Jan Gwalbert Henryk Pawlikowski

Miłośnik Tatr. Syn Jana Gwalberta Pawlikowskiego, mąż Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Jan Gwalbert Henryk Pawlikowski (1891—1962), pochodzący z zasłużonego dla kultury polskiej rodu Pawlikow... Miłośnik Tatr. Syn Jana Gwalberta Pawlikowskiego, mąż Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Jan Gwalbert Henryk Pawlikowski (1891—1962), pochodzący z zasłużonego dla kultury polskiej rodu Pawlikowskich, należy do znamienitszych przedstawicieli literatury tatrzańskiej. Spędzając młodość w ścisłym kontakcie z wsią polską i górami, staje się miłośnikiem i znawcą folkloru i gwary podhalańskiej.
Po burzliwych przejściach obu wojen i udziale w kampaniach na wielu frontach, osiada Pawlikowski pod koniec życia ponownie w Zakopanem. Niepowodzenia i klęski życia osobistego oraz postępy choroby rekompensuje pracą społeczną i literacką: prowadzi wykłady i odczyty na tematy krajoznawcze, historyczne, folkloru i gór.
Działalność literacką rozpoczyna w 16 roku życia. Pisze opowiadania, poezje, rozprawy historyczno-literackie na rozmaite tematy, oraz tłumaczy z języka niemieckiego. Umiłowaną domenę pisarstwa stanowią jednak tematy tatrzańskie. Jego eseje o góralach, topografii Zakopanego, itp. rozsiane są w periodykach "Taternik" i "Wierchy".
W okresie powojennym pisze — niedokończoną — powieść na temat góralskiego rodu Cisonie oraz dłuższe opowiadanie "O szwagrach z Bańskiej", obie pozycje wydane pośmiertnie w tomie Cisonie (1963).

źródło opisu: tekst z obwoluty do Bajdy o Niemrawcu (WL 1968)

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Arka Noego
Arka Noego
Beata Obertyńska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Maryla Wolska, Jan Gwalbert Pawlikowski, Wacław Wolski, Michał Gwalbert Pawlikowski, Jan Gwalbert Henryk Pawlikowski, Tadeusz Odrzywolski

7,5 (2 ocen i 1 opinii)
Arka Noego
W słynnej "Willi Pod Jedlami" - najbardziej znanej realizacji stylu zakopiańskiego, zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego z Medyki - w długie zimowe wieczory o...
czytelników: 12 | opinie: 1 | ocena: 7,5 (2 głosy)
Bajda o Niemrawcu
Bajda o Niemrawcu
Jan Gwalbert Henryk Pawlikowski

0 (0 ocen i 0 opinii)
Bajda o Niemrawcu
Bajda o Niemrawcu, korzeniami pomysłu sięgająca wersji z 1913 r., została w ostatecznym kształcie napisana w 1928 r. Jest to mitologizująca opowieść o dziejach nieudanego potomstwa Wiatru Halnego i mi...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
5
8
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (5)

zgłoś błąd zgłoś błąd