Janusz Marciniak

Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Obecnie profesor UAP w Poznaniu. W latach 2006-2009 był kierownikiem Katedry Malarstwa. Jest artystą inte... Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Obecnie profesor UAP w Poznaniu. W latach 2006-2009 był kierownikiem Katedry Malarstwa. Jest artystą interdyscyplinarnym, zaangażowanym w rozwijanie koncepcji sztuki zorientowanej społecznie, w tworzenie alternatywnych form niezależnej działalności artystycznej.

Od 2006 do 2009 był dyrektorem Fundacji Signum. Organizował Spotkania Sztuki i Działań Społecznych oraz Warsztaty Radości Życia dla dzieci podopiecznych Fundacji Signum (2007, 2008, 2009). Był inicjatorem Projekcji Poznańskiej Krzysztofa Wodiczki (2008) i współpracował z Wodiczką przy realizacji tego projektu (mecenat Fundacji Signum).

Finalista w międzynarodowym konkursie na pomnik Holocaustu w Atlantic City (2010). Otrzymał dwukrotnie Grand Award of the European Association for Jewish Culture za performance Alfabet (2006) i performance/instalację Atlantis (2004). W drugiej połowie lat 90. współpracował z Deutsche Korczak Gesellschaft i prof. Erichem Dauzenrothem (Justus-Liebig-Universität Gießen). Był stypendystą Instituto Polacco w Rzymie (1996) i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne w Paryżu (1989).

Oprócz pracy artystycznej i dydaktycznej zajmuje się krytyką artystyczną. Kurator wielu wystaw, m.in.: Krzysztof Wodiczko: pojazdy, instrumenty (Fundacja Signum, 2007), Zofia Kulik: broń symboliczna III (Galeria u Jezuitów, 1994), Dzienniki Józefa Czapskiego (Muzeum Narodowe w Poznaniu, 1991). Współtworzył kolekcję im. J. J. Haubenstocków w Muzeum Narodowym w Krakowie. Opublikował następujące książki o sztuce i kulturze współczesnej: Okińczyc (Proof, 2002), Awangarda i wątroba (Obserwator, 1998), Paradoks artystów (Dialog, 1994), Józef Czapski – podziemna korona (Obserwator, 1993) i książkę przeciw antysemityzmowi Co Żydzi zrobili? (Fundacja Pogranicze, 2001).

Do tej pory zrealizował 36 projektów działań i wystaw indywidualnych i uczestniczył w 40 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, US Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, Miejskiej Galerii Sztuki Arsenał w Poznaniu, Fundacji Signum i w kolekcjach prywatnych
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Co Żydzi zrobili?
Co Żydzi zrobili?
Janusz Marciniak

7,5 (2 ocen i 0 opinii)
Co Żydzi zrobili?
Tytuł do swego zbioru zaczerpnął Marciniak z książki Rafaela Scharfa. „Co Żydzi zrobili – pyta Scharf – jakie niewybaczalne grzechy popełnili, że tak się zaryli w świadomości i podświadomości wielu Po...
czytelników: 9 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (2 głosy)
Paradoks artystów
Paradoks artystów
Janusz Marciniak

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
3
7
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd