Jonathan Edwards

Najwybitniejszy teolog amerykański, kaznodzieja ewangelicki i filozof oświecenia, jeden z ważniejszych pastorów ruchu ewangelikalnego. Bronił idei kalwinizmu i jest ideowym spadkobiercą puryt... Najwybitniejszy teolog amerykański, kaznodzieja ewangelicki i filozof oświecenia, jeden z ważniejszych pastorów ruchu ewangelikalnego. Bronił idei kalwinizmu i jest ideowym spadkobiercą purytanizmu.
Przyszedł na świat w rodzinie pastora, w domu odebrał staranne wykształcenie, w wieku 13 lat przyjęto go na uniwersytet Yale (1716), po którego ukończeniu 2 lata studiował teologię w New Heaven. Po kilku latach został wykładowcą Yale, a w 1727 pastorem w Northampton, najbogatszej kongregacji w kolonii, początkowo jako pomocnik swego dziadka, a dwa lata później jako jego następca. W 1733 roku doszło w jego gminie do odrodzenia duchowego. Podczas kazań duchownego dochodziło do omdleń, napadów krzyku i konwulsji, co było przez niego tłumaczone jako fizyczne działanie Ducha Świętego. Wielu duchownych nie podzielało jego poglądów i w 1748 stracił również zaufanie gminy jako pastor, mimo to do 1751 był wciąż nauczycielem tamtejszej szkoły. Potem tułał się po świecie, m.in. chrystianizując Indian i pomagając im w kwestiach prawnych.
Bronił poglądu, że człowiek w kwestii zbawienia jest zdany na łaskę Boga, i nie może na nie "zapracować". Jego uczniowie zyskali miano pastorów nowo-kalwińskich.

źródło opisu: opis autorski

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Grzesznicy w rękach rozgniewanego Boga
Grzesznicy w rękach rozgniewanego Boga
Jonathan Edwards

0 (0 ocen i 1 opinii)
Grzesznicy w rękach rozgniewanego Boga
Kazanie to, uważane za jedno z najważniejszych Edwardsa, zostało wygłoszone 8 lipca 1741 r. w zborze chrześcijańskim w Enfield, Connecticut.
czytelników: 4 | opinie: 1 | ocena: 0 (0 głosów)
Wybór pism
Wybór pism
Jonathan Edwards

9,33 (3 ocen i 0 opinii)
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 9,33 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
5
4
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (5)

zgłoś błąd zgłoś błąd