu