Haracz szarego dnia

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna
Bacha85

W książce poznajemy wąski wycinek okupacji-działalność grupy konspiracyjnej, jej główną akcję-- wysadzenie pociągu- i wysoką cenę, którą ona zapłaciła. Postaci, wcale nie n miarę herosów. Zwykli ludzie, poddani zwykłym ludzkim słabościom, dzięki temu prawdziwi jak większość i reprezentatywni dla niej w artystycznej konstrukcji autora. Ci zwykli ludzie, żyjący w niezwykłych czasach, zmuszeni do przeżyć na miarę nieoczekiwaną, ukazani są tylko w działaniu i własnych odczuciach. Autor unika komentarza. Powieść chwilami sprawia wrażenie suchej relacji, w której skrótowe lapidarne ujęcie faktów potęguje ich wymowę. Pozorne niezaangażowanie uczuciowe autora zmusza czytelników do osobistego odczytywania wieloznaczności tekstu. A to już świadczy o autorstwie dużej rangi.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

apolinary | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Trzymająca w napięciu, niebanalna lektura. Powstał również film na jej podstawie, który, mimo, że zubożony fabularnie względem książki, warto obejrzeć. CHętnie bym pogadał o tej książce z kimś, któ ją również przeczytał.

Paweł Skorupski | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015