Tajne epizody II wojny światowej

2010-01-01
2010-01-01
978-83-241-35912
Maciej Antosiewicz, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
II wojna światowa tajemnice historii historia

Książka zawiera mocno skrótowy opis wielu tajnych epizodów II wojny światowej. Opisy są ciekawe. Książka zawiera jednak pewne błędy rzeczowe, pochodzące od autora oraz od tłumacza. ("Admiral Graf von Spee" nie był jednym z największych okrętów II wojny światowej, zaś "battleship" nie tłumaczy się na "okręt wojenny", a na "pancernik" lub "okręt liniowy").

Książka przytacza 70 dosyć mało znanych akcji podczas II wojny światowej. Z pośród tych 70 wydarzeń zapamiętam na dłużej może kilka. Tematy są pomieszane, niby są podzielone na rozdziały, ale one nic nie znaczą. Napisane językiem dosyć prostym, przyjemnym. Ponownie po książkę raczej bym nie sięgnęła, jednak nie uważam że czas poświęcony tej pozycji za stracony. Jednak bardziej pewnie zainteresuje osoby mocno zainteresowane tą wojna, niż takie, które sięgnęły po książkę z zwykłej ciekawości

Dla mocno zainteresowanych tematem II wojny światowej ta pozycja będzie interesująca, ale pewnie pozostawi jakiś niedosyt. Dla poszukiwaczy sensacji i historycznych smaczków może wydać się nudna. Warto jednak przeczytać tę książkę. Można dzięki niej poznać ten drugi, niewidoczny plan działań wojennych, z którego istnienia nie każdy zdaje sobie sprawę.

Wahałem się, czy wystawić tej książce 5 (przeciętna),czy 6 (dobra).
Jako, że każdy rodzaj wiedzy jest pewną wartością dodaną, to uznam tę książkę jednak za "dobrą".

Mając na względzie jej objętość w zestawieniu ze spisem treści trzeba już na wstępie pogodzić się z faktem, że ta pozycja to rodzaj kilkustronicowych "strzałów" ciekawostek historycznych, którymi można się później dzielić z innymi na zasadzie "a wiecie, że...."

Wahałem się, czy wystawić tej książce 5 (przeciętna),czy 6 (dobra).

Dla mnie rozczarowanie. Historie może i ciekawe, jednak napisane prostym językiem i bez pasji czy polotu.

Książka ciężka do czytania. Zbyt dużo faktów opisanych bardzo krótko.

Książka ciężka do czytania. Zbyt dużo faktów opisanych bardzo krótko.

• II WŚ
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Moje książki
  • 2000-2010