Bezkręgowce. Podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-14595-8

Bezkręgowce mają istotny wpływ na wszystkie łańcuchy troficzne w naturze, na gospodarkę i zdrowie człowieka. Pięknem kształtów, kolorów, różnorodnością zachowań dostarczają wielu przeżyć estetycznych. Autor w sposób łatwy, zrozumiały, za pomocą opisów, rycin i fotografii omawia wszystkie grupy bezkręgowców, w ujęciu systematycznym. Informuje o rozsiedleniu, sposobach życia, budowie, funkcji, rozmnażaniu i rozwoju bezkręgowców, pochodzeniu, a także znaczeniu w naturze i dla człowieka. Wiadomości te przenikają się nawzajem i dają wyważony obraz każdej jednostki systematycznej tak, aby czytelnik widział bezkręgowce jako twory ewolucji reagujące na warunki środowiska.

Książka zawiera pełną wiedzę o bezkręgowcach, gdyż w ostatniej chwili umieszczono opis bezkręgowców, które odkryto w drugiej połowie 1995 roku, a były tak odmienne od dotychczas poznanych, że nadano im rangę typu: lejkobębce – Cicliophora.

Podręcznik adresowany jest przede wszystkim do studentów biologii uniwersytetów, uczelni rolniczych, pedagogicznych, ochrony środowiska oraz do nauczycieli i licealistów z klas o profilu przyrodniczym, a także do wszystkich, którzy mogą się zetknąć z bezkręgowcami w literaturze, nauce, prowadzeniu badań, działalności gospodarczej, ochronie zdrowia oraz środowiska.

źródło opisu: http://www.matras.pl/bezkregowce-podstawy-morfolog...(?)

Jarosław Dąbrowski | 2014-11-03

Mam starsze wydanie, ale to jeden z najlepszych podręczników do zoologii bezkręgowców. Wydanie jednotomowe, mocno skompilowane ale jest wszystko co być powinno. Polecam

Meell | 2014-02-17
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo rzetelne, obszerne, szczegółowe opracowanie. Przejrzyste ryciny. Język jest moim zdaniem bardzo trudny w odbiorze, mimo pojawiających się czasem ciekawostek.

"Musiałem" przeczytać praktycznie w całości. Egzemplarz tak zaczytany, że skusiłem się na zakup jednego z najnowszych wydań. Właściwie jedyny podręcznik na rynku i do tego wyśmienity. Ustępuje jedynie kilkutomowemu opracowaniu pod redakcją Grabdy. Niestety ten drugi od lat nie wznawiany, zapewne ze względu na zmiany w systematyce, które trzeba by mocno przeredagować. Książka obowiązkowa na półce dla każdego, kto powaznie interesuje się zoologią.