forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Dziennikarstwo przyszłości - wygraj książkę "Plaża za szafą. Polska kryminalna".

LubimyCzytać
utworzył 07.02.2017 o 12:23

Choć reportaże wciągają dynamiczną akcją i uwodzą tajemnicą, są przede wszystkim opowieścią o Polsce, w której zbrodnia bywa aktem rozpaczy, nadziei albo ostatnią szansą. Marcin Kącki zabiera czytelnika w kryminalną podróż po Polsce: do Wdzydzów, gdzie dwóch przyjaciół zaplanowało terrorystyczny atak na międzynarodowy koncern, do Konstancina, gdzie mieszkała przebiegła pogromczyni celebrytów, Sanoka, gdzie gangiem rządziła kobieta, i Poznania, gdzie złodziej za szafą urządził sobie muzeum jednego, za to wybitnego obrazu. Te historie mrożą krew w żyłach, a jeszcze bardziej zdumiewają.

 
Dziennikarstwo prasowe jest najstarszą formą uprawiania tego zawodu. Co jakiś czas, gdy pojawiają się nowe środki komunikacji, wykształca się nowa specjalizacja. Trzydzieści lat temu nikt nie pomyślałby, że wyodrębni się kolejny rodzaj tej dziedziny – dziennikarstwo internetowe. Co czeka nas za kolejne trzydzieści lat? Czy po prasie, radiu, telewizji i Internecie pojawi się nowe medium? Jak Wam się wydaje, w jaki sposób technologia zmieni dziennikarstwo? Czy taki zawód w ogóle będzie jeszcze istnieć?  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.  



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Plaża za szafą. Polska kryminalna - Jacek Skowroński
Plaża za szafą. Polska kryminalna

Autor : Marcin Kącki

Choć reportaże wciągają dynamiczną akcją i uwodzą tajemnicą, są przede wszystkim opowieścią o Polsce, w której zbrodnia bywa aktem rozpaczy, nadziei albo ostatnią szansą. Marcin Kącki zabiera nas w kryminalną podróż po Polsce: do Wdzydzów, gdzie dwóch przyjaciół zaplanowało terrorystyczny atak na międzynarodowy koncern, do Konstancina, gdzie mieszkała przebiegła pogromczyni celebrytów, Sanoka, gdzie gangiem rządziła kobieta, i Poznania, gdzie złodziej za szafą urządził sobie muzeum jednego, za to wybitnego obrazu. Te historie mrożą krew w żyłach, a jeszcze bardziej zdumiewają. Bo Polska kryminalna to jedno z najdziwniejszych miejsc na światowej mapie zbrodni. Niewiele przeczytałem powieści kryminalnych, rzadko oglądałem filmy, a seriale kryminalne omijałem z daleka. Nudziły mnie, bo życie daje po mordzie najbardziej wymyślnym pomysłom literackim i scenariuszom. Poznałem to życie, gdy wpychałem się miedzy zbrodnie i karę z notesem, ołówkiem i długim nosem - a książka to efekt 10 lat tej reporterskiej roboty. Marcin Kącki W reportażu najlepsze jest to, ze nie trzeba niczego wymyślać, a i tak działa jak kryminał. U Kąckiego tak właśnie jest. Najpierw jest mistrzowskie pierwsze zdanie ("Po wypadku miała wpisać kwotę odszkodowania za utratę marzeń, ale zapomniała, o czym marzyła".), a potem mistrzowska historia. I tak w kółko, aż się wierzyć nie chce, a wierzyć trzeba, bo to dziennikarstwo w najlepszej postaci. Kącki ciągle gdzieś idzie, na kogoś czeka, próbuje złapać i zadać pytanie. Jest namolny, bezczelny i nigdy odpuszcza. Jeżeli Ryszard Kapuściński pisał z perspektywy lecącego ptaka, a Jacek Hugo-Bader z perspektywy wałęsającego się psa, to Marcin Kącki pisze z perspektywy natrętnej muchy. Filip Springer

Regulamin
  • Konkurs trwa od 7 lutego do 14 lutego włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Agora.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [45]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
LubimyCzytać 15.02.2017 11:44
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!

Wybraliśmy zwycięskie prace:

urszvla
ania0596
Mała
Majka
ewunia

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Goga 15.02.2017 11:34
Czytelniczka

Dziennikarstwo w przyszłości rozwinie się w dwóch kierunkach:
1. Dziennikarstwo amatorskie uprawiane przez wszystkich i wszędzie. Kręcone komórkami filmiki, niesprawdzone informacje, prywatne opinie poprzeplatane z faktami i zmyślonymi danymi. Każdy będzie się czuł ekspertem w każdej dziedzinie.
2. W natłoku brukowcowych danych, odbiorcy będą poszukiwać wiedzy przekazywanej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Damian 15.02.2017 00:18
Czytelnik

Rozważając ten problem musimy opierać się na faktach i dowodach więc:
-mamy coraz więcej, coraz szybszego internetu
-drobny sprzęt elektroniczny ma coraz lepsze możliwości nagrywania i natychmiastowego przekazywania obrazów i dźwięków
-rośnie liczba osób posiadających powyższe urządzenia
-chcemy szybszego, natychmiastowego informowania nas z miejsca zdarzenia, chcemy w nim...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Muminka 14.02.2017 23:02
Czytelniczka

Wiem, że wiele wynalazków czy technologii kiedyś pozostawało w sferze spekulacji, a obecnie cieszymy się coraz większymi bajerami typu VR. Może właśnie za 30 lat nowinką techniczną będzie dziennikarstwo VR.
Ale na razie wyobraźmy sobie świat, w którym każdy wyposażony jest w chip. Ów chip pozwala by tworzące się w naszym mózgu obrazy i myśli zostały przechwycone w formie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Alice266 14.02.2017 23:02
Czytelniczka

Moim zdaniem dziennikarstwo będzie istnieć za 30 lat jednakże przyjmie inną formę, dostosuje się do najnowszej technologii. Gazety zostaną zastąpione wiadomościami w internecie a książki czytnikami. Coraz mniej ludzi słucha radia więc uważam, że za kilkadziesiąt lat już po prostu ich ie będzie a ludzie tak jak teraz będą słuchać jej przez internet, któremu nie wróżę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
karolina27 14.02.2017 19:31
Czytelnik

Technika idzie do przodu i wydaje mi się, że dziennikarstwo również. Puśćmy wodze fantazji i zastanówmy się, czym będzie dziennikarstwo za 30 lat. Moim skromnym zdaniem, zniknie ono w obecnej postaci. Dziennikarzy będzie zdecydowanie mniej. Pisać za nich będą roboty. Będą to zwięzłe, lakoniczne formy, bo nikt nie będzie już miał czasu na czytanie gazet i czasopism....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ania0596 14.02.2017 17:25
Czytelnik

Wciąż łudzę się, że tradycyjne media nie zostaną zastąpione całkowicie nowymi mediami, bo właśnie z prasą wiążę swoją przyszłość.
Technologia niewątpliwie zmienia dziennikarstwo, obecnie każdy może zostać dziennikarzem-amatorem. Czy sprawia to, że dziennikarstwo umiera? Nie sądzę. Kiedy jest bardzo dużo słabych lub przeciętnych osób, łatwiej stać się zwyczajnie dobrym w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ja_czytniak 14.02.2017 16:37
Czytelnik

Myślę, że dziennikarstwo przetrwa i, mimo że pojawią się inne dziedziny, to nadal będzie można kupić zwykłą, tradycyjną gazetę. Dziennikarstwo będzie się zmieniać razem ze zmianą dominującej technologi i trendów, ale tradycja nie zaniknie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Justyna 13.02.2017 18:57
Czytelniczka

Każdy dzieciak staje się powoli dziennikarzem. Chodzą z telefonami i nagrywają wszystko udając wielkie gwiazdy YouTuba . Z czasem wszyscy będą "dziennikarzami".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
13.02.2017 15:26
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto