nierówności społeczne (3)
 • Ludzkość na ziemi nie może być pogodzona sama z sobą, dopóki zbytek kilku jest zniewagą dla ubóstwa prawie wszystkich. Ale nawet przy wzroście bogactw i zmniejszeniu nierówności, jednostki i społeczeństwa pozostają tym, czym były. Ludzie są niestali, społeczeństwa hierarchiczne. Zwycięstwo nad naturą pozwala tylko na panowanie rozumu nad namiętnościami, ale nie musi do niego prowadzić. więcej
  Raymond AronOpium intelektualistów
 • Każdy skrawek użytecznych gruntów na Terytoriach Zachodnich i Wschodnich (Grenlandii) albo należał do jednego z gospodarstw, albo był wspólną własnością grupy gospodarstw, które razem dysponowały wszystkimi zasobami, nie tylko pastwiskami, ale także żyjącymi na tym obszarze karibu, dzikimi jagodami, a nawet znoszonymi przez morze pniami drzew. Każdy, kto chciałby żyć samotnie, nie miałby więc nawet prawa do polowań czy zbierania runa. Na Islandii ten, kto tracił swoje gospodarstwo lub podlegał wygnaniu, mógł próbować żyć gdzie indziej na własną rękę - na jednej z przybrzeżnych wysepek, w porzuconym gospodarstwie lub w górach wewnątrz wyspy. Na Grenlandii takiej możliwości nie było, bo nie istniało też żadne realne "gdzie indziej".
  Efektem tego było społeczeństwo silnie scentralizowane, w którym kilku właścicieli najbogatszych gospodarstw mogło skutecznie sprzeciwić się jakimkolwiek działaniom szkodzącym ich interesom - w tym próbom wyłamania się z rutyny i innowacjom, które nie gwarantowałyby pomnożenia dóbr elity. (...) Taka struktura społeczna mogła przyczynić się do przypieczętowania losu grenlandzkich Normanów.
  więcej
  Jared DiamondUpadek. Dlaczego niektóre społeczeństwa upadły a innym się udało
 • Duńczyków w znaczeniu zbiorczym, jako naród, cechuje poczucie odpowiedzialności - a nawet ,,przynależności". Dorzucają się do systemu, ponieważ im się to opłaca. Wysokie opodatkowanie ma też pozytywne skutki uboczne: Dania jest krajem o najniższej różnicy płac ze wszystkich państw zrzeszonych w OECD. Różnica w wypłacie, jaką zabierze do domu, przykładowo, szef Ludzika Lego i prosty sprzątacz, nie jest równie przepastna, co w wielu innych krajach. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanowy w San Francisco oraz Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley wykazały, że ludzie, których sąsiedzi zarabiają zbliżone sumy pieniędzy, są szczęśliwsi. W Danii osoby pracujące w zupełnie różnych sektorach rynku, po potrąceniu podatku otrzymują na konto zbliżone sumy [...]
  Niezależnie od tego, jak dobrze płatna jest praca, którą wykonujesz, w Danii fachowcy i nie-do-końca-fachowcy żyją obok siebie.
  Co ułatwia wdrapywanie się po szczeblach drabiny społecznej, o czym zaświadczają badania The Equality Trust nad wpływem dochodów na równouprawnienie. Innymi słowy, Dania stwarza znacznie lepsze warunki do życia, edukacji i rozwijania kariery zawodowej niż jakikolwiek inny kraj, i to niezależnie od statusu społecznego twoich rodziców. I łatwiej można tu - w porównaniu ze Stanami - zrealizować amerykański sen.
  więcej
  Helen RussellŻycie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie
Jak mogę dodać nowy cytat?
Znajdź autora lub książkę, następnie w sekcji "cytaty" kliknij link Dodaj cytat.
Popularne tagi cytatów
więcej
zgłoś błąd zgłoś błąd