USA w cieniu swastyki

Okładka książki USA w cieniu swastyki
Arnie Bernstein Wydawnictwo: Rebis historia
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
SWASTIKA NATION: FRITZ KUHN AND THE RISE AND FALL OF THE GER
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2015-04-28
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-28
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378186830
Tłumacz:
Norbert Radomski
Tagi:
historia Niemcy swastyka
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
751
468

Na półkach:

Pod przewodnictwem Kuhna Przyjaciele Nowych Niemiec w 1936 roku przeistoczyli się w Niemiecko-Amerykański Bund, organizację o faszystowskiej ideologii. Ich sprzymierzeńcem był nie tylko wspomniany już Henry Ford, ale także Walt Disney. Wspierali ich Amerykanie niemieckiego pochodzenia – od dozorcy w niewielkim mieście poczynając, na wpływowych prawnikach kończąc. Oficjalnie Bund powstał, by powstrzymać komunizm, na czele którego stali rzekomo Żydzi, jednak w rzeczywistości bundowcy chcieli stworzyć nowe państwo pod znakiem swastyki. Pod pozorem walki o prawa obywatelskie, Kuhn wykorzystywał indiańskie organizacje (mimo faktu, iż nie byli „czyści rasowo”) do szerzenia nazistowskich haseł. Organizował letnie obozy dla dzieci i młodzieży, podczas których szkolił przyszłych rządzących USA. Bund wydawał także swoją gazetę, w której chwalił Hitlera, a o całe zło obwiniał Żydów. Apogeum tego obłędu stał się wspólny zjazd Ku-Klux-Klanu i Bundu, który miał miejsce 18 sierpnia 1940 roku. Na szczęście ten rok okazał się także rokiem, w którym Bund dokonał swego żywota.

Arnie Bernstein pokazał też inne oblicze amerykańskich Niemców. Towarzystwo im. Steubena wraz ze swoimi wpływowymi członkami było ostrym przeciwnikiem Bundu. Niestety, w porównaniu do faszyzujących obywateli USA była to nieliczna niemiecka grupa. Przeciwko Bundowi bardzo żywo występowali Amerykanie pochodzenia żydowskiego oraz instytucje chrześcijańskie. Przykładem owych działań może być hollywoodzka liga do walki z nazizmem. Ta żydowsko-chrześcijańska organizacja potępiała faszyzm, zarówno ten w USA, jak i zagranicą. Liga wydawała biuletyny antynazistowskie i dwa razy w tygodniu prowadziła programy radiowe. Znany dziennikarz, Walter Winchell, ostro atakował Bund i Fritza Kuhna w swoich audycjach radiowych i na łamach prasy. Przeciwnicy nazizmu wykorzystywali różnorodne środowiska i społeczności do walki z tą ideologią. Ciekawą postawą wykazał się powszechnie szanowany rabin Wise. Wspólnie z sędzią Nathanem Perlmanem zwrócił się o pomoc do Meyera Lansky’ego, znanego gangstera. Okazał się on człowiekiem skorym do pomocy w zwalczaniu tego rodzaju zła. Z jego inicjatywy organizacje gangsterskie w całych Stanach Zjednoczonych podjęły walkę z bundowcami. Metody, którymi się posługiwały, nie były koniecznie zgodne z prawem, ale przynosiły spodziewane efekty i dawały liczne powody do wspominanej po latach dumy. Swoimi działaniami Meyer Lansky nie tylko osłabiał Bund, ale także wzmacniał przyszłe państwo Izrael. Był on jednym z zaopatrzeniowców w broń dla armii odradzającego się kraju. W jego ślady poszło też kilku innych gangsterów.

Więcej: http://portafortunas.pl/usa-w-cieniu-swastyki-arnie-bernstein-recenzja/

Pod przewodnictwem Kuhna Przyjaciele Nowych Niemiec w 1936 roku przeistoczyli się w Niemiecko-Amerykański Bund, organizację o faszystowskiej ideologii. Ich sprzymierzeńcem był nie tylko wspomniany już Henry Ford, ale także Walt Disney. Wspierali ich Amerykanie niemieckiego pochodzenia – od dozorcy w niewielkim mieście poczynając, na wpływowych prawnikach kończąc. Oficjalnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    56
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    23
  • Historia
    7
  • II wojna światowa
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Ameryka
    1
  • XX wiek
    1
  • Kolejka
    1
  • II Wojna Światowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki USA w cieniu swastyki


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne