Historia broni maszynowej od roku 1860 do czasów współczesnych

Okładka książki Historia broni maszynowej od roku 1860 do czasów współczesnych
Roger Ford Wydawnictwo: Bellona militaria, wojskowość
178 str. 2 godz. 58 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Tytuł oryginału:
World' s Great Machine Guns
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
178
Czas czytania
2 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
8311089779
Tłumacz:
Jerzy Majszczyk, Artur Bilski
Tagi:
broń palna broń maszynowa karabiny maszynowe historia broni
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: , ,

Już od momentu wynalezienia broni palnej człowiek zaczął się zastanawiać nad sposobami uczynienia jej jeszcze bardziej efektywną. Usiłował udoskonalić działanie mechanizmów po to aby wystrzeliwane pociski leciały do celu pewniej, silniej i szybciej. Istniał jednak jeszcze i inny cel: zwiększenie szybkostrzelności. Pierwotną formą broni wielostrzałowej były wielolufowe działka odprzodowe lub działka – organowe (organki), strzelające, zależnie od sytuacji, odpalanymi po kolei pociskami lub całymi salwami. Była to jednak ślepa uliczka; chociażby dlatego, że ponowne załadowanie działka do oddania kolejnej salwy wymagało bardzo długiego czasu. Dopiero opracowanie skutecznej metody ładowania broni odtylcowo, nabojem zespolonym, stanowiło szansę rozwoju broni palnej, lecz i to jeszcze nie wystarczało. Udoskonalenie naboju zespolonego składającego się z twardego pocisku osadzonego w sztywnej i powtarzalnej w formie i w kształcie metalowej łusce, mieszczącej ładunek miotający i ładunek inicjujący zapłon, umożliwiło podawanie naboi w sposób mechaniczny. Tak właśnie zrodziła się broń strzelająca ogniem maszynowym (ciągłym), pierwotnie napędzana zewnętrznie, następnie uruchamiana energią odpalanych i wystrzeliwanych naboi – karabin maszynowy. Wszystko tylko po to, by po prawie stu latach wrócić do swojej pierwotnej formy, zewnętrznie napędzanego wielolufowego karabinu. Broń maszynowa całkowicie zmieniła naturę i formę konfliktów zbrojnych oraz taktykę walki.

„Historia broni maszynowej” to książka opisująca m. in. powstanie, rozwój i schyłek pistoletów maszynowych, najsłynniejszych: Thompsona, najbrzydszego Stena czy najpopularniejszego MP40. Opisuje także narodziny na polach bitew Pierwszej Wojny ręcznych karabinów maszynowych, ich rozwój i przemianę w uniwersalne karabiny maszynowe. Wszystko barwnie zilustrowane i opisane według wszelkich norm, co powoduje, że czyta się zerkając w tym samym czasie jednym okiem na ładne fotografie i zdjęcia. Solidne opracowanie, choć bardziej z gatunku popularnonaukowych niż typowo technicznych, ale może przez to lepiej trafi do czytelnika.

Już od momentu wynalezienia broni palnej człowiek zaczął się zastanawiać nad sposobami uczynienia jej jeszcze bardziej efektywną. Usiłował udoskonalić działanie mechanizmów po to aby wystrzeliwane pociski leciały do celu pewniej, silniej i szybciej. Istniał jednak jeszcze i inny cel: zwiększenie szybkostrzelności. Pierwotną formą broni wielostrzałowej były wielolufowe...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    1
  • Ulubione
    1
  • Albumy
    1
  • Militaria
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia broni maszynowej od roku 1860 do czasów współczesnych


Podobne książki

Przeczytaj także