Sklepik z niespodzianką. Adela

Okładka książki Sklepik z niespodzianką. Adela Katarzyna Michalak
Okładka książki Sklepik z niespodzianką. Adela
Katarzyna Michalak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Sklepik z niespodzianką (tom 2) literatura piękna
Sklepik z niespodzianką (tom 2)
Nasza Księgarnia
2012-07-25
2012-07-25
9788310120267
miłość przyjaźń

Ten tom jest jeszcze lepszy od poprzedniego. W życiu głównych postaci wiele się dzieje, nie są przerysowane, a wszelkie zło, które im się przydarza, nie przytłacza i nie dołuje czytelnika - to wielki plus dla autorki. Jedyna merytoryczna uwaga - w jednym miejscu (str. 79, wyd. z 2012 r.) autorka pisze, że wójt z własnej kieszeni ufundował nowy dzban zwieńczający fontannę, a już na 195 str., że zrobiła to Adela. Szkoda, że żadna z 2 redaktorek tego nie wyłapała.

Fajna seria na wakacje!

Fajna seria na wakacje!

Po tym jak zakończyła się pierwsza część „Sklepiku z niespodzianką” wiedziałam, że od razu muszę przeczytać następny tom. Dobrze, że byłam na to przygotowana, bo pierwszy tom przeczytałam na wyjeździe, ale drugi czekał sobie bezpiecznie w walizce. Byłam ciekawa, jakie przygody są przygotowane do Adeli.
Bogusia dochodzi do siebie po tym jak Anna Potocka wróciła do żywych. Ale to Adela wysuwa nam się na pierwszy plan. Adela jest radną Pogodnej i pracuje, jako księgowa. W mieście uchodzi, jako femme fatale. Nie wiele osób wie, a w zasadzie nikt nie wie, co sprawiło, że nie była taka zawsze. Stała się taka z powodu nieszczęśliwej miłości z lat nastoletnich. Jednak życie ma dla niej jeszcze jedną niespodziankę. Czy Adela się podda? Czy Bogusia zapomni o Wiktorze?
Sama Adela nie miała łatwego życia. Najstarsza z rodzeństwa nigdy nie czuła, że ma wystarczająco dużo uwagi rodziców. Zawsze musiała być opiekunką swoich sióstr i braci, a kiedy zaczęła odnosić sukcesy zawodowe poczuła się, że rodzina mieszkająca na drugim końcu Polski traktuje ją, jako sponsora. Na dodatek życie miłosne Adeli to kompletna porażka. Od czasów licealnych, gdy ulokowała uczucia w nieodpowiednim chłopaku jest niedostępna dla mężczyzn i nie interesują ją związki prowadzące do założenia rodziny. Nie znaczy to, że Adela o tym nie marzy. Jest to postać bardzo smutna, bo na zewnątrz wydaje się, że wszystko ma, a w środku czuje pustkę i samotność, którą próbuje zabić kolejnymi randkami czy sesjami Rady Miasta Pogodna.
Kurczę, ten tom zdecydowanie utrzymał poziom poprzedniego. Nie spodziewałam się tego. Podobało mi się w tej książce, że mimo tego, iż Adela miała być wiodącą postacią to jednak ciągle wiedzieliśmy jak radzi sobie Bogusia z sytuacją z Wiktorem i Anną.
Podobała mi się ta część. Doceniam też, że autorka porusza trudne społecznie tematy. Zawsze to jest u mnie duży plus, bo może to pomóc komuś, kto czyta daną powieść. Na dodatek to zakończenie ponownie było zaskakujące!

"Owszem, każdy z nas wcześniej czy później dozna szoku, uzmysławiając sobie, że życie to nie bajka, a ludzie to nie dobre wróżki i prawi książęta. Trudne przeżycia i tragedie, których musimy doświadczyć, z jednych czynią zgorzkniałych malkontentów, innych popychają ku wódzi i narkotykom, jeszcze inni popadają w marazm i depresję. Jednak szczęśliwcy obdarzeni duszą dziecka otrząsają się z porażek, tak właśnie jak dziecko, które robiąc pierwsze kroki, upada, płacze, podnosi się i znowu próbuje - tylko dlatego, że nikt dziecku nie powiedział: "Możesz się poddać! Po co próbujesz? To bez sensu! Tylko sprawi ci ból!". Tak, wstaje i idzie dalej. Istota o duszy dziecka przełknie łzy, zniesie ból i... z nową wiarą, nową nadzieją i tą samą radością rozpocznie życie od nowa, naiwnie ufając, że tym razem się uda." ~ Katarzyna Michalak, Sklepik z niespodzianką. Adela, Warszawa 2012, s.251.

Bogusia dochodzi do siebie po tym jak Anna Potocka wróciła do żywych....

Przyjemna historyjka.

Przyjemna historyjka.

Dalsze losy właścicielki kafejki Bogusi oraz jej przyjaciółek Adeli, Stasi, Lidki oraz Konstancji.

Tym razem na pierwszy plan wysuwa się Adela, radna gminy oraz księgowa uchodząca za "femme fatale". Kobieta skrywa przed swoimi przyjaciółkami tajemnicę. Otóż, będąc uczennicą szkoły średniej zakochana była w Wiktorze Potockim, jednak mężczyzna związał się później z Anną, zaś ona sama padła ofiarą intrygi ze strony przyszłej szwagierki mężczyzny Anity. Podczas jednej z imprez została wykorzystana seksualnie przez jednego z kolegów Wiktora, zaś sama Anita podszywała się często pod Annę. Adela dowiadując się o powrocie żony jej byłego ukochanego wraca wspomnieniami do tych wydarzeń, wystawiając w ten sposób na szwank relację z zakochaną w Wiktorze Bogusią. Mężczyzna tymczasem podejmuje pracę w Australii. Adelą zaś interesuje się wójt gminy Pogodna- Jan.

Konstancja mierzy się z trudną sytuacją rodzinną i nie potrafi poradzić sobie z tym, że Igor w którym się zakochała pozostawił ją samą w ciąży. Gdy rodzi ona dziecko popada w depresję poporodową. Przyjaciółki postanawiają jej pomóc.

Lidka z kolei przeżywa kryzys małżeński. Kobieta po raz kolei traci dziecko w wyniku poronienia, zaś relacje z jej mężem są bardzo chłodne. Niebawem Lidka dostaje od niego pozew rozwodowy i przestaje radzić sobie z sytuacją.

Drugi tom "Sklepiku z niespodzianką" ma zupełnie inny charakter, niż poprzedni. Jest to książka pełna emocji i zaskakujących momentów. Z powodu powrotu Anny i długo skrywanych tajemnic przyjaźń bohaterek zostaje wystawiona na próbę, zaś one same zmuszone są do podejmowania trudnych decyzji, które rzutują na ich relacje z najbliższymi.

W tym tomie bliżej poznajemy również Adelę- kobietę, która marzy o wielkiej miłości, ale jednocześnie cały czas czuje coś do Wiktora i staje się przez to zazdrosna nie tylko, o Annę, ale I Bogusię. Tęskni również za swoją zmarłą ciotką, która cały czas ją wspierała i nauczyła ją wielu rzeczy. Niebawem Adela dowiaduje się, że cierpi na nowotwór i musi poddać się operacji. Pomoc jej ofiaruje Jan, któremu kobieta od dawna nie jest obojętna. To w nim zyskuje ona oparcie i obdarza go swoim uczuciem. Adela jest kobietą pełną sprzeczności i kontrastów. Często postępuje pochopnie, czego później zaczyna żałować. Interesuje się jednak losem przyjaciółek i wie, że zawsze może na nie liczyć.

Reasumując. Drugi tom "Sklepiku z niespodzianką" jest nieco lepszy od pierwszego. Duża w tym zasługa emocjonalnej fabuły i nagłych zwrotów akcji. Bardzo dobra książka.

Lekko się czyta, wzrusza niemiłosiernie, Adela jest wspaniałą postacią. Jej podejście do ludzi cudowne, a życie dorosłe choć rozpoczęło się tragicznie na szczęście wróciło na dobry tor.

Lekka literatura kobieca na kilka wieczorów.

Lekka literatura kobieca na kilka wieczorów.

Tegoroczne święta upłynęły mi pod znakiem lektury "Sklepiku z niespodzianką" Adela.
Czyta się lekko i przyjemnie, super odskocznia

Czyta się lekko i przyjemnie, super odskocznia

Druga część perypetii kobiet znanych z powieści ,,Sklepik z Niespodzianką”.
Ponownie spotykamy się z właścicielką Sklepiku- Bogusią, a także jej przyjaciółkami: Lidką, Stasią i Adelą, a także z pozostałymi mieszkańcami Pogodnej.

Główną bohaterką tej części jest Adela- silna i niezależna radna miasteczka, ambitna bizneswoman oraz zdeklarowana singielka. Mieszka w pojedynkę- otoczona luksusem, bogactwem i stale zmieniającymi się kochankami. Piękna kobieta nie ma jednak najmniejszej ochoty wiązać się z żadnym z nich na stałe.

Co sprawiło, że Adela- zamiast miłości- jako sposób na życie wybrała pogoń za pieniędzmi i bezwzględne unikanie związków z mężczyznami? Czy za fasadą oziębłości i wyrachowania kryje się coś więcej? Co spowoduje zmianę w jej myśleniu i przewartościowuje to, co Adela dotychczas uważała za najważniejsze?

Czy Bogusi uda się zapomnieć o Wiktorze i odnieść finansowy sukces?

W drugiej części powieści spokojną egzystencję mieszkańców Pogodnej zburzy nieoczekiwane pojawienie się uznanej za zmarłą Anny Potockiej, która ponownie namiesza wśród lokalnej społeczności. Największym zaskoczeniem okażą się jednak losy miejscowej pani weterynarz...

Całość może nieco infantylna i przewidywalna - ale jakże urocza.
Koniecznie muszę wypróbować kąpieli w śmietankowym budyniu i cytrynowej galaretce.

Druga część perypetii kobiet znanych z powieści ,,Sklepik z Niespodzianką”.

Po pierwszej części przyznam szczerze, że byłam zawiedziona. Wiało taką nudą, że czytałam, ziewałam i czekałam na koniec.
W przypadku drugiej części nie mogę napisać tego samego. Zupełnie inaczej napisana część mam wrażenie. Po kilku stronach o dziwo się wciągnęłam i nurtowało mnie co takiego się wydarzyło w życiu Adeli. Jej historia o wiele bardziej ciekawa i posiadająca nawet nutkę tajemniczości.
Zagadkowa przeszłość tytułowej bohaterki i jej nieszczęśliwa miłość sprawiły, że powieść czytało się naprawdę dobrze i miło. Sama końcówka może trochę za mdla ale w ogólnej ocenie wypada ta część o wiele lepiej niż pierwsza. Mam nadzieję, że ostatnia książka z tego cyklu będzie jeszcze lepsza.

• Katarzyna Michalak