Ni Marx ni Jésus

Wydawnictwo: Robert Laffont
filozofia i etyka
francuski
Cavalcanti

JEAN-FRANCOIS REVEL Ani Marks, ani Jezus Wielki wolnomyśliciel, ostatni już chyba we Francji z ginącego gatunku, zmarł przed kilkunastoma dniami. To za krótki okres, by w pełni ocenić jego znaczenie dla współczesnej filozofii i myśli politycznej, wystarczający jednak dla odcedzenia z pośmiertnych hołdów substancji tego dzieła i tego życia. (c) AFP/JEAN-PIERRE MULLER Dzisiaj to się nazywa...

Dzisiaj to się nazywa "niepoprawność polityczna", kiedyś mówiono "nonkonformizm". Jean-Francois Revel celował w tej dyscyplinie. Nie mogło być inaczej, skoro już w studenckiej rozprawce uznał Kartezjusza za "ostatniego filozofa Średniowiecza", podczas gdy przyjęty kanon kazał go uważać za prekursora nowoczesnej myśli. Historyczna rola filozofii, to znaczy opisywanie czy objaśnianie świata, skończyła się zresztą wraz z Kantem, ustępując miejsca nauce - powtarzał Revel. Dlatego sam zwrócił się ku polityce i jej surowemu komentowaniu.

źródło opisu: Robert Laffont 2002

źródło okładki: Robert Laffont 2002