Wprowadzenie do edytorstwa i tekstologii

Tłumaczenie: Piotr Salwa
Seria: Podręcznik Humanisty
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Introduzione agli studi di filologia italiana
edytorstwo, tekstologia
Mateusz

Podręcznik Alfreda Stussiego podejmuje podstawowe i uniwersalne zagadnienia filologii-edytorstwa. Pole zainteresowań filologa wyznacza cel praktyczny: ustalenie (lub rekonstrukcja) oryginalnej (lub uznanej za prawidłową) formy tekstu, odtworzenie właściwego kształtu wyrazów i zdań, usytuowanie tekstu w ramach pewnej tradycji, wyjaśnienie niezrozumiałych aspektów oraz zaproponowanie elementarnej interpretacji. Efektem i ukoronowaniem pracy filologa jest edycja krytyczna wybranego tekstu, przygotowana zgodnie z zasadami sztuki. Filologia i edytorstwo stanowią zatem jedność. Rozważania zawarte w tej książce pokazują, że filologię trudno kojarzyć ze zmurszałą wiedzą potrzebną jedynie tym, których interesuje zamierzchła przeszłość. Nowoczesna filologia często decyduje o kształcie współczesnych tekstów, które proponują nam wydawcy. Trudno zatem wyobrazić sobie nowoczesnego wydawcę, który nie ma w tym zakresie żadnej orientacji.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,770.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,770.html

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!