forum Oficjalne Konkursy

Città ideale - wygraj książkę „Morze trzcin. Księga życia Hili Campos".

LubimyCzytać
utworzył 28.11.2018 o 14:15

Jest rok 1602. W Zamościu krzyżują się ścieżki Polaków, Ormian i sefardyjskich Żydów. Kupiec Menachem Campos i jego syn Ruben wracają ze Stambułu z niedawno poślubioną żoną Rubena, Szikmą o różnobarwnych oczach. Mądrej i pięknej zielarce, uśmierzającej choroby ciała i duszy, towarzyszy młodsza siostra, tkaczka Miriam, której palce wyczarowują pełne życia i namiętności gobeliny. Zamojski dom Camposów znów jest pełen śmiechu, rozmów i miłości, a głowę i serce Hili poza córeczką zaczyna zaprzątać ktoś jeszcze. Wydaje się, że rodzinie tułaczy nareszcie sprzyja los. A jednak tylko do czasu… „Księga życia Hili Campos” to porywająca dwutomowa opowieść o burzliwych dziejach sefardyjskich Żydów, wygnanych w 1492 roku z Hiszpanii edyktem króla Ferdynanda i królowej Izabeli.

Pragnienie znalezienia nowej ojczyzny wiedzie rodzinę Camposów do Wenecji i Zamościa, a ich niekończącej się wędrówce towarzyszy marzenie o città ideale – mieście idealnym. Zastanawialiście się kiedyś, jaką atmosferę i jaką infrastrukturę powinno mieć miasto, żeby zasługiwać na tytuł idealnego? Opiszcie przestrzeń, która dla Was byłaby città ideale.

Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Morze trzcin. Księga życia Hili Campos - Jacek Skowroński
Morze trzcin. Księga życia Hili Campos

Autor : Agnieszka Wojdowicz

Jest rok 1602. W Zamościu krzyżują się ścieżki Polaków, Ormian i sefardyjskich Żydów. Kupiec Menachem Campos i jego syn Ruben wracają ze Stambułu z niedawno poślubioną żoną Rubena, Szikmą o różnobarwnych oczach. Mądrej i pięknej zielarce, uśmierzającej choroby ciała i duszy, towarzyszy młodsza siostra, tkaczka Miriam, której palce wyczarowują pełne życia i namiętności gobeliny. Zamojski dom Camposów znów jest pełen śmiechu, rozmów i miłości, a głowę i serce Hili poza córeczką zaczyna zaprzątać ktoś jeszcze. Wydaje się, że rodzinie tułaczy nareszcie sprzyja los. A jednak tylko do czasu… „Księga życia Hili Campos” to porywająca dwutomowa opowieść o burzliwych dziejach sefardyjskich Żydów, wygnanych w 1492 roku z Hiszpanii edyktem króla Ferdynanda i królowej Izabeli. Pragnienie znalezienia nowej ojczyzny wiedzie Camposów do Wenecji i Zamościa, a ich niekończącej się wędrówce towarzyszy marzenie o città ideale – mieście idealnym.

Regulamin
  • Konkurs trwa 28 listopada do 5 grudnia włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu Nasza Księgarnia. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [34]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
LubimyCzytać 10.12.2018 14:45
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!
Wybraliśmy zwycięskie prace:

wilk
privatehell90
Domi
Julka
Gońka

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 05.12.2018 23:59
Administrator

Konkurs zakończony.
Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi.
Zwycięzców wyłonimy niebawem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sonka 05.12.2018 22:08
Czytelniczka

Zamykam oczy i formuję, tworzę i buduję... Metaforyczna bo lekka jak chmury, czym w rzeczywistości jest, cegiełka za cegiełką. Powolutku, jak Demiurg oplatam idee winoroślą i bluszczem, które pną się po ścianach obłoków. Niby to równych bo idealnych, w swych pierzastych, ascetycznych kształtach, jednak dalekich od doskonałości. A mimo to trwałych stabilnych, przeźroczystych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Flora 05.12.2018 21:41
Czytelniczka

Miasto idealne?
Powinno być symetryczne.
Idealnie równe ścieżki, ulice, dróżki, budynki, parki, place zabaw, przedszkola, szkoły. Odmierzone co do centymetra. Wszystko wyliczone. Każdy kąt zmierzony. Obliczone pole każdej rzeczy. Odmierzona każda sekunda, minuta, godzina. Idealnie wypełniony grafik. Żadnych wolnych miejsc. Żadnych pustych przestroni. Wszystko zapełnione...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
marcinbartosiak 05.12.2018 19:27
Czytelnik

Nie lada wyzwaniem jest snuć refleksje o mieście idealnym i nie ulec zarazem utopijnym wizjom, które niegdyś zwodziły XIX-wiecznych urbanistów i socjalistów. Wprawdzie wszelkie utopijne eksperymenty społeczne zakończyły się klęską, lecz jeden projekt zasługuje na szczególną uwagę i uznanie. Mowa o projekcie Ebenezera Howarda, który zasłynął z innowacyjnej wizji miasta...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gońka 05.12.2018 13:27
Czytelniczka

Wyobraźcie sobie park, w którym przy każdej ławeczce jest elegancka lampa i mały regał pełen książek. Nad każdą alejką rośnie baldachim pełen kwiatów. Przy stawie na trawie leniuchują zwierzęta i bawią się całe rodziny.
Idźmy dalej w kierunku ulicy. Zamiast tramwaju czy samochodu - mamy do dyspozycji co jakiś czas stylowy świstoklik rodem z "Harrego Pottera". Każdego z nich...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ogarbejbe 05.12.2018 12:11
Czytelniczka

Powinno być spokojne, ale niezbyt małe. Powinno mieć piękne stare miasto, zadbane okolice. Ludzie powinni być dla siebie mili. Ale co najważniejsze powinni w nim mieszkać moi najbliżsi, bym mogła mieć ich obok.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Julka 05.12.2018 08:24
Czytelnik

Città ideale? Zielono, zielono i jeszcze raz zielono! Tylko wtedy czuje się świeżo, czysto i spokojnie. W końcu zielony kolor relaksuje :) Między zielenią, trawników, krzewów, drzew widzę też kolory, wiele barw – kwiaty: wiosną np. tulipany, latem róże, jesienią wrzosy i rzecz jasna kolorowe liście. W zimie kolory światełek!
Między tą naturą miasto, budynki nowoczesne...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Pola 05.12.2018 02:21
Czytelniczka

Miasto idealne brzmi trochę jak oksymoron.
W moim mieście idealnym nie ma korków, opóźnionych autobusów, zimy, beznadziejnych restauracji i bezpańskich zwierząt (wszystkie są za to „pańskie”, nie że się je wybija czy coś!).
Co zatem w nim jest? Mam dylemat czy powinno to być nowoczesne miasto z przeszklonymi budynkami i symetryczną siatką ulic, czy też miasto na poły...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Yevoni 04.12.2018 16:14
Czytelniczka

A po co komu miasto? Miasto idealne dla mnie nie istnieje. Na co komu zgiełk i tłumy? Prędzej skusiła bym się do określenia "miejsce".
Nagrzane od wiosennego słońca łąki pełne dzikich kwiatów. Gdzieś w oddali szumi las. Wiatr smagający moje policzki lekko je chłodzi. Po środku łąki ja, leżąca na kocu z poduszką pod głową przemierzam inne "idealne miejsca" z nosem w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej